X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

100 zmian dla firm: e-akta pracownicze od 1 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 19:57
Trzy miesiące zostały do wejścia w życie zmian w prowadzeniu akt pracowniczych. Od  stycznia przyszłego roku pracodawcy będą przechowywać je krócej: 10 lat, zamiast obecnych 50.
Audio
  • Trzy miesiące zostały do wejścia w życie zmian w prowadzeniu akt pracowniczych. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców, - o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Od  stycznia przyszłego roku pracodawcy będą przechowywać akta pracownicze krócej: 10 lat, zamiast obecnych 50 i to w formie elektronicznej.
Od stycznia przyszłego roku pracodawcy będą przechowywać akta pracownicze krócej: 10 lat, zamiast obecnych 50 i to w formie elektronicznej.Foto: Pixabay

Będą również mogli prowadzić taką dokumentację w postaci elektronicznej.

− E-akta oznaczają mniej obowiązków dla przedsiębiorców i większe bezpieczeństwo dla pracowników, zapewnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Przedsiębiorca nie będzie musiał przechowywać akt pracownika przez opół wieku

− Z przedsiębiorców zostanie zdjęty obowiązek przechowywania przez pół wieku akt osobowych pracownika - wyjaśnia Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Akta pracownika przechowywane bezpiecznie

Jak wyjaśnia, korzyścią dla pracownika z tego rozwiązania jest to, że te akta przechowywane są bezpiecznie i nie grozi im zaginiecie.

− Ustawa została skonstruowana w sposób maksymalnie przyjazny dla przedsiębiorców  - dodaje wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Mariusz Haładyj.

In wyjaśnia, że nowy obowiązek dotyczy pracowników, którzy rozpoczną prace po 1 stycznia 2019 r., a w przypadku tych, którzy podjęli prace po 1999 r., to jest to fakultatywny obowiązek dla przedsiębiorców.

ZUS przygotowuje system informatyczny do zmian

− Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest na etapie przygotowania systemu informatycznego do tych zmian - powiedziała prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Jak wyjaśnia, nowy system obejmie ok. 11 mln ubezpieczonych, 2 mln płatników składek, osoby które wejdą do systemu po 1 stycznia 2019 r.

− Ustawa modernizuje także kodeks pracy na przykład w kwestii wypłacania wynagrodzeń - zwrócił uwagę Marcin Zieleniecki.

Regułą – wypłata na konto, nie w gotówce

Jak wyjaśnia, nowe regulacje wprowadzają obowiązek podania rachunku przez pracownika, na który pracodawca będzie przekazywał wynagrodzenie.

Jeśli pracownik będzie chciał wypłaty w tradycyjnej formie gotówkowej, będzie musiał złożyć specjalne oświadczenie woli.

Nowe prawo dotyczące elektronizacji i krótszego przechowywania akt pracowniczych jest częścią pakietu 100 zmian dla firm.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kampanię edukacyjną na ten temat i wyda specjalne poradniki dla przedsiębiorców. Trwają również prace nad nowymi formularzami dla przedsiębiorców, które będą oni przekazywali do ZUS od 1 stycznia 2019 roku.


Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak