X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Szczyt klimatyczny w Katowicach na półmetku: co uzgodniono, co w następnym tygodniu?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 11:56
Polska prezydencja COP 24 zakończyła pierwszy tydzień prac podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Efektem są ważne uzgodnienia dotyczące m.in. globalnego partnerstwa na rzecz elektromobilności, czy deklaracja o wsparciu przez Bank Światowy działań proklimatycznych na świecie. Najważniejsze jednak przed nami.
Audio
  • W Katowicach eksperci, przedstawiciele ministerstw i jednostek samorządu terytorialnego dyskutują o transformacji poprzemysłowych przestrzeni na przykładzie miast śląskich. Chodzi o wykorzystanie terenów między innymi byłych kopalni do innych form aktywności gospodarczej. Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa przypomina, że przykładem takiej
  • Podczas dyskusji rozmawiano też o zrównoważonym, czyli ekologicznym budownictwie. W Katowicach jest biurowiec unikatowy pod względem energetycznym - mówi Mirosław Czarnik, prezes GPP Business Park./IAR/.
  • W Pawilonie Polskim, który mieści się na terenie COP24 w Katowicach, codziennie toczą się dyskusje o istotnych dla naszego kraju kwestiach związanych z klimatem. Każdego dnia jest inne hasło związane z tematem przewodnim. /IAR/.
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka (C), sekretarz wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa (L) i sekretarz biura Zmian Klimatycznych ONZ Alexander Saier (P) podczas konferencji prasowej po pierwszym tygodniu szczytu klimatycznego COP24 w Katowiacach.
Prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka (C), sekretarz wykonawcza UNFCCC Patricia Espinosa (L) i sekretarz biura Zmian Klimatycznych ONZ Alexander Saier (P) podczas konferencji prasowej po pierwszym tygodniu szczytu klimatycznego COP24 w Katowiacach. Foto: PAP/Waldemar Deska

Na COP 24 delegaci blisko 200 krajów mają wypracować wspólne wytyczne dotyczące sposobów zrealizowania Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Jego głównym założeniem jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Konferencja klimatyczna w Katowicach potrwa do 14 grudnia.

Jak powiedział prezydent COP 24 Michał Kurtyka,  to od przyszłego tygodnia będzie zależało powodzenie szczytu klimatycznego w Polsce.

Przed nami polityczne porozumienie dotyczące powstrzymania szkodliwych zmian klimatycznych

− Mamy za sobą część kwestii technicznych rozwiązanych, ale do tego, żeby pozostałe były uzgodnione potrzebny jest polityczny konsensus dotyczący sposobów powstrzymania zmian klimatu, i nad tym będziemy pracować, poinformował Michał Kurtyka.

Uruchomienie partnerstwa na rzecz elektromobilności

Prezydent COP 24 dodał, że jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia było uruchomienie globalnego partnerstwa na rzecz elektromobilności przez premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

− To największe na świecie partnerstwo jakie powstało, to cześć polityki klimatycznej, ponieważ w przyszłym roku odbędzie się światowe forum elektromobilności w Polsce, mówił prezydent COP 24 .

200 mld dolarów z Banku Światowego na finansowanie polityki klimatycznej

Jak zaznaczył Michał Kurtyka, w pierwszym tygodniu COP 24 padła także ważna deklaracja Banku Światowego o przeznaczeniu 200 mld dolarów na finansowanie polityki klimatycznej, a szczególnie na działania związane z adaptacją krajów, najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatu.

Przedstawiciele UE: istotny postęp szczytu w Katowicach

Przedstawiciele Unii Europejskiej oceniają, że postęp jego prac jest istotny; wskazują jednak, że wciąż jeszcze wiele kwestii – zarówno technicznych, jak i politycznych - pozostaje otwartych.

Przed nami dyskusje polityczne

Elina Bardram z Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu zapewniła, że delegacje w trakcie szczytu pracują intensywnie, także delegacja unijna. Jak powiedziała, jednym z istotnych wyzwań na drugi tydzień szczytu będzie umożliwienie dalszych dyskusji na poziomie technicznym, podczas gdy ministrowie będą rozmawiali o obszarach politycznych.

Najważniejsze jest ustalenie zasad wdrożenia Porozumienia paryskiego

− Kiedy ministrowie zaczną osiągać kompromis polityczny, będziemy mieli duże wyzwanie dla negocjatorów technicznych, aby to wielostopniowe, wielowarstwowe podejście odzwierciedlało osiągnięte kompromisy w rule booku (dokumencie określającym zasadach wdrożenia Porozumienia paryskiego, który jest przedmiotem głównych prac COP24 – PAP) – powiedziała Elina Bardram z Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu.

Plan prac na najbliższy tydzień Szczytu w Katowicach

„Jeśli chodzi o wydarzenia na poziomie ministerialnym, m.in. o inwentaryzację emisji do 2020 r. - to będzie w poniedziałek. We wtorek będziemy mieli polityczną część Dialogu z Talanoa – będziemy starali się zrobić inwentaryzację postępów od Porozumienia paryskiego i będziemy starali się omówić, w jaki sposób realizować cele długoterminowe, wynikające z Porozumienia” - dodała.

Reprezentujący Austrię, która obecnie przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej Helmut Hojesky ocenił, że postęp obrad katowickiego szczytu jest dotąd istotny. „Jeśli chodzi o naszą bieżącą sytuację, do chwili obecnej został zrealizowany istotny postęp, ale pewne zadania są wciąż otwarte. Wszystkie strony muszą teraz wykazać wolę polityczną – i ta wola polityczna i determinacja są niezbędne w kwestiach, które ze względu na różnice pozostają otwarte” - powiedział Hojesky.

Jakie straty i szkody krajów dotkniętych klęskami związanymi ze zmianami klimatu

Wymieniając kwestie, które pozostają do uzgodnienia, wskazał m.in. na mechanizm strat i szkód (loss and damage), czyli mechanizm wsparcia dla krajów dotkniętych np. klęskami żywiołowymi spowodowanymi zmianami klimatu (uznany przez Porozumienie paryskie).

Jaki mechanizm wsparcia dla krajów dotkniętych zmianami

Hojesky zaznaczył, że mechanizm powinien zostać także uzgodniony w końcowym pakiecie implementującym Porozumienie Paryskie (rule book). „To jest dość techniczna część, jeśli chodzi o przejrzystość i elastyczność. Ramy w tym zakresie wymagają dalszego omówienia. Także w jaki sposób odnieść się do raportu IPCC - te decyzje jeszcze przed nami” - zaznaczył.

Poznamy zobowiązania Unii dotyczące redukcji CO2

Przedstawicielka DG Clima zasygnalizowała, że w przyszłym tygodniu UE będzie też mówiła m.in. o swoich zobowiązaniach, w tym dotyczących ograniczenia o 20 proc. emisji do 2020 r. - co wynika z Protokołu z Kioto (już w ub. roku UE osiągnęła 22 proc.), celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. - 40 proc., a także wizji neutralności dla klimatu do 2050 r.

NRG, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego decyzje klimatyczne dotyczą przede wszystkim gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 13:06
Decyzje związane z ochroną klimatu, przechodzeniem na nowoczesne, niskoemisyjne źródła energii, dotyczą przede wszystkim gospodarki -wyjaśnia w radiowej Jedynce dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COP24: gospodarka o obiegu zamkniętym, czyli koniec modelu - „weź, wyprodukuj, wyrzuć"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:38
Prezentacje i debaty wokół tematyki modelu gospodarki o obiegu zamkniętym wypełnią w środę Dzień Innowacji w pawilonie polskim na COP24 – przekazała PAP szefowa koordynującego wydarzenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ochrona środowiska: teoria często mija się z praktyką

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:20
O kosztach i efektywności działań podejmowanych w obronie klimatu i środowiska, mówili w audycji „Rządy Pieniądza” w Polskim Radiu 24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Adam Ruciński, spółka BTWG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska potrzebuje zbiorników retencyjnych: najpierw gnębiły nas powodzie, teraz susze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:56
Budowa nowych zbiorników retencyjnych jest w Polsce niezbędna, ponieważ z powodu zmian klimatycznych obniża się poziom wód gruntowych – powiedział Marek Gróbarczyk,  szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas Szczytu Miejskiego w Katowicach, który jest organizowany w ramach COP24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszt polityki energetycznej to 70 mld euro do 2030 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:37
Realizacja polityki energetycznej w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Energii będzie kosztowała do 2030 r. ok. 70 mld euro - wynika z zaprezentowanego w czwartek na COP24 raportu "Wkład polskiego sektora energetycznego w realizację globalnej polityki klimatycznej".
rozwiń zwiń