X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Dlaczego decyzje klimatyczne dotyczą przede wszystkim gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 13:06
Decyzje związane z ochroną klimatu, przechodzeniem na nowoczesne, niskoemisyjne źródła energii, dotyczą przede wszystkim gospodarki -wyjaśnia w radiowej Jedynce dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • O zadaniach polskiej gospodarki związanych ze zmianami klimatycznymi, mówił w radiowej Jedynce dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Rozwiązania dotyczące klimatu i ochrony środowiska, nierozerwalnie związane są z gospodarką.
Rozwiązania dotyczące klimatu i ochrony środowiska, nierozerwalnie związane są z gospodarką.Foto: shutterstock, arka38

Dzisiaj rozpoczął się szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach, który potrwa do 14 grudnia. Jego uczestnicy mają przygotować praktyczne metody wdrożenia porozumienia paryskiego z 2015 roku, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znaczniej poniżej 2 stopni Celsjusza.

Szczyty klimatyczne poświęcone najczęściej zagrożeniom środowiska

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, najczęściej poruszanym tematem podczas szczytów są zagrożenia dla klimatu, zderzenie tego co dzieje się w poszczególnych gospodarkach z wynikami badań.

− Naukowcy prezentują wyniki swoich badań, próbują przekonać polityków do określonych decyzji, ci z kolei prezentują stan zaawansowania strategicznych decyzji, mówi dr Artur Bartoszewicz.

Jak dodaje, Polska przygotowała na Szczyt w Katowicach wstępny projekt polityki energetycznej, który też zostanie poddany szczegółowej recenzji.

To, że szczyt trwa nie dwa-trzy dni, ale dwa tygodnie sprawia, że dyskutuje się na nim nie tylko o stanie klimatu, ale i o rozwiązaniach, niezbędnych do jego kształtowania.

Decyzje ws. klimatu dotyczą gospodarki i ekonomii

Rozwiązania dotyczące klimatu i ochrony środowiska, nierozerwalnie związane są z gospodarką.

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, wszystkie pojawiające się koszty związane z rozwiązaniami klimatycznymi, przekładają się na ograniczenia rozwojowe poszczególnych gospodarek.

Polska energetyka z dużym udziałem tzw. czarnej energii

− My mamy już realnie odczuwany stan zaniechania decyzji związanych z przekształceniem gospodarki na bardziej zieloną, mamy energię z dużym udziałem tzw. czarnej energii, a polityka europejska zmierzająca do zeroemisyjności, będzie wymuszała na nas zmiany, które są bardzo kosztowne, mówi gość radiowej Jedynki.

Polska energetyka do zmiany: odejście od węgla na rzecz OZE

Bo, jak uzasadnia swoją opinię, trzeba będzie przeprowadzić reorientację systemów produkcyjnych, źródeł wytwarzania, a ponadto zastanowić się jak pozbyć się balastu związanego z surowcami, tak negatywnie oddziałowującymi na środowisko.

− Przed nami odejście od węgla, w okresie przejściowym postawienie na gaz, a następnie postawienie na źródła naturalne  - na wiatr i na słońce, podkreśla dr Artur Bartoszewicz.

I podsumowuje, przez następne 20 lat czekają nas wielkie zmiany nie tylko z uwagi na ochronę środowiska, ale i na presję Unii Europejskiej, w tym naszych sąsiadów, na to, abyśmy stali się bardziej bezpieczni dla środowiska.

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smog to nie jest nowy problem. Jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:40
Za tydzień problemem smogu zajmie się rząd. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, którym kieruje wicepremier Mateusz Morawiecki, został zobowiązany do wypracowania rozwiązań, poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń