X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rok z perspektywy firm. Sporo pozytywnych zmian, ale są i minusy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 08:21
Podsumowujemy pomału rok 2018. Swój bilans mijającego roku opublikowali Pracodawcy RP. Do sukcesów trzeba zaliczyć pakiet ustaw w ramach Konstytucji Biznesu, przede wszystkim ustawę prawo przedsiębiorców, która zastąpiła dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej - mówi Piotr Wołejko z Pracodawców RP.
Audio
  • Firmy podsumowują rok. Sporo plusów, ale i minusów (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak wskazuje, ustawa wprowadziła m.in. katalog zasad, dotyczących firm i urzędników oraz domniemanie niewinności przedsiębiorców. Postawiono również nacisk na przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych, dzięki czemu przedsiębiorca w mniejszym stopniu będzie "gońcem" między kolejnymi urzędami.

Nowy rzecznik, ale i dokręcanie śruby

W tym roku działalność rozpoczął rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Zdaniem Piotra Wołejki rzecznik powinien reprezentować też interesy dużych firm. Najgorsza dla biznesu była jego zdaniem tegoroczna próba zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Dokręcana jest też śruba, gdy chodzi o uszczelnianie luki VAT.

- Te cele podatkowe możnaby osiągać w inny sposób - bardziej zaufać przedsiębiorcom i kontrole podatkowe wysyłać tam, gdzie potrzeba, a nie łowić tą sięcią bardzo szeroko. Niestety nasze apele nie trafiły do ustawodawcy, bo cały czas te zmiany podatkowe wyglądają tak samo, czyli mamy dokręcanie śruby, nakładanie dodatkowych obowiazków, dodatkowe obostrzenia i kary. Czy efekty będą zgodne ze spodziewanymi? My przypuszczamy, że jednak nie, bo jest tego zbyt dużo - podkreśla Piotr Wołejko.

Plusy i minusy

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wśród negatywnych zmian wymienia wprowadzenie daniny solidarnościowej i niedziel z ograniczonym handlem - chwali głównie ulgi podatkowe, w tym takie rozwiązania jak IPBox i zmniejszenie CIT-u dla małych spółek prawa handlowego, a także plany wprowadzenia nowej matrycy podatkowej i ustawy, która ma ograniczyć zatory płatnicze.

Tempo zmian w prawie, zdaniem Piotra Wołejki, w przyszłym roku wyhamuje. To ze względu na cykl wyborczy.

A wśród zmian zaplanowanych na przyszły rok jest m.in. elektroniczne przechowywanie danych przez firmy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: firma przedsiębiorca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił pakiet ustaw dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:25
Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł; zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników najmniej wypadkowych branż – to efekty Pakietu MŚP, który w piątek uchwalił Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorstwo nie umrze wraz z właścicielem – 25 listopada wchodzi w życie ustawa o sukcesji w firmie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:16
25 listopada wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych, która sprawi, że śmierć jej właściciela nie zakłóci działalności przedsiębiorstwa oraz ułatwi zmianę pokoleniową w prowadzonym przez rodzinę biznesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze terenowe Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otwarte

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:19
W Krakowie otwarto dziś pierwsze terenowe Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Biuro mieście się w pobliżu Wawelu, pracuje w nim pięciu analitykówi prawników.
rozwiń zwiń