X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Pomysł pracodawców na emeryturę obywatelską – minimalne świadczenie, ale bez składek na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:46
Emerytura dla każdego w takiej samej wysokości - propozycja Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – zmieniłaby system emerytalny w Polsce.
Audio
  • Co oznaczałoby dla Polaków wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej - czyli minimalnego świadczenia na starość wypłacanego z budżetu państwa, wyjaśnia w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Emerytura obywatelska oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania na starość.
Emerytura obywatelska oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania na starość.Foto: Pixabay

Dziś poznaliśmy raport "Emerytura obywatelska. Bezpieczna starość, wyższe płace", w którym przedstawiona została reforma systemu podatkowego, systemu emerytalnego oraz świadczeń społecznych.

Aby zmienić system emerytalny trzeba zmienić też system podatkowy

Jak mówi Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk, autorka tego opracowania, koncepcja takiego świadczenia jest częścią zmiany całego systemu finansów publicznych.

I dodaje, że przy dzisiejszym zagmatwanym systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzenie tego rozwiązania jest niemożliwe, można to zrobić, gdy zmieni się system podatkowy.

Pracodawcy proponują, aby zamiast podatku od płac firmy płaciły podatek przychodowy

−Stąd organizacje przedsiębiorców proponują, aby zmienić system podatkowy obciążający płace na system obciążający przedsiębiorstwa w postaci podatku przychodowego, wyjaśnia ekspertka.

Minimalna emerytura, za to brak składek i podatku od wynagrodzeń

− Wtedy nie płacimy żadnych składek, podatku od wynagrodzeń i wprowadzamy świadczenie, które według tej koncepcji jest wypłacane z budżetu w minimalnej wysokości, mówi gość radiowej Jedynki.

O resztę świadczenia na starość trzeba zadbać samemu, czyli zaoszczędzić

O resztę każdy musiałby zadbać sam m.in. poprzez dobrowolne oszczędzanie.

Jak mówi Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk, środki na to mogłyby pochodzić z wyższych pensji, które byłyby efektem kompleksowej zmiany w systemie podatkowym.

Bo jak zauważa ekspertka, dzisiaj, gdy obciążeni jesteśmy składkami i podatkami od płac, trudno jest myśleć o oszczędzaniu na starość, gdy tych pieniędzy jest niewiele.

Decyzja o oszczędzaniu na starość zależy tylko od nas

− Stąd idea pomysłu polega na tym, że każdy dostaje więcej pieniędzy ze swojej pracy i sam decyduje na co je wydaje – czy na bieżącą konsumpcję, czy przeznaczyć je na późniejsze czasy, mówi Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk.

W Kanadzie emerytura obywatelska to 590 dolarów kanadyjskich

System emerytur obywatelskich funkcjonuje m.in. w Kanadzie, gdzie podstawowe świadczenie wypłacane z budżetu wynosi niespełna 590 dol. Kanadyjskich, przy  średniej pensji wynoszącej 4 tys. dol. kanadyjskich.

Resztę emerytury zapewnia uczestnictwo m.in. w pracowniczych lub indywidualnych planach emerytalnych oraz programach emerytalnych, które są oferowane przez różne instytucje finansowe.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd nie pracuje nad programem 500 plus dla emerytów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 11:25
Minister Jacek Sasin, przewodniczący komitetu Stałego Rady Ministrów zaprzeczył, że rząd pracuje nad projektem 500 plus dla emerytów. Gość Polskiego Radia 24 wykluczył comiesięczne wsparcie państwa dla tej grupy, tłumacząc, że brakowałoby na to środków w budżecie.
rozwiń zwiń