X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": jaka przyszłość przed stosunkami gospodarczymi z Australią?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 10:22
Prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Australii otworzył biuro PAIH w Sydney, otworzył forum energetyczne i spotkał się z polonijnymi przedsiębiorcami. Eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24, zgadzają się, że Australia jest ciekawym i perspektywicznym kierunkiem dla Polski, a nasze relacje gospodarcze z tym krajem mają niezłe perspektywy.
Audio
  • Rządy Pieniądza 23.08.2018, cz.1 (Polskie Radio 24)
  • Rządy Pieniądza 23.08.2018, cz.2 (Polskie Radio 24)
Sydney Zdjęcie ilustracyjne
Sydney/ Zdjęcie ilustracyjneFoto: f11photo/shutterstock

Polski eksport do Australii ma wartość prawie 2,2 mld zł a - import 1,4 mld zł rocznie.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, profesor Elżbieta Mączyńska z SGH zwróciła uwagę, że Polska ma dodatnie saldo handlowe z Australią i podkreśliła, że przestrzeń do rozszerzenia współpracy jest ogromna, bo kraj na Antypodach dysponuje np. dużymi zasobami minerałów i kopalin.

- Polskie kontakty zagraniczne są trochę zmonopolizowanę przez Zachód. Za mało mamy kontaktów z innymi kontynentami - zaznaczyła. Dodała, że ważny jest też aspekt kontaktów z Polonią, której znaczenie podkreślał w Australii prezydent.

- My mamy 20 milionów Polaków w diasporze. To jest kompletnie niewykorzystany potencjał. Dobrze się dzieje, że przydent zwrócił na to uwagę. To jest niesłychanie ważne, bo może to przynieść np. nowe projekty inwestycyjne - powiedziała profesor Elżbieta Mączyńska.

Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP powiedział, że wizyta prezydenta miała istotne znaczenie, bo niezależnie od jej realnych efektów pomogła budować prestiż Polski na arenie międzynarodowej i wzmocnić kontakty z Australią, która jest poważnym "graczem" w rejonie Pacyfiku.

- Trudno powiedzieć, na co przełoży się ta wizyta (...) natomiast ja jestem zwolennikiem współpracy gospodarczej z Australią, nawet w obszarze energetyki, która jest tam na wyższym stadiu rozwoju - mówił ekspert.

Tomasz Kaczor z Prevision.pl powiedział, że skoro Polska ma ambicje bycia gospodarką, która coś znaczy na arenie państwowej, to musi rozwijać takie kontakty jak z Australią.

- Jeżeli będziemy patrzeć na to jako na możliwość pozyskania partnera, który gdzieś, kiedyś, w dyskusji za granicą wesprze naszą stronę, a nie naszych potencjalnych oponentów. I po to są te relacje. Kraj, który ma takie ambicje, powinien je budować, choćby nie przyniosły one ani euro, ani dolara, ani złotówki - podkreślił.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert ds. energetyki o możliwości zakupu przez Polskę australijskiego gazu skroplonego LNG

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 15:32
Jest szansa, że do Polski popłynie skroplony gaz ziemny z Australii. W czasie kończącej się właśnie wizyty w tym kraju zabiegał o to prezydent Andrzej Duda. - W krótkookresowym trendzie byłoby to mniej opłacalne od LNG amerykańskiego – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń