X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Trzy lata polskich inwestycji: 900 mld zł, kilkanaście programów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 15:09
O wykorzystaniu środków krajowych w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz zagranicznych – z Unii Europejskiej, a także planach inwestycyjnych na najbliższe lata, mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, na konferencji podsumowującej trzyletnią działalność resortu.
Audio
  • Podział pieniędzy z Unii Europejskiej, ułatwienia w budownictwie mieszkaniowym czy inwestycje z tak zwanego Planu Junckera - to niektóre z dokonań Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Kierownictwo resortu podsumowało swoja działalność w ostatnich trzech latach./IAR/.
  • Szef resortu podkreśla, że większość unijnych pieniędzy trafiła wprost do gospodarki./IAR/.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej pt. Praca dla Polski w siedzibie resortu w Warszawie, 7 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski" w siedzibie resortu w Warszawie, 7 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa. Foto: PAP/Marcin Obara

Minister podsumowywał nie tylko programy inwestycyjne ministerstwa, ale również inwestycje unijne a także rządowe programy, za które odpowiada resort, czyli np.: Dostępność Plus, Program dla Bieszczad, Program dla Śląska, Pakiet dla średnich miast.

Resort odpowiada przede wszystkim za inwestycje unijne, które zasilają niektóre z rządowych programów, na przykład Dostępność Plus, Program dla Bieszczad, Program dla Śląska, Pakiet dla średnich miast.

Na projekty związane ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przeznaczono już 900 mld zł

− Na realizację projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uruchomiliśmy od 1016 r. już 900 mld zł, a w latach 2016-2020 wartość zaangażowanych środków wyniesie 2,1 biliona złotych - podał w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, na konferencji podsumowującej dotychczasową działalność resortu.

Jak wyjaśnił minister, na 2,1 bln zł składa się 1,5 biliona zł pieniędzy publicznych i 0,6 biliona zł środków prywatnych. I dodał, że do tej pory uruchomiono 62 proc. założonych środków publicznych, czyli nieco ponad 900 miliardów.

44 tys. inwestycji wartych 358 mld zł finansowanych z budżetu UE

Z budżetu UE 2014-2020 finansowanie trafiło na ponad 44 tysiące inwestycji wartych prawie 358 miliardów złotych. Wartość wsparcia UE w tych projektach to ponad 220 miliardów złotych. Oznacza to, że dwie trzecie funduszy dla Polski jest już zagospodarowanych.

W 2019 r. Unia dołoży do polskich inwestycji 46 mld zł

W przyszłym roku resort rozwoju chce podpisać umowy na inwestycje, w których wartość dofinansowania unijnego wyniesie 46 mld zł; na koniec roku wykorzystane ma być 277 mld zł z UE, czyli 84 proc. puli dla Polski - poinformowało w piątek ministerstwo inwestycji i rozwoju podczas konferencji

Wartość inwestycji realizowanych w Polsce z Planu Junckera wynosi ok. 60 mld zł

 Minister poinformował, że wartość inwestycji w Polsce finansowanych z Planu Junckera to około 60 miliardów złotych. Dodał, że daje to naszemu krajowi piąte miejsce w UE.

− Wysokość zatwierdzonego wsparcia – ponad 15 miliardów złotych – daje naszemu krajowi piąte miejsce w UE – za Francją, Włochami, Hiszpanią i Niemcami. W przyszłym roku planowane jest pozyskanie finansowania na co najmniej 7 dużych inwestycji"- podano w prezentacji resortu.

Resort chce zwiększenia inwestycji prywatnych, zapowiada reformę Prawa budowlanego

W przyszłym roku chcemy przeprowadzić reformę procesu inwestycyjnego, który obejmie przede wszystkim spore zmiany w Prawie budowlanym – zapowiedział w piątek podczas podsumowania dotychczasowej działalności resortu inwestycji i rozwoju jego szef Jerzy Kwieciński.

− W przyszłym roku chcemy przeprowadzić reformę procesu inwestycyjnego, który obejmie przede wszystkim spore zmiany w prawie budowlanym – zapowiedział Kwieciński.

Przypomniał, że ostatnie dane GUS pokazują, że w trzecim kwartale nastąpiło odbicie w inwestycjach – prawie 10 proc. rok do roku.

− Dwa najważniejsze wyzwania to podtrzymanie tego wyniku i zamienienie go w trend oraz zwiększenie udziału inwestycji prywatnych.

Resort zapowiada 100 tys. inwestycji mieszkaniowych

Wśród zadań na najbliższy rok minister wskazał m.in. przyjęcie ustawy o dostępności i uruchomienie programu dopłat do czynszów. Zapowiedział, że "na koniec 2019 roku będzie 100 tysięcy mieszkań w uruchomionych inwestycjach".

Na koniec 2019 r. będzie 100 tys. mieszkań w uruchomionych inwestycjach - czytamy w piątkowej prezentacji podsumowującej dotychczasową działalność MIiR. Wśród zadań na przyszły rok wymieniono m.in. uruchomienie programu dopłat do czynszów.

23 mld zł na program „Dostępność Plus”

"Polska jeszcze nigdy nie miała takiego programu jak Dostępność Plus. Program to nie tylko 23 mld złotych na inwestycje zwiększające dostępność, ale też na przykład zmiany w prawie" - wskazano w piątkowej prezentacji.

Jak zaznaczył minister Kwieciński, "pokazaliśmy pierwszy w historii projekt ustawy o dostępności, która jest teraz we wstępnych konsultacjach ze środowiskami osób niepełnosprawnych”.

Inwestycje mieszkaniowe: większa dostępność gruntów, dopłaty do czynszów

Ministerstwo, jak przypomniano, przygotowało też trzy ustawy, których celem jest większe bezpieczeństwo rodzin: specustawę mieszkaniową, która ma uwolnić atrakcyjne grunty i przyspieszyć budowę mieszkań przy zachowaniu standardów urbanistycznych; ustawę, która wprowadza dopłaty do czynszów wysokości nawet kilkuset złotych przez 15 lat; ustawę przekształcającą użytkowanie wieczyste gruntów pod nieruchomościami mieszkaniowymi we własność.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak