X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

System podatkowy pod ostrzałem. Co powinno się zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 12:25
Interpretacje podatkowe w Polsce wcale nie gwarantują podatnikom odpowiedniego zabezpieczenia. Konieczna jest ich gruntowna reforma - uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ponad 75 procent przedsiębiorców uważa, że niestabilność prawa jest jedną z największych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Audio
  • System podatkowy pod ostrzałem. Co powinno się zmienić? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Prawo podatkowe wielu uznaje za nieprzejrzyste i niezrozumiałe. Jak mówi Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorcow i Pracodawców, rozwiązaniem problemów, które z tego wynikają, miały być interpretacje podatkowe, ale statystyki pokazują, że podatnicy w ostatnich latach korzystają z nich coraz rzadziej. To dlatego, że - podkreśla ekspert - podatnik, nawet jeżeli zastosuje się do danej interpretacji, nie może mieć pewności, że w przyszłości nie poniesie tego negatywnych konsekwencji.

Zdecydowana większość interpretacji dotyczy podatku VAT, co jednoznacznie świadczy o tym, że to właśnie ta danina sprawia podatnikom najwięcej problemów. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów zamierza zrezygnować z obowiązku przekazywania deklaracji VAT-owskiej. Trwają też prace nad zmianami matrycy stawek VAT - mówi Paweł Jurek z wydziału prasowego resortu. Jak wyjaśnia, to odpowiedź na liczne sygnały od przedsiębiorców, którzy miewają problemy z przypisaniem niektórych towarów do konkretnej stawki podatku.

Jakub Bińkowski mówi, że matryca stawek VAT jest faktycznie fatalna i brakuje w niej konsekwencji, ale propozycje ministerstwa nie rozwiązują problemu. Jego zdaniem matryca powinna być radykalnie uproszczona, tak, by poszczególnymi stawkami były objęte w miare szerokie grupy produktów

Paweł Jurek zaznacza, że resort kieruje się tzw. filozofią 3xP, zgodnie z którą podatki powinny być proste, przejrzyste i przyjazne.

- To już staramy się realizować. Nie tak dawno temu skierowaliśmy do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, w którym obniżamy stawkę podatku CIT do 9 procent. Proponujemy też wprowadzenie przyjaznej ulgi na innowacje - dodaje.

Ministerstwo stara się też ograniczać biurokrację - podkreśla Paweł Jurek.
 
Potwierdzeniem faktu, że nasz system podatkowy jest jednym z najmniej przyjaznych jest chociażby dopiero 51. miejsce Polski w ostatniej edycji rankingu Paying Taxes - twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Do kolejnych rządów apeluje o radykalną zmianę systemu podatkowego, a nie jego ciągłe łatanie.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: podatki Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w podatkach - jakie powinny być? Eksperci dyskutowali o tym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 07:44
W stolicy odbywa się II Kongres Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan - dyskusyjnego forum o prawie podatkowym. O podatnikach myślą zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i i polski rząd, co daje duże nadzieje na konstruktywny dialog i jego efektywność  - powiedział Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady.
rozwiń zwiń