X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy za nami: 5 tys. gości, debaty o zdrowiu, inwestycjach, polityce społecznej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:43
XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy już nami. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku w Krynicy padł rekord – na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów. Tematami, które dominowały podczas Forum były: służba zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, elektromobilność i polityka społeczna.
Audio
  • XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy już nami. Nieoficjalnie mówi się, że w tym roku w Krynicy padł rekord – na Forum przyjechało blisko 5 tysięcy gości z 60 krajów.Relacja Justyny Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
  • Sesja plenarna "Europa w poszukiwaniu wartości" zakończyła XXVIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. W sesji wzięli udział między innymi marszałek Sejmu Marek Kuchciński i metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, którzy mówili o wartościach europejskich./IAR/.
  • Arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski powiedział, że wartością podstawową powinno być poszanowanie ludzkiej godności./IAR/.
  • W ostatniej sesji plenarnej XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, oprócz marszałka Kuchcińskiego i arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wzięli udział politycy z Węgier i Malty oraz duchowni./IAR/.
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia  wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.
Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji plenarnej 'Inwestycje w zdrowie a gospodarka zdrowia – wyzwania zdrowotne państwa w kontekście rozwoju gospodarczego' w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Do polskiego Davos na dyskusje ekonomiczne przyjechali licznie przedstawiciele rządu, samorządowcy, prezesi największych spółek Polski i regionu, przedsiębiorcy, ekonomiści i dziennikarze.

Ważna debata o służbie zdrowia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Krynica jak co roku na początku września na trzy dni zamieniła się z gospodarcze centrum Europy. Ważnym i wyczekiwanym na Forum wydarzeniem była debata na temat inwestycji w zdrowie z udziałem premiera oraz ministrów finansów, rozwoju i zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na niej, że wydatki na zdrowie  będą sukcesywnie zwiększane. W przyjętych przez rząd przepisach założono wzrost wydatków na opiekę zdrowotną do 6 procent PKB w 2025 roku.

Jak mówił premier, to rewolucyjna zmiana, gdyż jeszcze trzy lata temu na służbę zdrowia wydawano niespełna 4 procent PKB.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że służbę zdrowia jest "kołem zamachowym" gospodarki w wielu obszarach, a zwłaszcza w obszarach innowacyjnych.

Deklaracja Karpacka: ma łączyć kraje Europy Środkowo-Wschodniej

Ważną częścią Forum były debaty dotyczące rozwoju gospodarczego kraju i inwestycji w infrastrukturę. W Krynicy-Zdroju, reprezentanci rządów Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier podpisali Deklarację Karpacką.

Minister inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński – tłumaczył podczas Forum, że nowa strategia może ponownie zbliżyć do siebie państwa Europy Środkowo – Wschodniej.

Jak podkreślał, potrzebna jest taka strategia makro-regionalna, stanowiąca platformę współpracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

− W szczególności po to, aby Karpaty nie dzieliły, ale łączyły, mówił minister Kwieciński.

Podpisane ważne umowy

Na Forum co roku podpisywane są ważne umowy i porozumienia. W tym roku  Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z hiszpańskim KAFem zainwestują w spółkę Solaris, producenta pojazdów komunikacji miejskiej.

− Ta inwestycja ma rozwijać  elektromobilność w kraju – mówił Prezes PFR Paweł Borys.

− Zależy nam również na tym aby firma Solaris zachowała polski charakter i aby lokalnie rozwijała nowe technologie, podkreślał prezes PFR.

Człowiekiem Roku został premier Litwy Saulius Skvernelis

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku najwięcej emocji budziła przyznawana podczas konferencji Nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Otrzymał ją premier Litwy Saulius Skvernelis, a nagrodę wręczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki, wspólne sukcesy obu krajów nie byłyby możliwe bez premiera Litwy, który osobiście zaangażował się w relacje między naszymi krajami, budując coraz szersze i stabilne mosty między Polską a Litwą.

A w przeszłości nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymali między innymi obecna wicepremier Beata Szydło, premier Węgier Viktor Orban, były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz papież Jan Paweł II.

Ponadto nagrodą Firmy Roku uhonorowano Polski Fundusz Rozwoju a organizacją pozarządową roku Forum Ekonomicznego w Krynicy została Polska Akcja Humanitarna.

Patronat nad tegorocznym forum ekonomicznym w Krynicy, objął nowy portal informacyjny Polskiego Radia: polskieradio24.pl.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki Quiz Gospodarczy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:20
Jeśli wiesz, kto jest szefem NBP-u, jak szybko rozwija się polska gospodarka, a ekonomia nie jest Ci obca, to spróbuj sił w Wielkim Quizie Gospodarczym Polskiego Radia. Zabawa ma związek z XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Uwaga! Liczyć się będą nie tylko poprawne odpowiedzi, ale też czas rozwiązania testu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańska firma CAF nowym właścicielem Solarisa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:35
Hiszpańska grupa CAF objęła 100 proc. udziałów w firmie Solaris Bus & Coach - poinformowała w środę PAP wielkopolska spółka. CAF zawarł też wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) w sprawie objęcia w Solarisie pakietu mniejszościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co najlepiej promuje Polskę? Nasze rodzime marki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:02
Silna pozycja polskich firm i spółek na światowych rynkach jest najlepszą promocją naszego kraju - przekonują ekonomiści i eksperci zebrani na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Tam od wczoraj setki ekonomistów, przedstawicieli rządu i biznesu dyskutują o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. W Krynicy dużo mówi się też o sposobach na zwiększenie atrakcyjności polskich produktów i usług za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalna strefa ekonomiczna w całej Polsce pomoże regionom?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 12:53
Czy specjalna strefa ekonomiczna w całej Polsce pomoże lokalnym gospodarkom, zastanawiali się w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24, goście Forum Ekonomicznego w Krynicy: Andrzej Kensbok z Agencji Rozwoju Przemysłu, Marcin Roszkowski z Instytutu Jagielońskiego oraz Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne: zbliżyć do siebie państwa regionu. Podpisano Deklarację Karpacką

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:49
W Krynicy-Zdroju, reprezentanci rządów Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier podpisali Deklarację Karpacką. Zakłada ona stworzenie w ciągu kilku najbliższych lat, piątej w Europie strategii makroregionalnej, która obejmie państwa regionu Karpat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Energii: "Polska przyjęła drogę ewolucji energetycznej"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 14:15
Obaw o bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w samej Polsce na razie nie ma - zapewnił w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski. Przypomniał, że w przyszłym roku rusza szereg nowych bloków na węgiel, które zapewnią odpowiednią ilość energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: polskie startupy, więcej odwagi

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 17:19
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiono wyniki badania branży młodych przedsiębiorstw oraz badania dotyczącego znaczenia rynku innowacyjności dla gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści na Forum w Krynicy: przed nami lekkie spowolnienie, ale nie recesja

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:53
Polska musi być przygotowana na spowolnienie gospodarcze będące efektem sytuacji globalnej, ale recesja, przynajmniej na razie, nam nie grozi – mówili w czwartek podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy panelu poświęconego prognozom na kolejne lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samochody elektryczne: do końca roku ładowanie w Polsce bez opłat

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 16:57
Do końca roku każdy może korzystać bezpłatnie z punktów ładowania samochodów elektrycznych - poinformował w Krynicy minister energii Krzysztof Tchórzewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum w Krynicy: rząd będzie kontynuował program Polska Wschodnia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 17:24
Celem polskiego rządu jest to, aby program ponadregionalny dla najuboższych regionów Polski wschodniej był kontynuowany również po 2020 roku – podkreślił w czwartek w Krynicy-Zdroju wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.
rozwiń zwiń