X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Prezydent Andrzej Duda na otwarciu Polskiej Wystawy Gospodarczej: „w gospodarce poczyniliśmy wielki postęp”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 18:26
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Polskiej Wystawy Gospodarczej. W pawilonie na Placu Piłsudskiego w Warszawie można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii polskiej przedsiębiorczości.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Polskiej Wystawy Gospodarczej. W pawilonie na Placu Piłsudskiego w Warszawie można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii polskiej przedsiębiorczości./IAR/.
Prezydent Andrzej Duda (P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (2P), prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński (2L) oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski (L) podczas prezentacji zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą, 28 bm. na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda (P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (2P), prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński (2L) oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski (L) podczas prezentacji zapowiadającej Polską Wystawę Gospodarczą, 28 bm. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent w wystąpieniu podkreślał, że obecna wystawa jest przygotowaniem do przyszłorocznej ekspozycji poświęconej polskiej gospodarce.

W wydarzeniu oprócz pary prezydenckiej brali udział m.in. prezes NBP Adam Glapiński, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenta.

Polska zaliczona do 25 krajów rozwiniętych

− W ostatnich dniach jedna z wielkich światowych agencji ratingowych, agencji indeksacyjnych, FTSE Russell, w swoich indeksach przeniosła nasz kraj, Polskę, z indeksów krajów rozwijających się do indeksu 25 krajów rozwiniętych - przypomniał prezydent. Jak dodał, taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od dziesięciu lat.

Polska gospodarka od 29 lat nabiera tempa

−To pokazuje, jak wielki postęp poczyniliśmy w ciągu ostatnich 29 lat, a zwłaszcza w ciągu tych ostatnich trzech lat, kiedy prowadzimy tak silną i zdecydowaną politykę, ukierunkowaną na polską gospodarkę, na konkurencyjność polskiej gospodarki, na pilnowanie polskiego budżetu i na to, aby polska gospodarka nabierała tempa - zaznaczył prezydent.

Polska Wystawa Gospodarcza pokazuje dorobek oraz przyszłość naszej gospodarki

Przypomniał on, że w 1929 roku w Poznaniu uruchomiono powszechną wystawę krajową, która pokazywała dorobek 10 lat odrodzonej Polski. W roku stulecia odzyskania niepodległości Kancelaria Prezydenta nawiązuje do tamtego wydarzenia. Andrzej Duda wyjaśnia, że Polska Wystawa Gospodarcza pokaże dorobek polskiej gospodarki oraz jej przyszłość.

Prezydent uważa, że zarówno obecna, jak i przyszłoroczna wystawa będą atrakcyjne dla zwiedzających. Andrzej Duda liczy szczególnie na zainteresowanie młodzieży i dzieci. W jego opinii wystawa powinna być nie tylko świadectwem ostatnich 100 lat, ale także natchnieniem na przyszłość.

Wielkie znaczenie konkurencji oraz współpraca między przedsiębiorcami

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił znaczenie konkurencji, ale także współpracy pomiędzy przedsiębiorcami. Zapowiedział, że na wystawie będzie można zobaczyć dokonania współczesnych oraz historycznych polskich firm. Z kolei Narodowy Bank Polski przygotował materiały edukacyjne na temat historii złotego. Andrzej Duda przypomniał, że przyszłoroczna - duża wystawa gospodarcza - ma odbyć się na błoniach stadionu narodowego w Warszawie.

Wystawę tworzą ją multimedialny pawilon oraz wystawa plenerowa. Zwiedzający będą mogli m.in. zaprogramować roboty edukacyjne i wziąć udział w grze z ich wykorzystaniem.

Infokioski z polskim odkryciami, wynalazkami oraz biogramami ich twórców

W infokioskach dowiedzą się też o polskich odkryciach, wynalazkach i ich twórcach.

Jak zwracają uwagę twórcy wystawy, "sztandarowym wynalazkiem", o którym uczymy się w szkołach, jest lampa naftowa Ignacego Łukasiewicza. Niewiele osób natomiast wie, dodają, że nasi rodacy wymyślili i stworzyli również takie przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata, jak wycieraczki samochodowe, spinacze biurowe, kamizelki kuloodporne.

Twórcą dwóch pierwszych przedmiotów, jak można dowiedzieć się na wystawie, był jeden z najwybitniejszych pianistów Józef Hofmann, którego do wynalezienie spinacza najprawdopodobniej zainspirował klucz wiolinowy, a wycieraczek metronom podający tempo w utworze. Wynalazcami kamizelki kuloodpornej na początku XX wieku byli z kolei Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń.

Na wystawie prezentuje się ponadto 25 polskich firm, które od ponad 100 lat wpisują się w krajobraz gospodarczy Polski.

Wystawie towarzyszą wykłay, konferencje oraz warsztaty

Przez miesiąc Polskiej Wystawie Gospodarczej będą towarzyszyły różne wydarzenia. W weekend otwarcia (od soboty do niedzieli) odbędą się wykłady i warsztaty o budowie rakiet i satelitów, misjach kosmicznych i testowaniu innowacyjnych technologii.

Do 7 października obok pawilonu PGW będzie można obejrzeć wystawę poświęconą dziejom polskiego złotego zorganizowaną przez NBP. Oprócz tego w pawilonie odbywać się będą konferencje oraz warsztaty. Szczegółowy program będzie na bieżąco podawany na stronie internetowej (www.pwg.prezydent.pl) oraz w mediach społecznościowych (facebook, twitter, instagram).

Ekspozycja na Placu Piłsudskiego jest zapowiedzią głównego wydarzenia, które będzie można zobaczyć w połowie 2019 roku na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Wówczas na powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych powstanie kompleks sześciu pawilonów sferycznych oraz wystawa plenerowa.

Ekspozycję na Placu Piłsudskiego w Warszawie można oglądać do 28 października. Jutro i w niedzielę zaplanowano wykłady o tematyce kosmicznej.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie firmy w międzynarodowych przetargach

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 10:31
Polskie firmy coraz częściej uczestniczą w międzynarodowych przetargach publicznych. Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Nina Dobrzyńska powiedziała, że proces ten wygląda „obiecująco”. Gośćmi audycji Rządy Pieniądza byli Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers) i Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej).
rozwiń zwiń