X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Historia polskiej kolei w pigułce. Wszystko zaczęło się w 1842 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:18
Od kilku miesięcy w cyklu programów na 100-lecie niepodległości w radiowej Trójce przypominaliśmy historię polskiej gospodarki. W ostatnim programie w tego cyklu Michał Stilger z PKP SA w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem opowiadał o historii polskiej kolei. 
Audio
  • W ostatnim programie w tego cyklu historii polskiej gospodarki na 100-lecie niepodległości Michał Stilger z PKP SA w radiowej trójce w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem opowiadał o historii polskiej kolei/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zakhar Mar/Shutterstock.com

Kiedy zaczęła się historia polskiej kolei? Czy 1845 rok, kiedy to powstaje kolej warszawsko-wiedeńska można uznać za początek kolei w Polsce? Gdyby trasę nałożyć na mapę II Rzeczpospolitej to mieliśmy pierwszą kolej zaledwie 20-lat po Anglikach. 

- Najczęściej mówimy o dwóch datach. Pierwsza to rzeczywiście 1845 rok, czyli budowa żelaznej drogi warszawsko-wiedeńskiej, która powstała na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, czyli terytorium zależnego od Carskiej Rosji (...). Jest też konkurencyjna data, czyli powstanie kolei Górnośląskiej łączącej z Wrocław z Mysłowicami i tutaj mówimy o 1842 roku - wyjaśnił gość Trójki.

Najgęstsza sieć połączeń znajdowała się wówczas po stronie pruskiej. Natomiast na terenie dawnego Cesarstwa Rosyjskiego były budowane dalekie trasy. 

20-lecie międzywojenne miało swoje Pendolino. Były to szybkie pociągi spalinowe. One są symbolem rozwoju międzywojennej kolei. Rozwoju pewnej myśli technicznej. - Początkowo były budowane w oparciu o podzespoły austriackie a w latach 30-tych XX wieku powstała rodzina konstrukcja mogąca rozwijać prędkość nawet 140 km na godzinę - mówił ekspert. 

Dworce kolejowe były małymi dziełami sztuki. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, Marcin Jagiełowicz, kw 

Zobacz więcej na temat: PKP kolej
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Bittel: Krajowy Program Kolejowy jest zaawansowany w 60 procentach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 17:25
Krajowy Program Kolejowy (KPK), wart ponad 66 mld zł, obowiązuje do 2023 r. - powiedział wiceminister ds. kolei Andrzej Bittel. Zaznaczył, że wartość prac zrealizowanych i będących w trakcie realizacji w ramach programu to 38,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: inwestycje w infrastrukturę kolejową PKP za 100 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 16:45
Realizowana przez PKP modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym remont ok. 200 dworców i przebudowa szlaków, pochłonie w najbliższych latach 100 mld zł – zapowiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może być rekord: 229 mln pasażerów skorzystało od stycznia do września z usług kolei

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 22:08
W obecnym budżecie unijnym wydatki na rozbudowę i modernizację linii kolejowych do 2023 r. mają wynieść ponad 66 mld złotych, z czego dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej ma stanowić ponad 40 mld złotych.
rozwiń zwiń