X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Marek Zagórski: 5G jednym z priorytetów prac Ministerstwa Cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 16:32
Naszymi priorytetami w najbliższych miesiącach będzie budowa i tworzenie podstaw do budowy sieci 5G w Polsce - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że najważniejsze e-usługi, które resort uruchomił w ostatnim czasie, to m.in. zgłoszenie online narodzin dziecka, czy e-meldunek.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas konferencji prasowej pt. Praca dla Polski w siedzibie resortu w Warszawie, 7 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski" w siedzibie resortu w Warszawie, 7 bm. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwaFoto: PAP/Paweł Supernak

- Jesteśmy na etapie końcowych prac nad dwoma ważnymi ustawami, czyli nowelizacją prawa telekomunikacyjnego oraz tzw. mega ustawy, czyli ustawy o wspieraniu inwestycji telekomunikacyjnej. Chcemy, żeby 5G zgodnie z tym, co założyła Komisja Europejska, było w Polsce w jednym dużym mieście przynajmniej w 2020 r. - powiedział w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski podsumowując na konferencji prasowej trzy lata działalności resortu.

Minister wymieniając plany na przyszłość MC, mówił, m.in. o rozwijaniu, wdrażaniu oraz implementowaniu w administracji państwowej nowych technologii, bazujących m.in. na sztucznej inteligencji, po to, by dać mocniejszy impuls do rozwoju polskiej gospodarki.

- Przyszły rok to także pierwsze efekty pracy nad programem e-doręczenia, czyli ucyfrowienia w pełny sposób administracji, obiegu i relacji między obywatelem, a administracją. To także prace nad takimi projektami, jak e-zamówienia - mówił minister.

Szef resortu przekazał, że najważniejsze e-usługi, które Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w ostatnim czasie, to zgłoszenie online narodzin dziecka, możliwość sprawdzenia przez internet historii auta, także liczby punktów karnych oraz e-meldunek.

- Stale współpracujemy z wieloma ministerstwami w różnych obszarach. Przygotowaliśmy kilkanaście różnych ustaw, które porządkują procesy cyfryzacji w Polsce - powiedział minister Zagórski.

Jak powiedział, wspólnie z ministrem infrastruktury przewidywany jest kolejny pakiet deregulacyjny dla kierowców, który pozwoli m.in. na brak konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy w trakcie jazdy samochodem.

Ministerstwo podkreśliło, że w ostatnim roku nastąpił dynamiczny wzrost liczby Profili Zaufanych. Z danych resortu wynika, że Polacy mają ich już dwa i pół miliona. "To ponad osiem razy więcej niż trzy lata temu. Tylko w tym roku około 2,5 miliona wniosków w programach 500+ i 300+ złożono przez internet" - przekazał Zagórski.

Do urzędów - jak podał resort - przez internet trafiło 155 tysięcy wniosków o wydanie dowodu osobistego. Od 1 czerwca tego roku - czyli od dnia uruchomienia e-usługi - rodzice zgłosili online narodziny ponad 20 tysięcy maluchów. Ponad 30 tysięcy osób bez wychodzenia z domu zameldowało się w nowym miejscu zamieszkania. Polacy złożyli też prawie 29 tysięcy wniosków o odpis aktów stanu cywilnego.

Resort przekazał, że jednymi z najbardziej popularnych e-usług są możliwość sprawdzenia historii pojazdu oraz liczby punktów karnych. Polacy skorzystali z nich niemal 60 milionów razy. - Ostatni rok to także inwestycje w infrastrukturę, taką jak światłowody, sieci szerokopasmowe, nowoczesna telefonia bezprzewodowa. To również budowanie kompetencji cyfrowych i nowoczesna edukacja – powiedział minister.

Przypomniał, że w październiku br. w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty. Kluby działają w Nysie, Stargardzie, Siedlcach, Ełku, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Gnieźnie. Jak podał resort, w pierwszym miesiącu frekwencja na organizowanych tam bezpłatnych zajęciach programowania przekroczyła 10 tysięcy osób. Kluby będą funkcjonowały przez dwa lata – do października 2020 r. Resort tłumaczy, że w specjalnie zaaranżowanych salach, wyposażonych w pomoce dydaktyczne, takie jak tablety, zestawy robotów edukacyjnych, czy maty edukacyjne do nauki programowania, przez cały ten czas będą odbywały się bezpłatne zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. W sumie, przez dwa lata ma być tam zorganizowanych 3200 bezpłatnych warsztatów dla ponad 40 tysięcy osób.

Minister wskazał, że projekt mLegitymacji szkolnej wszedł w fazę realizacji. Pierwsze szkoły rozdają swoim uczniom mobilne wersje dokumentów, w telefonach komórkowych. W ciągu kilku dni chęć przystąpienia do projektu zgłosiło niemal 100 kolejnych placówek. Dodał, że trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. A MC pracuje nad kolejnymi elektronicznymi dokumentami – m.in. mPojazdem, mPrawemJazdy i mBiletem.

 PAP, IAR, NRG, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef resortu cyfryzacji spotkał się z niemieckim ministrem gospodarki i energetyki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:41
Szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski i niemiecki minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier chcą wspólnie pracować nad rozwojem nowych technologii w dziedzinie cyfryzacji. Ministrowie spotkali się w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister cyfryzacji: mamy potencjał do rozwoju technologii cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 13:51
Polska jest krajem o wysokim potencjale do rozwoju technologii cyfrowych - przekonuje minister cyfryzacji. Marek Zagórski otworzył w Warszawie konferencję "Polska 2118" poświęconą rozwojowi najnowszych technologii w kraju i Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń