X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Pamiętajmy o wykorzystaniu zaległego urlopu. Czas do 30 września

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 08:58
Jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy to warto już go zaplanować - i jak najszybciej wykorzystać samemu zaległy urlop. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że pracodawcy powinni udzielić pracownikom zaległych urlopów do 30 września, w przeciwnym razie popełniają wykroczenie.
Audio
  • Pamiętajmy o wykorzystaniu zaległego urlopu (Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sebra/shutterstock.com

Danuta Rutkowska, rzeczniczka Inspekcji mówi, że prawo do wypoczynku jest podstawowym prawem pracownika, a pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

- Niestety, z różnych powodów tak się nie dzieje i niewykorzystany urlop staje się urlopem zaległym. Można go wykorzystać do 30 września następnego roku. Jest to obowiązek, który dotyczy pracodawcy i z tego obowiązku PIP go rozlicza - dodaje.

Urlop to obowiązek

Warto jednak zaznaczyć, że chodzi tu o obowiązek pracodawcy do udzielenia urlopu, a nie obowiązek pracownika do skorzystania z tego urlopu. I niewykorzystanie zaległego urlopu w określonym przez przepisy terminie nie sprawi, że urlop nam przepadnie - uspokaja mecenas Barbara Klimczyk z Kancelarii Bird & Bird. Trzeba jednak pamiętać, że roszczenia pracownicze, w tym urlop, przedawniają się w okresie 3-letnim.

Mecenas wskazuje, że pracownik jest uprawniony do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu. Należy on się w momencie odchodzenia z pracy, jeżeli nie ustaliliśmy z pracodawcą, że udamy się na wypoczynek w okresie wypowiedzenia lub takiego okresu nie mamy.

Skala problemu dość duża
 
A za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego w odpowiednim terminie pracodawcy grozi grzywna. Od tysiaca - do 30 tysięcy złotych. Te zaległości urlopowe pracodawców co roku kontroluą inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy i jak się okazuje dziesiątki tysięcy Polaków nie wykorzystuje urlopów na czas - dodaje Danuta Rutkowska. W zeszłym roku inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w tej kwestii w czasie blisko 2 tysięcy kontroli.

Jeśli pracodawca nie udzieli nam urlopu wypoczynkowego w wyznaczonym prawem terminie - mamy prawo złożyć zawiadomienie o naruszenie naszych praw do Państwowej Inspekcji Pracy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Justyna Golonko, md

Zobacz więcej na temat: urlop pracodawcy rynek pracy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rzeczpospolita": wyjątkowo długa majówka. Co zrobią firmy?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 09:57
Tegoroczna majówka może trwać rekordowo długo. Niektórym firmom bardziej opłaca się zamknąć na tydzień, niż działać na pół gwizdka - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje nieudzielenia urlopu wypoczynkowego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 12:00
Urlop to prawo pracownika i nikt go tego prawa pozbawić nie może, ani nie może go zmusić do wykorzystania tego urlopu. Wymiar wolnego zależy od stażu pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pracodawca może nas odwołać z urlopu?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:46
Długo czekaliśmy na wolne, zaplanowaliśmy wyjazd i zaczynamy cieszyć się chwilą odpoczynku... kiedy nagle dzwoni szef i każe nam wracać do pracy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedną nogą w pracy, drugą na urlopie. Jak pokonać pracoholizm?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 12:25
Wakacyny wyjazd na który z niecierpliwością czekamy cały rok, nie dla wszystkich oznacza czas relaksu. Natłok obowiązków sprawia, że nawet podczas urlopu nie jesteśmy w stanie oderwać myśli od pracy. Zaczynamy sięgać po komputer, dokumenty a beztroski wypoczynek schodzi na dalszy plan. Jak nie popaść w pracoholizm na urlopie i odzielić pracę od wypoczynku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje: pracownicy nie otrzymują urlopów wypoczynkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 14:41
Jak mówi IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, w ubiegłym roku w stosunku do roku poprzedniego o 100 procent wzrosła liczba osób, które z przysługującego urlopu mogły skorzystać dopiero po interwencji inspektorów pracy. Dzięki temu na zaległe urlopy udało się ponad 22 tysiące osób.
rozwiń zwiń