X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ukraińca chętnie zatrudnię. Firmy coraz chętniej sięgają po pracowników zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 08:01
Z najnowszego "Barometru Imigracji Zarobkowej - II półrocze 2018" wynika, że już 21% firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. To wzrost o aż 10 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniej edycji badania.
Audio
  • Ukraińca chętnie zatrudnię. Zmiany na rynku pracy (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zmiana jest efektem pogłębiających się trudności ze znalezieniem pracowników na lokalnym rynku pracy - mówi Krzysztof Inglot z Personnel Service. Wskazuje przy tym, że wbrew temu co się może wydawać, zainteresowanie Polską maleje. To dlatego, że nasi sąsiedzi - Czesi, Słowacy czy Węgrzy - poszli za polskim przykładem i szerzej otworzyli się na Ukraińców.
 
Pracowników z Ukrainy najczęściej znajdziemy w dużych firmach - 40% z nich deklaruje zatrudnianie kadry ze Wschodu. W średnich przedsiębiorstwach ten odsetek wynosi 29%, a w małych 18%. Krzysztof Inglot podkreśla, że podstawowym kryterium przy poszukiwaniu pracowników przez polskie firmy nie jest doświadczenie, ale chęć i motywacja do pracy.

- Ukraińcy są bardziej zmotywowani, sumienni, mogą pracować w nadgodzinach po 6 dni w tygodniu. To jest dobre z punktu widzenia pracodawcy i pracownika. 90 procent pracowników z Ukrainy chce pracować powyżej 8 godzin dziennie - dodaje.

A może pracownicy z Dalekiego Wschodu?
 
Maciej Wroński ze Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" uważa, że rynek pracowników ukraińskich w Polsce powoli się nasyca.

- Już teraz widzimy, że ci, którzy przychodzą do nas do pracy, mają słabsze kwalifikacje. Musimy ich dodatkowo szkolić, aby móc im powierzyć pojazdy warte kilkaset tysięcy euro. Są też pomysły na ściąganie kierowców z Azji Południowo-wschodniej, ale tu w grę wchodzą już bariery kulturowe - zaznacza.
 
Zgadza się z tym Krzysztof Inglot. Jego zdaniem emigracja azjatycka raczej się w Polsce nie sprawdzi. Ekspert dodaje, że dobrą grupa emigracyjną dla naszego kraju byliby obywatele Białorusi.

Analitycy "Barometru Imigracji Zarobkowej" wskazują na konieczność dalszych zmian w polityce migracyjnej. Ich zdaniem  oczekują tego zarówno firmy jak i ukraińscy pracownicy. 73% naszych wschodnich sąsiadów chciałoby pracować w Polsce dłużej niż pół roku. Wydłużenia okresu legalnej pracy chce też 66% polskich pracodawców.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: Tomasz Matusiak praca Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak wygląda sytuacja pracowników z Ukrainy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 18:59
– Większość Ukraińców pracujących w Polsce nie planuje zostawać na dłużej – stwierdziła na antenie Trójki Mirosława Keryk z fundacji "Nasz Wybór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest portret Ukraińca na polskim rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 13:24
Niskie zarobki na Ukrainie to główny powód przyjazdu Ukraińców do pracy w Polsce. Większość z nich oczekuje, że za pracę otrzyma minimalną stawkę godzinową, bądź nawet mniejsze wynagrodzenie - wynika z raportu firmy EWL, która zajmuje się rekrutacją pracowników z zagranicy pt: "Ukraińcy na polskim rynku pracy -doświadczenia wyzwania i perspektywy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce zarabiają coraz lepiej. Nawet więcej od Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 14:15
Z najnowszego „Barometru Imigracji Zarobkowej - II półrocze 2018” wynika, że aż 75 proc. Ukraińców w Polsce zarabia powyżej 2,5 tys. złotych netto miesięcznie, a 15 proc. deklaruje kwotę powyżej 3,5 tys. zł miesięcznie.
rozwiń zwiń