X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polska historia kredytowa pomoże w uzyskaniu kredytu za granicą

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 15:18
Dzięki współpracy Polskiego Biura Informacji Kredytowej ze swoimi odpowiednikami we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech, Polacy mogą łatwiej dostać dobry kredyt w tych krajach.
Audio
  • Dlaczego polska historia kredytowa ułatwi uzyskanie pożyczki za granicą, wyjaśnia w radiowej Jedynce Andrzej Zduńczyk z Biura Informacji Kredytowej./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dzięki współpracy Polskiego Biura Informacji Kredytowej ze swoimi odpowiednikami we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech, Polacy mogą łatwiej dostać dobry kredyt w tych krajach.
Dzięki współpracy Polskiego Biura Informacji Kredytowej ze swoimi odpowiednikami we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech, Polacy mogą łatwiej dostać dobry kredyt w tych krajach.Foto: pixabay

− Wkrótce do tej stawki mają dołączyć Norwegia i Holandia - wyjaśnia Andrzej Zduńczyk z BIK.

Za granicą, tak jak w Polsce, liczy się historia kredytowa

− Naszą rolą jest pomóc osobom, mającym dobrą historię kredytową w Polsce, w uzyskaniu kredytu za granicą, tak, by premia za ryzyko była dla nich jak najniższa, mówi Andrzej Zduńczyk.

Ta, jak dodaje, zależy od ryzyka, te im wyższe, tym cena za kredyt większa.

I dodaje, że wystarczy popatrzeć na polski rynek, aby dostrzec, że również w Polsce poszczególne banki mają różne apetyty na ryzyko.

Kredyt dla Ukraińca w Polsce też możliwy

Od niedawna wylegitymować się wiarygodnością mogą też Ukraińcy szukający kredytu w Polsce, gdyż  BIK współpracuje też ze swoimi odpowiednikami nad Dnieprem.

Banki korzystają nie tylko z biur informacji kredytowej 

Zaciągać kredyt w dowolnym miejscu na świecie można też bez pomocy BIK. Zawsze jednak padnie pytanie o dochody. Na szczęście, bankierzy mają jednak coraz więcej sposobów na sprawdzanie klientów.

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, w dobie social mediów, firmy udzielające kredytów bazują na aktywności swoich klientów na facebooku, na wrzucanych przez nich postach, na opłatach za telefon komórkowy.

− Okazuje się, że jak ktoś punktualnie płacił za telefon komórkowy w młodym wieku, to na ogół jest dobrym kredytobiorcą - mówi Andrzej Zduńczyk.

Kredyt za granicą założymy łatwiej, niż konto w banku

− O ile dość łatwo możemy dostać kredyt za granicą - to trudniej już o założenie konta - mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Jak wyjaśnia, założenie konta w banku nie jest już takie proste, gdyż obowiązuje bardzo wiele przepisów, które mają zabezpieczyć przepływy pieniężne pomiędzy Polską, a innymi krajami europejskimi.

− Chodzi m.in. o to, aby ktoś nie uciekał z pieniędzmi z Polski za granicę – mówi Barbrich.

Trzeba jednak pamiętać, że większość dużych europejskich banków ma swoje siedziby w Polsce – wiec w tym przypadku o założenie konta nie będzie trudno.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak