X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dziś rusza nabór wniosków w programie „Czyste powietrze”

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 14:02
Nabór wniosków w programie "Czyste powietrze" rozpoczyna się 19 września. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.
Audio
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk: od grudnia będziemy gotowi do wypłat pieniędzy na Czyste Powietrze/IAR
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk o procedurze naboru wniosków/ IAR
  • Minister środowiska Henryk Kowalczyk na temat projektu ustawy podatkowej, zakładającej zwolnienie z podatku dotacji do wymiany pieca/IAR
Warszawa, 17.09.2018. Minister środowiska Henryk Kowalczyk (L) i wiceprezes zarządu NFOŚiGW Anna Król (P) podczas konferencji prasowej Realizacja Programu Czyste Powietrze, 17 bm. w siedzibie Ministerstwa Środowiska w Warszawie.
Warszawa, 17.09.2018. Minister środowiska Henryk Kowalczyk (L) i wiceprezes zarządu NFOŚiGW Anna Król (P) podczas konferencji prasowej "Realizacja Programu "Czyste Powietrze", 17 bm. w siedzibie Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana pieców i termomodernizacja będzie dotyczyła około 4 mln budynków.

Do końca 2019 roku wysokość dofinansowania w programie wahać się będzie od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Od 1 stycznia 2019 roku dofinansowanie wyniesie od 40 do 90 proc. Po nowym roku 30 proc. dotacja zmieni się w ulgę podatkową. Z informacji przekazanych przez resort środowiska wynika, że ulga wynosić będzie 23 proc. plus 7 proc. dotacja.

Kto może dostać najwyższą dotację? 

Największa dotacja - do 90 proc. kosztów inwestycji przewidziana będzie przy 600 zł miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie. Takie wsparcie będzie mogło być uzupełnione pożyczką do 10 proc. wartości dotacji.

Kolejne progi uprawniające do dotacji

Dotacja do 80 proc. - 601-800 zł na osobę w rodzinie – pożyczka do 20 proc. wartości; dotacja do 70 proc. – 801- 1000 zł na osobę – pożyczka do 30 proc.; dotacja 60 proc. – 1001 – 1200 zł na osobę – pożyczka do 40 proc.; dotacja do 50 proc. – 1201-1400 dochód na osobę – pożyczka do 50 proc. wartości; dotacja do 40 proc. – dochód 1401-1600 na osobę – pożyczka do 60 proc.; dotacja do 30 proc. – dochód powyżej 1600 zł na osobę – pożyczka do 70 proc. wartości dotacji.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że od grudnia wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej będą gotowe do wypłaty pieniędzy dla beneficjentów z rządowego programu Czyste Powietrze. Od dziś przez kolejne 10 lat mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą składać wnioski o dotacje na termomodernizację budynków połączoną z wymianą pieców. 

Jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiowa minister środowiska, beneficjenci mogą otrzymać dotacje już w grudniu, ale - jego zdaniem - na wypłatę pieniędzy lepiej poczekać do stycznia. Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że w Sejmie jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która „bardzo jasno określa, że dotacja będzie zwolniona z podatku dochodowego”.

Nowe prawo może wejść w życie dopiero 1 stycznia 2019 roku, dlatego, jak tłumaczy minister, „wypłata pieniędzy z tego programu jeszcze przed końcem 2018 roku mogłaby się rodzić z ryzykiem włączenia tej dotacji do podstawy opodatkowania”.

Wnioski można składać w formie papierowej lub elektronicznej. Minister zaznaczył, że szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronach internetowych zarówno wojewódzkich funduszy w zakładce Czyste Powietrze, jak i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Informacji udzielają też pracownicy wojewódzkich funduszy. - Wniosek jest bardzo prosty, naprawdę można go wypełnić. Trochę się trzeba przyjrzeć, przeczytać uważnie instrukcje i każdy jest w stanie go wypełnić - powiedział szef resortu środowiska. 

Minister podkreślił, że o dofinansowanie mogą wnioskować właściciele domów, którzy rozpoczęli termomodernizację i wymianę źródła ciepła do 12 miesięcy wcześniej, a w tym roku - wyjątkowo - nie wcześniej niż 1 stycznia. Cała procedura rozliczania wniosku nie powinna potrwać dłużej niż pół roku. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie ma dwa lata na wykonanie inwestycji.

Minister podkreślił, że kredyty są bardzo atrakcyjne - oprocentowanie będzie wynosiło około 2,41 procent w skali roku. Pożyczka jest przeznaczana na inwestycję, więc - jak zaznaczył Henryk Kowalczyk - „beneficjent nie musi żadnych środków finansowych wykładać”.

Jaki jest cel programu?

Celem programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń do powietrza. Remont powinien skutkować też niższymi rachunkami za energię. Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła ma dotyczyć trzech milionów istniejących budynków i niemal miliona nowo budowanych domów.

Minister zapowiedział, że smog ma całkowicie zniknąć po dziesięciu latach. Dodał, że co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie już wówczas emitować bardzo czyste spaliny z ogrzewania. Szef resortu środowiska pytany w radiu Plus, po ilu latach zniknie smog powiedział, że po dziesięciu latach od startu programu "Czyste Powietrze" nie będzie już takiego smogu, jak w tej chwili.

Minister poinformował, że oprocentowanie kredytu w programie będzie wynosiło około 2,41 proc. w skali roku. Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku.

Konsekwencje smogu dla zdrowia

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny oraz transport.

- Po tych dziesięciu latach całkowicie ma zniknąć smog. Zakładamy, że 80 proc., co najmniej, domów jednorodzinnych będzie już emitować bardzo czyste spaliny z ogrzewania" - podkreślił.

Kowalczyk pytany o to, czy to nie przypadek, że uruchomienie program wpisuje się w kampanię samorządową powiedział, że był on przygotowywany od początku roku. - Przyspieszenia dostaliśmy trochę z powodu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który określił, że Polska naruszyła normy czystości powietrza. Właśnie przedstawiając program czyste powietrze i kole działania uniknęliśmy kolejnego wniosku, np. o nałożenie kary finansowej - przekonywał.

Minister środowiska zaznaczył, że nie spodziewa się gwałtownej lawiny wniosków pierwszego tygodnia od uruchomienia naboru do programu, bo jest on rozłożony w czasie, a inwestycje trzeba planować. Dodał, że jeśli w pierwszych 2-3 latach wniosków będzie rzeczywiście więcej "to wtedy będziemy myśleć o dofinansowaniu". Podkreślił, że możliwości finansowe są - np. oferty kredytowe Banku Światowego. 

PAP, IAR, NRG, kw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo środowiska będzie szkolić, jak wypełniać wnioski o pieniądze na wymianę pieca

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 16:15
Będą szkolenia dla beneficjentów, na których dowiedzą się, jak mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”; dowiedzą się np., jak wypełnić wniosek o pieniądze na wymianę pieca grzewczego - poinformował w czwartek w Sejmie minister środowiska Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń