X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Frank coraz droższy. Winny przede wszystkim turecki kryzys

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 13:15
Frank szwajcarski kosztuje teraz 3,81. W poniedziałek przekroczył poziom 3,86. Helwecka waluta jest bezpieczną przystanią, do której ucieka kapitał wystraszony na przykład sytuacją w Turcji. Ale to nie jedyny kłopot inwestorów - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X Trade Brokers.
Audio
  • Frank coraz droższy. Winny przede wszystkim turecki kryzys (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Drugim ogniskiem niepokoju jest Argentyna, która w ostatnich dekadach idzie od kryzysu do kryzysu. Pomimo tego, że władze próbują coś robić, ale tam nawarstwiło się zbyt wiele problemów i peso 'spadło z urwiska'. Ale tych problemów jest więcej - mamy też RPA, którego gospodarka ma duży deficyt na rachunku bieżącym. Mamy też Brazylię, która wygląda dużo lepiej, ale zbliżające wybory prezydenckie są kompletnie nieprzewidywalnie. To wszystko sprawia, że ten kapitał, przy rosnących stopach procentowych w USA, zdecydował się na odwrót w sierpniu - podkreśla ekspert.
 
Traci na tym również złoty. Ale nie tylko. I nie najbardziej. Waluty azjatyckie obawiają się wojny celnej z USA. Na to wszystko nakłada się też drożejąca ropa, na czym - według Przemysława Kwietnia - korzysta przede wszystkim Rosja, ale inne kraje, jak Turcja czy Polska, tracą. W niektórych krajach, uzależnionych od importu ropy, wzrost cen jest skokowy i jeszcze pogłębia dotychczasowe kłopoty gospodarcze.

Problem Turcji zdaniem analityków może łatwo przelać się na strefę euro, bo turecki wzrost dotychczas napędzany był przez zadłużenie tamtejszych banków. Ratunkiem może być jutrzejsze spotkanie kierownictwa banku centralnego i spodziewana znaczna podwyżka stóp procentowych w Turcji. Jednak, jak wskazuje Marek Rogalski z Domu Maklerskiego BOŚ, wcale nie jest przesądzone, że do tej podwyżki faktycznie dojdzie - przede wszystkim ze względu na naciski prezydenta Erdogana na bank centralny.

Jeśli chodzi o franka, to w ocenie Marka Rogalskiego ciężko będzie w tym roku o jego przecenę. Jego zdaniem najważniejszy w tej sprawie jest kryzys turecki - jeśli będzie on eskalował, to szanse na spadek kursu franka poniżej 3,70 będą niewielkie.
 
Zdaniem Przemysława Kwietnia sukcesem złotego będzie w najbliższym czasie względna stabilność.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: waluty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: w tym tygodniu możliwe odreagowanie na rynkach wschodzących

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 09:26
Ekspert Santander Bank Polska Marcin Zawiślak zwraca uwagę na możliwość lekkiego odreagowania na rynkach wschodzących pod koniec tygodnia. To z kolei może pomóc złotemu, którego kurs w zeszłym tygodniu charakteryzował się sporą zmiennością względem głównych walut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastroje na rynkach globalnych odbiły się na GPW

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 19:07
Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się na czerwono. WIG 20 na koniec sesji stracił 0,99 procent.
rozwiń zwiń