X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Premier: firmy takie jak Grupa Azoty powinny inwestować w badania i rozwój

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 17:02
- Chcemy zmniejszyć deficyt w handlu chemią, który dziś przekracza 7-8 mld euro - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Centrum Badawczo - Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki otworzył w Tarnowie Centrum Badawczo-Rozwojowe grupy Azoty/ Informacyjna Agencja Radiowa
Premier Mateusz Morawiecki i prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki podczas uroczystego otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie
Premier Mateusz Morawiecki i prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki podczas uroczystego otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty w Tarnowie Foto: Kancelaria Premiera/ Tweeter

Premier zaznaczył, że obecnie Polska musi importować zaawansowane produkty chemiczne za dużo większą kwotę niż eksportuje, a deficyt w handlu tymi towarami przekracza 30 mld zł. Dodał, że otwarcie nowoczesnego Centrum Badawczo - Rozwojowego w Tarnowie może to zmienić.

- Chemia to jest innowacyjność, badania, rozwój, nauka - stwierdził Morawiecki. - Chcemy być przy tym rozdaniu gospodarki światowej, w którym współczesna nauka będzie pokazywała jak adaptować rozwiązania chemiczne, chociażby takie jak widziałem tutaj w laboratorium, do świata biznesu - dodał.

Rolą takich firm, jak grupa Azoty jest inwestowanie w badania i rozwój, w polskich naukowców - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że działania w kierunku innowacyjnej polskiej chemii doprowadzą do zmniejszenia deficytu w handlu produktami chemicznymi.

- Oby te nasze działania w kierunku innowacyjnej, współczesnej polskiej chemii doprowadziły nas do zmniejszenia deficytu w handlu różnego rodzaju produktami chemicznymi, ale doprowadziły nas do jeszcze czegoś ważniejszego. Żeby narodził się bardzo nowoczesny polski przemysł chemiczny XXI wieku taki, który będzie produkował (...) najbardziej innowacyjne chemiczne produkty na świecie - podkreślił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie, że polskie firmy tworzą takie centra, które "będą na pewno rozsadnikiem nowoczesności, innowacyjności, rozwoju nowoczesnych produktów" w przyszłości.

Według Morawieckiego ogromną rolą takich firm, jak grupa Azoty jest, "żeby inwestować w badania i rozwój, w naszych polskich, młodych naukowców".

Szef rządu zwrócił uwagę, że Tarnów to jedno z tych polskich dużych miast z ponad 110 tys. mieszkańców, które wyludnia się w zastraszającym tempie. Wyraził nadzieję, że takie centra jak to, centrum badawczo-rozwojowe, będą przyciągać młodych naukowców i produkować nowatorskie produkty, a także przyciągać kolejnych inwestorów.

- Jestem przekonany, że to centrum przyciągnie nowe centra, że będziemy w stanie z Tarnowa zrobić w kolejnej dekadzie centrum innowacyjności, innowacyjnej chemii, tak jak tutaj to obserwujemy, zalążek tego właśnie powstaje - podkreślił.

Rośnie apetyt na ryzyko innowacyjne 

Jak zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, inwestycja Grupy Azoty jest przykładem, że polskie firmy są gotowe na inwestycje w badania i rozwój. Przytoczyła ostatnie dane GUS, wskazujące, iż w ostatnim roku dwukrotnie zwiększyła się liczba podmiotów gospodarczych inwestujących w tej dziedzinie, a ich nakłady uległy podwojeniu. - Apetyt na ryzyko innowacyjne w Polsce rośnie - oceniła. 

- Zależy nam na tym, żeby efekty prac badawczo-rozwojowych trafiały jak najszybciej na rynek. To możliwe, kiedy centra badawczo-rozwojowe znajdują się na terenie zakładów przemysłowych - dodała minister.


Tarnów – według Emilewicz – to jedno z najszybciej wyludniających się miast w Polsce. Zapobiec temu może – oceniła minister - tworzenie nowych, dobrze płatnych i zaawansowanych miejsc pracy.

Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki zwrócił uwagę, że inwestycja została zrealizowana przed czasem, w ciągu niespełna 14 miesięcy. - Grupa Azoty badania, rozwój i innowacje nie traktuje jako modę (...) tylko rzeczywiście ten obszar i nakłady na inwestycje badania i rozwój są istotnym, bardzo ważnym elementem - podkreślił.

Wardacki poinformował, że zgodnie ze zaktualizowaną strategią Grupy Azoty do 2020 r., na wydatki związane z badaniami i rozwojem w całej firmie będzie przeznaczane 1 proc. przychodów, czyli około 100 mln zł.  - Jest to niezbędne, aby grupa pokonywała rożne zawirowania, z którymi ma do czynienia i zdywersyfikowała dochody - zaznaczył prezes.

- To centrum nie jest po to, żeby nim się chwalić, tylko tutaj mają powstawać konkretne rozwiązania, przynosić korzyści dla Grupy Azoty, świata nauki i polskiej gospodarki - dodał Waradacki.

Wartość inwestycji wynosi ok. 88 mln zł, z czego ok. 20 mln zł stanowi unijna dotacja w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W jej ramach powstał od podstaw nowy dwukondygnacyjny budynek, w którym zlokalizowano ponad 40 laboratoriów i pomieszczenia biurowe o powierzchni całkowitej ponad 5,5 tys. m kw. Powstała także połączona z budynkiem głównym hala o powierzchni 2,4 tys. m kw. Zainstalowano w niej m.in. półprzemysłową linię do produkcji filamentów do druku 3D. Obecnie tarnowska placówka zatrudnia 64 osoby, w tym wielu przedstawicieli świata nauki.

PAP, IAR, NRG, kw  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Morawiecki apeluje o promocję polskich produktów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:45
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do sieci handlowych o promocję polskich produktów żywnościowych. Szef rządu odwiedził fabrykę Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: "Chcemy, żeby Polska była znowu silna przemysłem stoczniowym"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 12:30
Mamy ogromny potencjał w przemyśle stoczniowym, to czego nam brakuje, to dobrej organizacji i przełamania niemocy odziedziczonej po poprzednikach - powiedział w w Gdyni premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń