X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Branża spirytusowa chce równości

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:20
Branża spirytusowa oczekuje zrównania akcyzy dla wszystkich gatunków alkoholi - powiedział podczas V Kongresu Branży Spirytusowej przewodniczący rady głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Andrzej Szumowski.
Branża spirytusowa w Polsce wpłaca z tytułu podatków 12,5 mld zł rocznie.
Branża spirytusowa w Polsce wpłaca z tytułu podatków 12,5 mld zł rocznie.Foto: Pixabay

Podczas kongresu zwrócono uwagę na nierówności w stawkach akcyzowych. Na mocne alkohole podatek ten jest znacznie wyższy. Np. w półlitrowej butelce wódki (cena 20 zł) akcyza stanowi 58 proc. (tj. 11,41 zł), a w takiej samej butelce piwa (cena 3 zł) - akcyza wynosi 16 proc. jego wartości (0,48 zł).

Przepisy z innej epoki

"My przedstawiciele branży spirytusowej uważamy, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci procesy legislacyjne obchodziły się z nami szczególnie szorstko" - podkreślił. Dodał, że największe problemy w rozwoju branży sprawia uchwalona jeszcze w stanie wojennym w 1982 r. ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Wskazał, że przepisy te powstały w zupełnie innych warunkach i okolicznościach, gdy struktura spożycie alkoholu była inna i obecnie - jak mówił - nie przystaje do rzeczywistości. Wówczas Polska produkowała ok. 1 mld litrów wódki, dzisiaj - produkcja wynosi 250 mln litrów.

Polska pierwszym rynkiem wódki w Unii 

Zwrócił uwagę, że branża spirytusowa to także ważny dział gospodarki - zatrudnienie w branży i jej otoczeniu znalazło 100 tys. osób, branża wypłaca z tytułu podatków - 12,5 mld zł rocznie. Jednocześnie jest istotnym odbiorcą produktów rolnych. Rocznie przetwarza ok. 750 tys. ton zbóż i 50 tys. ton ziemniaków. Dodał, że Polska jest pierwszym rynkiem wódki w EU i czwartym na świecie.

Szara strefa trudna do oszacowania

Na kongresie mówiono także o szarej strefie. Największym źródłem nielegalnego alkoholu jest alkohol przemysłowy, odkażony. Jest on często sprzedawany jako bimber lub jako wyrób regionalny - poinformował wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak. Dodał, że szafa strefa jest zwalczana, ale jej rozmiary są trudne do oszacowania.

PAP, ak, NRG 

Zobacz więcej na temat: alkohol wódka akcyza rynek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska wódka jest marką globalną?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 16:38
Wartość naszego rynku napojów spirytusowych w 2016 r. wyniosła 19,1 mld zł, natomiast wartość eksportu polskich alkoholi to ponad 175 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki zapowiada zniesienie akcyzy dla mniejszych i średnich producentów cydru

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 16:08
Chcemy zrezygnować z poboru akcyzy od małych i średnich producentów cydru - poinformował w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, może to być dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji jabłek w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarny rynek alkoholu w Polsce ma się dobrze. Straty idą w miliardy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 15:26
Czarny rynek stanowi prawie 1/5 rynku mocnych alkoholi w Polsce, a straty skarbu państwa z powodu nieodprowadzonej akcyzy i VAT sięgają 2 mld złotych – wynika z analiz przeprowadzonych przez Fundację Republikańską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

67 opowieści o tym, jak "wódka mości się w żołądku"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 12:30
– Przy degustacji mocnych alkoholi trzeba troszkę połknąć, nie można wypluć, jak w przypadku wina, więc sesje degustacyjne muszą być krótsze – mówili Aleksander Baron i Łukasz Klesyk, autorzy książki "Między wódką a zakąską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funkcjonariusze KAS przejęli 16 tys. butelek wina bez akcyzy na Podlasiu. Przewoził je Litwin

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 16:08
Prawie 16 tys. butelek wina bez polskich znaków akcyzy zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na trasie Białystok-Warszawa w okolicach Jeżewa Starego. Towar został zabezpieczony. Litewski kierowca zgodził się dobrowolnie zapłacić należności.
rozwiń zwiń