X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Co może obniżyć ceny prądu?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:39
Co może powstrzymać podwyżki cen prądu, jak rząd zamierza zrekompensować przyszłoroczny wzrost cen energii, zastanawiali się w audycji Rządy Pieniądza Polskiego Radia 24: ekonomista Marek Zuber, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha oraz Roman Przasnyski z Gerda Broker.
Audio
  • O zawiłościach związanych z ustaleniem zakresu luki w VAT i odpowiedzialnych za nią, dyskutowali w I części audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 dyskutowali Ekonomista Marek Zuber, Andrzej sadowski z Centrum im. Adama Smitha oraz Roman Przasnyski z Gerda Broker./Błażej Prośniewski, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • O zapowiadanych dużych podwyżkach cen prądu, tak gospodarstw domowych jak i dla instytucji i planowanych przez rząd związanych z nimi rekompensatach, dyskutowali w 2. części audycji Rządy Pieniądza Polskiego Radia 24: ekonomista Marek Zuber, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha oraz Roman Przasnyski z Gerda Broker./Błażej Prośniewski, nacze
A może postawić na rozproszone źródła energii, nie tylko energetyczne giganty?
A może postawić na rozproszone źródła energii, nie tylko energetyczne giganty?Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Jak wyjaśnia prowadzący audycje Błażej Prośniewski, dziennikarzom dziennika Puls Biznesu udało się dotrzeć do ostatniej wersji ustawy o rekompensatach łagodzących podwyżki cen energii, która ma trafić do Sejmu.

− Rekompensaty, których wysokość nie jest jeszcze znana, przewidziane są dla gospodarstw domowych oraz małych firm, wypłacane będą w formie ryczałtu, który oznacza dla gospodarstw rabat na rachunku, wyjaśnia.

Ustawa, jak podkreśla prowadzący, ma znaczącą nazwę „O łagodzeniu skutków polityki klimatycznej” i ma obowiązywać tylko w 2019 r.

Ustawa łagodzi skutki polityki klimatycznej czy polityki stawiającej na węgiel?

Odnosząc się do nazwy ustawy, Marek Zuber przypomina, że 80 proc. produkcji energii w Polsce pochodzi ze spalanego węgla.

− Unia podnosząc ceny certyfikatów energetycznych sprawia, że owszem ceny prądu rosną, ale to – jak pozyskujemy energię, to nasz wybór, zauważa Zuber.

Prąd pozyskiwany z węgla nie będzie tańszy

− My mamy świadomość, że będziemy potrzebować w najbliższych latach więcej energii, ale nadal będziemy spalać nasz podstawowy surowiec, czyli węgiel, natomiast  większa produkcja energii ma pochodzić z innych źródeł. I zapowiadany wzrost cen energii wynika z wyższej ceny certyfikatów oraz wyższych cen węgla, mówi Marek Zuber.

I dodaje, że w 2018 r. w związku z suszą w Europie były problemy z wodą, Norwegia po raz pierwszy w historii nie eksportowała prądu, Francja kupowała prąd w północnych Włoszech.

− To wszystko oznacza, że prąd będzie tylko droższy, jeśli nadal będzie się go produkować w sposób unoszący masy zanieczyszczeń w powietrze, mówi Zuber.

Wzrost cen energii wynika też z niedostatecznej produkcji?

Andrzej Sadowski uważa natomiast, że wysokie ceny prądu wynikają przede wszystkim z niewystarczającej produkcji energii.

− Ceny prądu spadną, kiedy będziemy mieli jego nadmiar, tak jak w przypadku innych towarów czy artykułów. Bo jeśli mamy niedobór produkcji energii, to niezależnie, czy będzie on z węgla, z wiatru czy fotowoltaiki, czy innych źródeł rozproszonej energii, to będzie ona zawsze drogi - podkreśla ekonomista.

A może postawić na rozproszone źródła energii, nie tylko energetyczne giganty?

I przypomina, że kolejne rządy nie dopuszczały w przeszłości do budowy małych, lokalnych elektrowni wodnych.

− Prąd będzie dopiero wtedy tańszy, gdy zaczniemy budować rozproszone źródła energii. Tak jak w USA, które stawiającą na rozproszoną energię atomową, adaptującą kilkaset wycofanych z eksploatacji okrętów atomowych z czynnymi reaktorami, które można chłodzić wodą z rzek i jezior, wylicza Sadowski.

Podkreśla też znaczenie cyfryzacji w produkcji energii, bez której trudno mówić o tańszym prądzie.

Polska polityka energetyczna daleko za innymi krajami

Roman Przasnyski zwraca uwagę na zapóźnienie polskiej polityki energetycznej.

− Do tego jej rozwój dokonywał się bardzo chaotycznie – przykładem powstrzymane działania dotyczące małych elektrowni wodnych, a ostatnio wiatraków na lądzie – mówi gość Polskiego radia 24.

I dodaje, że jedną z najważniejszych kwestii jest finansowanie nowoczesnych, proekologicznych inwestycji energetycznych.

- Jeśli pogoniliśmy prywatnych inwestorów przy wiatrakach, to ktoś za to będzie musiał zapłacić, i na pewno będzie to konsument prądu, mówi Przasnyski.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

22 mld zł ma kosztować polską gospodarkę wzrost cen energii w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 18:55
Wzrost cen energii elektrycznej w 2019 r. będzie kosztował polską gospodarkę prawie 16 mld zł, w 2020 r. - 22 mld zł wobec 2016 r. - wyliczyli eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Dla porównania, roczny budżet na naukę i szkolnictwo wyższe to ok. 25 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Tchórzewski: wszystkie gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty za energię

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:15
Rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce zrekompensować gospodarstwom domowym i firmom wzrost cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 16:20
Rząd zapowiada zrekompensowanie wzrostu cen energii elektrycznej gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom, wynikającego z konieczności wysokich opłat za emisję CO2. Eksperci jednak ostrzegają - bez strukturalnych zmian w energetyce, wdrożenia rzeczywistego miksu energetycznego, rekompensaty nie starczą na długo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyczne rozterki na kolejne dekady. Bez węgla ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:20
Do konsultacji społecznych trafił projekt Planu Energetycznego do 2040 roku. Rząd stawia na atom, węgiel, fotowoltaikę, a energetyka wiatrowa ma stać na dwóch nogach - morskiej i lądowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen prądu: rząd szuka sposobu na mniejsze rachunki dla firm i gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:25
Rząd szuka sposobu na ograniczenie i złagodzenie wysokich podwyżek cen prądu, które zapowiadają na 2019 r. koncerny energetyczne. Z jednej strony naciska, aby zmniejszyły swoje apetyty, z drugiej – rozmawia z ministerstwem finansów o rekompensatach za podwyżki dla firm i gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń