X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Finanse państwa po trzech latach: uszczelnienie, odbudowa dochodów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 20:22
Uszczelnianie systemu podatkowego, czyli odbudowa dochodów podatkowych państwa, było priorytetem Ministerstwa Finansów przez ostatnie trzy lata, mówiła w radiowej Jedynce szefowa resortu, Teresa Czerwińska.
Audio
  • O efektach uszczelniania i stabilizacji dochodów państwa mówi w radiowej jedynce w podsumowaniu 3 lat działalności Ministerstwa Fianansów jego szefowa Teresa Czerwińska./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Uszczelnianie systemu podatkowego, czyli odbudowa dochodów podatkowych państwa, było priorytetem Ministerstwa Finansów przez ostatnie trzy lata,
Uszczelnianie systemu podatkowego, czyli odbudowa dochodów podatkowych państwa, było priorytetem Ministerstwa Finansów przez ostatnie trzy lata, Foto: pixabay

Dodała do tego powstanie Krajowej Administracji Skarbowej, budowę nowoczesnego systemu finansów publicznych, który wykorzystuje nowe technologie i wprowadza nowe narzędzia.

Stabilne finanse publiczne

− Te działania przyniosły efekt w postaci stabilnych finansów publicznych. Bez tego trudno byłoby o tak dobry wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie - zauważyła  minister Czerwińska.

I wymienia zmniejszenie długu sektora finansów publicznych z ponad 54 procent PKB do poniżej 50 proc. czyli 49 procent, oraz deficytu sektora finansów publicznych z 2,7 proc. PKB w 2015 r. do 0,9 proc. PKB  w 2018 r.

− W tym roku zamierzamy dojść do 0,5 proc., -mówi minister.

Dobry stan budżetu pozwala na wsparcie wzrostu gospodarczego

 − To, co leży w gestii ministra finansów, to zaplanowany deficyt budżetowy na poziomie 41,5 miliarda zł w tym roku - dodała Teresa Czerwińska.

Podkreśliła, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu, możliwe było wywiązanie się państwa ze wszystkich zobowiązań społecznych.

− Ważne jest, żeby wspierać wzrost gospodarczy także w dłuższym okresie, choćby poprzez szereg ulg podatkowych - powiedział wiceminister finansów − Leszek Skiba.

I wymienia ulgi związane z innowacyjnością.

Zmniejszająca się szara strefa „tytoniowa”

− Zmniejsza się także szara strefa w handlu tytoniem - dodał wiceminister Skiba.

Tłumaczy, że zmniejszająca się ilość nielegalnych papierosów sprawia, że rosną dochody z akcyzy od tych wyrobów. Z kolei większe uszczelnienie w obszarze paliw poprzez wprowadzenie tzw. pakietów paliwowego i przewozowego, szybsze zwroty podatku VAT i przyjaźniejsze podejście do przedsiębiorców  - wymienił szef Krajowej Administracji Skarbowej, generał Marian Banaś.

Jak podkreśla, w ostatnim czasie zmniejszono liczbę kontroli, ale jednocześnie wzrosła jej skuteczność.

− Z jednej strony nasi przedsiębiorcy są mniej „nękani” przez naszych kontrolerów, z drugiej wyniki kontroli są zdecydowanie lepsze, wyjaśnia Banaś.

Efekty, szczególnie te fiskalne, możliwe były do osiągnięcia dzięki cyfryzacji resortu. Przykładem Jednolity Plik Kontrolny czy system STIR, dzięki któremu można pozyskiwać informacje o przedsiębiorcach z sektora bankowego.

Dalsze e-usługi, w tym e-PIT, znajdują się już w najbliższych planach Ministerstwa Finansów.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MF: nadwyżka budżetowa po czerwcu wyniosła 5,9 mld zł. To pierwsza taka sytuacja od lat 90-tych

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 18:14
Według szacunkowych danych w okresie styczeń - czerwiec nadwyżka budżetu państwa wyniosła 5,9 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia podatkowe dla innowacyjnych start-upów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:59
Prawo powinno w ogóle sprzyjać rozwojowi gospodarki, ale w szczególności odciążyć fiskalnie  start-upy, które niejako z zasady działają w innowacyjnej sferze, a nie mają za dużo kapitału  – mówi Michał Kanownik, ZIPSEE Cyfrowa Polska w rozmowie z Aleksandą Tycner. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowa Administracja Skarbowa wypełni za nas zeznanie podatkowe

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 16:08
Rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi automatyczne rozliczanie PIT-ów. W przyszłym roku, w rozliczeniach za 2018 rok, Krajowa Administracja Skarbowa po raz pierwszy przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

L. Skiba: większe wpływy do budżetu to bogatsi Polacy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:15
Wiceminister finansów Leszek Skiba powiedział, że pomiędzy rokiem 2015 a 2019 planowany wzrost w dochodach podatkowych i składkach na ubezpieczenie społeczne wyniesie 40 procent. Wiceminister uczestniczy w konferencji na temat źródeł funduszy rozwojowych.
rozwiń zwiń