X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Blockchain to nowe wyzwanie dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 16:33
Gospodarka i ekonomia stają przed nowymi wyzwaniami, wynikającymi z postępu w technologii. Takie efekty przynosi między innymi wykorzystanie zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych o nazwie blockchain.
Audio
  • Gospodarka i ekonomia stają przed nowymi wyzwaniami, wynikającymi z postępu w technologii. Takie efekty przynosi między innymi wykorzystanie zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych o nazwie blockchain. Więcej na ten temat w materiale Dariusza Kwiatkowskiego/Naczelna Redakcja Gospodarcza

To pojęcie znalazło się też w tytule projektu przygotowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich, które chce aktywnie włączyć się w trwające na świecie dyskusje o możliwościach i wyzwaniach, związanych z nowymi technologiami.

Wyrazem tych dążeń było zorganizowanie w  warszawskiej Szkole Głównej Handlowej  konferencji pod hasłem "Blockchain - bariery i transformacje".

„Blockchain - to struktura dla przechowywania danych, gdzie grupy potwierdzonych transakcji, nazywanych "blokami" formują chronologiczny łańcuch, w którym każdy blok jest kryptograficznie połączony z poprzednim. Zwany także technologią zaufania. Służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie” - tak definiują blockchain w przygotowanych materiałach organizatorzy wspomnianej konferencji.

Uczestnicząca w niej dr Iwona Karasek-Wojciechowicz (Uniwersytet Jagielloński, ekspert EU Blockchain, kancelaria Karasek & Wejman), również zwraca uwagę na fakt, że blockchain to nowa technologia sieciowa, która budzi zaufanie.

- Wszyscy uczestnicy tej sieci mają ten sam zapis i jeżeli któryś z nich próbuje zmanipulować jakąś treść dotyczącą na przykład transakcji, to inni uczestnicy odrzucają transakcję jako niezweryfikowaną. Blockchain służy do bezpośredniego przesyłania wartości, które są zapisane w tej sieci, bez korzystania z pośredników - dodaje.

Przykładem zastosowania technologii blockchain są kryptowaluty. Taki był początek. Teraz nowa technologia ma znaczenie praktycznie w każdej sferze życia. Na przykład można tam zapisywać dane finansowe, ale i też dane medyczne, czy potwierdzać pochodzenie i autentyczność żywności. Dane można przesyłać bezpośrednio pomiędzy komputerami uczestników tej sieci.

Rośnie znaczenie blockchain w Internecie Rzeczy, między którymi intensyfikowana jest komunikacja. Gdy na dużą skalę zaczną być używane autonomiczne samochody, to powinny się one komunikować w sposób weryfikowalny dla człowieka. Ta weryfikacja będzie możliwa właśnie poprzez blockchain.

- Pamiętajmy, że blochchain jest elementem szeroko rozumianej ekonomii  data sharing, czyli  dzielenia się, przede wszystkim danymi, informacjami - zauważa dr hab. Kamila Marchewka-Bartkowiak, dziekan Wydziału Ekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Dlatego ta technologia daje nam możliwości rozwoju wielu nowych gałęzi gospodarki.

Zarazem przyjęła formę zdecentralizowaną, która w zamyśle jej twórców ma przede wszystkim wyeliminować wielu pośredników czy ograniczyć konieczność nadzorowania wielu obszarów ludzkiej aktywności gospodarczej i społecznej.

Zdaniem dr Wojciecha Kurowskiego z Instytutu Zarządzania Wartością Szkoła Główna Handlowa w Warszawie widać już większe możliwości zastosowania nowej technologii w porównaniu z tym, czym dysponowaliśmy do tej pory. Jednak te możliwości są dopiero testowane, a nie znalazły jeszcze zastosowania w szerszej skali. Tak się jednak stanie.

- Widzimy już potencjał zawarty w blockchain i to jest właśnie ten element, który powoduje, że blockchain i kryptowaluty są języczkiem u wagi biznesu - przekonuje Wojciech Kurowski.

- Bariery ograniczające korzystanie z nowej struktury dotyczą dostępu do aplikacji, komputerów i oprogramowania - uważa Kamila Marchewka-Bartkowiak, dziekan Wydziału Ekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i dodaje, że kwestia równości dostępu na pewno się pojawi.

- Podobnie jak sprawa bezpieczeństwa tego narzędzia. Ale, myślę, że podobnie jak  w przypadku bezpieczeństwa związanego z przepływem informacji w Internecie, ten temat zaistnieje drugorzędnie".

Zdaniem uczestniczki konferencji, blockchain stwarza przede wszystkim możliwości wyeliminowania zbędnych kosztów oraz instytucji, które obecnie pełnią funkcję autoryzacyjną i kontrolną.

Ekonomiści nie mogą pozostać obojętni na rozwój nowych technologii i należy o tym rozmawiać zarówno na wysokim szczeblu politycznym jak i w środowiskach lokalnych. Wszędzie te technologie mogą być wykorzystywane i przynosić korzyści, wnosić coś pozytywnego - uważa Iwona Karasek-Wojciechowicz. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

 

Zobacz więcej na temat: blockchain Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy w Europie sąd arbitrażowy do spraw blockchain powstał w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:22
Przy polskiej Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii powstał pierwszy w Europie, a drugi na świecie Sąd Arbitrażowy do spraw blockchain. 
rozwiń zwiń