X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Wojna handlowa USA-Chiny: jest światełko w tunelu - wznowiono rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:04
Jest nadzieja, że narastająca w ciągu ostatnich miesięcy wojna na cła między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, zacznie wyhamowywać. Obie strony mają wznowić rozmowy. Co ważne, wyrażają z tego tytułu zadowolenie.
Jest nadzieja, że konflikt celny między USA a Chinami przestanie eskalować. Obie strony wracają do stołu.
Jest nadzieja, że konflikt celny między USA a Chinami przestanie eskalować. Obie strony wracają do stołu.Foto: shutterstock, ImageFlow

− Otrzymaliśmy od strony amerykańskiej propozycję wznowienia rozmów handlowych i jesteśmy z niej zadowoleni – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

Chiński resort handlu ocenił ponadto, że żadnej ze stron nie zależy na eskalacji wojny celnej.

Obecnie obie strony szachują się cłami, grożą kolejnymi

Chiny i USA wprowadziły już 25-procentowe cła na wzajemny eksport wart po 50 mld USD rocznie, a w najbliższym czasie mogą wejść w życie kolejne taryfy. Prezydent USA Donald Trump grozi ocleniem nawet całego chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych, jeśli ChRL nie zmieni swojej polityki handlowej.

Amerykanie zaproponowali wznowienie rozmów, Chińczycy przyjmują zaproszenie, są zadowoleni

Biały Dom poinformował w środę, że zaproponował chińskim urzędnikom wznowienie negocjacji handlowych. Obie strony przeprowadziły w tym roku kilka rund takich rokowań, ale nie przyniosły one porozumienia.

Zaproszenie do wznowienia rozmów potwierdził w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang na briefingu prasowym w Pekinie. Chiny są z tej propozycji zadowolone – dodał.Do sprawy odniósł się również w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng. Na cotygodniowej konferencji prasowej wyraził przekonanie, że ani Pekin, ani Waszyngton nie chcą dalszej eskalacji konfliktu.

Chińczycy nazywają obecny konflikt „największą wojną celną w historii gospodarki”

Gao dodał, że USA i Chiny przez cały czas komunikują się ze sobą w sprawach handlowych, a obecnie dyskutują na temat kolejnych negocjacji. Chiński resort handlu oceniał trwający konflikt jako "największą wojnę celną w historii gospodarki".

Na wojnie tracą też amerykańskie firmy

Ankieta przeprowadzona wśród firm z USA przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach oraz Amerykańską Izbę Handlową w Szanghaju wykazała, że wojna celna ma "wyraźny i daleko idący" negatywny wpływ na te firmy – napisano w opublikowanym w czwartek podsumowaniu wyników. Ponad 60 proc. ankietowanych oceniło, że amerykańskie cła wpływają na ich działalność. Podobny odsetek respondentów zadeklarował, że ich biznesowi szkodzą chińskie taryfy odwetowe.

Podobną ankietę przeprowadziła również Izba Handlowa UE w Chinach. Na podstawie wyników izba oceniła w czwartek, że wzajemne cła powodują "znaczące zaburzenia" w globalnym łańcuchu dostaw i "poważnie wpływają" na firmy spoza USA i Chin.

W powietrzu „wiszą” kolejne amerykańskie cła na towary z Chin warte 200 mld dolarów

Waszyngton może w każdej chwili wprowadzić zapowiadane wcześniej cła na chińskie towary warte 200 mld USD rocznie. Pekin obiecał stanowczą odpowiedź przy użyciu "narzędzi ilościowych i jakościowych" w przypadku eskalacji konfliktu.

Chiny grożą odwetem nie tylko przy pomocy ceł

Chiny nie importują z USA dość dużo, by w dalszym ciągu odpowiadać proporcjonalnymi cłami na wszystkie groźby amerykańskiej administracji. Wywołało to obawy, że Pekin może w ramach retorsji uderzyć w działające w Chinach amerykańskie firmy.

Obawy te podsycił we wtorek przedstawiciel Rady Biznesu USA-Chiny, która zrzesza amerykańskie przedsiębiorstwa związane z Chinami. Według niego chińscy urzędnicy wysokiego szczebla przekazali Radzie, że wstrzymują przyjmowanie wniosków o licencje na działalność w Chinach od amerykańskich firm do czasu "poprawy i stabilizacji" stosunków pomiędzy oboma krajami.

W ubiegłym roku deficyt handlowy USA z Chinami wyniósł 375 mld dolarów

Trump zarzuca Chinom kradzież amerykańskiej technologii i inne nieuczciwe praktyki handlowe, które jego zdaniem przyczyniają się do olbrzymiego deficytu USA w dwustronnej wymianie. W ubiegłym roku deficyt ten wyniósł - według danych amerykańskich - 375 mld USD.

NRG, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: handel Chiny USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak