X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Elżbieta Rafalska: Człowiek i troska o niego w centrum polityki społecznej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 22:15
W centrum działania polityki społecznej jest zawsze człowiek i troska o niego - podkreślała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 100-lecia polskiej polityki społecznej. 
Audio
  • Minister w swoim wystąpieniu nawiązała do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszonych w orędziu noworocznym 31 grudnia 2008 roku/ Informacyjna Agencja Radiowa
  • Minister Rafalska zwróciła uwagę, że już w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości zaczęły powstawać zręby polityki społecznej. 3 stycznia 1918 roku rada regencyjna jako naczelny organ państwa powołała ministra opieki i ochrony pracy, a zaraz potem Ministerstwo opieki społecznej i ochrony pracy/ Informacyjna Agencja Radiowa
  • Jako największe wyzwania stojące przed polityką społeczną Elżbieta Rafalska wymieniła globalizację, cyfryzację gospodarki i starzenie się społeczeństwa/ Informacyjna Agencja Radiowa
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Foto: PAP/Radek Pietruszka

Gala odbyła się w Pałacu Staszica w Łazienkach Królewskich. 

Minister w swoim wystąpieniu nawiązała do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszonych w orędziu noworocznym 31 grudnia 2008 roku . Prezydent mówił wówczas, że ważne rocznice bardzo dobrze uświadamiają nam czym jest ojczyzna, nasz wspólny kraj, który dziedziczymy po przodkach i który powinniśmy w jak najlepszym stanie przekazać naszym potomkom.

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że 100-lecie odzyskania niepodległości to znakomita okazja, by spojrzeć na bogaty dorobek resortu, którym kieruje. To tutaj przez dziesiątki lat kształtowała się polityka wspierająca rodzinę, seniorów, osoby niepełnosprawne i wykluczone, to tutaj były budowane zręby prawa pracy - mówiła minister.

Przypomniała, że początki były trudne - niedożywienie nędza, ubóstwo, żebractwo, konflikty społeczne, ogromna migracja, sieroctwo i zrujnowany rynek pracy to tylko niektóre z problemów, z którymi musiało zmierzyć się młode państwo polskie. Zwróciła uwagę, że już w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości zaczęły powstawać zręby polityki społecznej. 3 stycznia 1918 roku Rada Regencyjna jako naczelny organ państwa powołała Ministra Opieki i Ochrony Pracy, a zaraz potem Ministerstwo Opieki Społecznej i Ochrony Pracy.

- I kiedy w 2015 roku do nazwy ministerstwa dodaliśmy słowo rodzina to nie był to gest czysto symboliczny - mówiła minister Rafalska. Dodała, że to istotna zmiana, która stawia rodzinę w centrum działań polityki społecznej obecnego rządu, bo to w rodzinie tkwi potencjał, który był i jest źródłem rozwoju dla naszego kraju. 

Minister podkreśliła, że działania państwa powinny też stwarzać dobre warunki, które zapewniają umożliwienie obywatelom godziwych dochodów, gwarantujących zapewnienie podstawowych potrzeb i dających możliwość rozwoju. 

Jako największe wyzwania stojące przed polityką społeczną Elżbieta Rafalska wymieniła globalizację, cyfryzację gospodarki i starzenie się społeczeństwa. 

Podczas uroczystej gali wręczone zostały też odznaczenia państwowe osobom wybitnie zasłużonym dla rozwoju polityki społecznej w naszym kraju. Prezes ZUS Gertruda Uścińska na wniosek prezydenta RP odebrała z rąk minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Złoty Krzyż Zasługi. Profesor odznaczona została za działalność na rzecz polityki społecznej i systemu zabezpieczenia społecznego zarówno w kraju jak i za granicą. Profesor Uścińska jest autorką wielu publikacji.Od ponad 30 lat prowadzi też działalność dydaktyczną pełniąc rolę mentora i opiekuna dla młodych adeptów nauk społecznych. 
W wygłoszonym podczas gali wykładzie prezes ZUS podkreślała między innymi, że w ostatnim okresie wzrosły nakłady na politykę rodzinną. Do dzisiaj na samo świadczenie "Rodzina 500 Plus" przekazano 54 miliardy złotych.

IAR, NRG, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak