X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Papierowe zwolnienia odchodzą do lamusa. Od dziś tylko elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 11:18
Od dziś lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. Papierowe mogą być wykorzystywane jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jak na przykład awaria systemu.
Audio
  • Elżbieta Rafalska: elektroniczne zwolnienia korzystne dla lekarzy i pacjentów (IAR)
  • Wojciech Andrusiewicz: e-zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze, ale też asystenci medyczni (IAR)
  • Wojciech Andrusiewicz: każdy asystent musi być wpisany do rejestru asystentów medycznych (IAR)
Od początku grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości.
Od początku grudnia papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do przeszłości.Foto: Pixabay

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreśla, że e-zwolnienie jest korzystne zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Po wpisaniu numeru PESEL lekarze będą mieli automatycznie wpisane wszystkie dane, które w zwolnieniach papierowych muszą wprowadzać ręcznie. Tak przygotowane e-zwolnienie automatycznie trafia do ZUS i pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia w wersji papierowej.

Kwitek tylko w wyjątkowych sytuacjach

Z danych ZUS wynika, że do wczorajszego przedpołudnia w formie elektronicznej wystawianych było ponad 62 procent zwolnień. Pacjenci nie muszą się jednak obawiać, że nie otrzymają zwolnienia w sytuacji, gdy z jakiegoś ważnego powodu wystawienie e-zwolnienia nie będzie możliwe - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej minister Rafalska. Wyjaśniła, że jest możliwość, w sytuacji na przykład awarii systemu, wydrukowania zwolnienia w wersji papierowej. Takie zwolnienie trzeba będzie w ciągu trzech dni przesłać i ZUS takie zwolnienie będzie sankcjonował.

Minister zwróciła uwagę, że e-zwolnienia mogą wystawiać też asystenci medyczni, których rejestruje się i pobiera certyfikaty coraz więcej. Tydzień temu było to 300 asystentów a ostatnie, wczorajsze dane wskazały, że było to już półtora tysiąca. Takimi asystentami mogą być pielęgniarki, rejestratorki z gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej czy sekretarki medyczne.

Zwolnienie wystawi też asystent

E-zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze, ale też asystenci medyczni - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że każdy asystent musi być wpisany do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM) i musi mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Biała Sobota w ZUS

Dzisiaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje tak zwaną "Białą Sobotę". Lekarze będą mogli jeszcze skorzystać z konsultacji w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień. Wszyscy ci lekarze, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli też zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania elektronicznych zwolnień oraz przeszkolić się z ich wystawiania - powiedziała prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska. Wyjaśnia, że odziały ZUS będą czynne od 8.00 tak długo, jak będzie potrzeba, by bezpiecznie przejść przez "ten ogromny projekt, który ma służyć ubezpieczonym, lekarzom i pracodawcom".

Przez cały weekend będzie też czynne Centrum Obsługi Telefonicznej. Infolinia ZUS zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie dostępna od 8.00 do 21.00. Numer infolinii to 22 560 16 00

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Zobacz więcej na temat: lekarz zwolnienia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Cieszyński: papierowe zwolnienia lekarskie jeszcze do 1 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 08:57
- W tej chwili już ponad 30 proc. lekarzy wystawia zwolnienia elektroniczne – powiedział w "Sygnałach dnia" Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: nie ma odwrotu od e-zwolnień

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 11:29
- Nie ma odwrotu od obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie będzie kolejnego wydłużania terminu wprowadzenia tej reformy - powiedziała w Krakowie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 grudnia lekarze wystawiają e-zwolnienia. Papierowe - tylko w razie awarii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 06:45
Od soboty lekarze mogą wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu, braku Internetu lub wizyty domowej.
rozwiń zwiń