X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Od stycznia apteki zrealizują e-receptę: albo z wydruku, albo z smsa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 20:28
Od stycznia każda apteka w Polsce powinna zrealizować elektroniczną receptę, zapewnia Ministerstwo Zdrowia.
Audio
  • Od stycznia każda apteka powinna zrealizować elektroniczną receptę./IAR/.
Realizacja e-recepty w aptece: albo po jej wydrukowaniu, albo z sms-a lub maila.
Realizacja e-recepty w aptece: albo po jej wydrukowaniu, albo z sms-a lub maila.Foto: pixabay

− Dotychczas lekarze wystawili już 90 tysięcy e-recept w 24 miastach - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dodał, że 70 procent z nich została już zrealizowana, co świadczy o tym, że jest to usługa chętnie wykorzystywana przez pacjentów.

Już 10 tys. aptek wygenerowało certyfikat uprawniający do realizacji e-recept

Według wiceministra Janusza Cieszyńskiego, 10 tysięcy aptek ma już wygenerowany certyfikat i jest gotowa do realizacji e-recept.

Zapewnił, że ten stan "pozwala mieć dobre prognozy" przed obligatoryjnym wprowadzeniem od 1 stycznia realizacji elektronicznych recept w aptekach.
W Polsce mamy ponad 14 tysięcy aptek.


. .

Realizacja e-recepty w aptece: albo po jej wydrykowaniu, albo z sms-a lub maila

Uprawniony pracownik medyczny będzie miał możliwość wystawienia i cyfrowego podpisania elektronicznej recepty, która zostanie wprowadzona do systemu informatycznego.

Pacjent otrzyma wydruk recepty, na którym będą widniały wszystkie potrzebne informacje potrzebne do jej zrealizowania, w tym kod dostępowy i klucz.

Pacjent może także zdecydować się na założenie internetowego konta pacjenta, dzięki czemu wydruk recepty nie będzie potrzebny.

Będzie też możliwość otrzymania e-recepty w wersji mobilnej

e-Recepta będzie dostępna także w wersji mobilnej - w formie wiadomości e-mail lub SMSa. W aptece wystarczy okazać taką receptę aby ją zrealizować.

e-Recepta zostanie dostarczona bezpośrednio pocztą elektroniczną na adres e-mail pacjenta, SMS na telefon pacjenta lub wprost do specjalnej aplikacji mobilnej w telefonie pacjenta.

Realizacja e-recepty w aptece krok po kroku

Pacjent będzie mógł kupić lek przepisany na e-recepcie w każdej aptece w kraju, która jest przygotowana do realizacji e-Recept.

. .

Aby to zrobić wystarczy, że posiada odpowiedni „klucz dostępowy”, który otrzyma od lekarza w trakcie wizyty. Może on być w formie wydruku albo kodu PIN.

W aptece przekazuje się  klucz farmaceucie. Tym „kluczem” może być albo PESEL wraz z kodem PIN otrzymanym SMS-em lub e-mailem w trakcie wizyty u Lekarza, albo unikalny kod kreskowy pakietu recept, który lekarz wydrukuje na papierze w trakcie wizyty.

NRG, IAR, jk

Zobacz więcej na temat: lekarz zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego apteka może odmówić zrealizowania recepty?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 12:00
Mimo że według ministerstwa zdrowia do końca 2018 roku można realizować recepty na dotychczasowych zasadach, w niektórych aptekach farmaceuci odrzucają te recepty, na których nie ma wyrazu "lekarz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 grudnia koniec papierowych zwolnień lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 15:43
Zwolnienia lekarskie w formie papierowej odchodzą do historii. Od 1 grudnia zastąpią je zwolnienia elektroniczne. Już w tej chwili połowa zaświadczeń L4 wystawiana jest właśnie w ten sposób. Jakie korzyści wynikają z tej zmiany? Na ten temat mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Kurowska z portalu PolitykaZdrowotna.com.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papierowe zwolnienia lekarskie przechodzą do lamusa

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:30
Od 1 grudnia lekarze powinni wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Wersje papierowe mają być wykorzystywane w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu. - Wykonaliśmy ogromną pracę, szkoląc kilkadziesiąt tysięcy lekarzy. Każdy, kto tylko chciał mógł skorzystać z naszej pomocy - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
rozwiń zwiń