X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Program "500+", zmniejszenie luki VAT. Zobacz najważniejsze osiągnięcia rządu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:20
Jakie kwoty zostały przeznaczone na poszczególne programy przez trzy lata rządu Prawa i Sprawiedliwości? Ile zyskały polskie rodziny, a ile trafiło do seniorów? Tylko na realizację Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju rząd uruchomił dotychczas 900 mld zł z zaplanowanych 1,5 bln zł na lata 2016-2020. Zebraliśmy najważniejsze liczby i fakty z podsumowań poszczególnych resortów „#praca dla Polski”.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Od samego początku naszym celem było stworzenie państwa przyjaznego przedsiębiorcom, które traktuje ich jako partnerów w dialogu i rozumie ich wkład w rozwój gospodarki. Wierzę, że Polska jest dziś miejscem, w którym każdy może się w dowolny sposób realizować - mówił premier Mateusz Morawiecki podsumowując działania rządu. 

A oto najważniejsze gospodaczo-społeczne osiągnięcia rządu 

 • Ponad 5 proc. wzrost gospodarczy
 • Wzrost wydatków budżetu państwa na politykę rodzinną w PKB
 • Konstytucja Biznesu  
 • Zmniejszenie luku VAT
 • Wzrost wpływów z PIT i CIT
 • Pakiet korzyści dla firm 
 • Program Rodzina 500 +
 • Program Dostępność plus 
 • Program Senior plus
 • Program Dobry start 
 • Program Mieszkanie plus 
 • Fundusz dróg samorządowych 

Elżbieta Rafalska: Polityka rodzinna znalazła się w centrum działań polityki społecznej

Polskie rodziny oczekiwały wsparcia i tak się stało, w centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna - mówiła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że rządowe programy społeczne "istotnie zmniejszyły ubóstwo wśród Polaków".

Rafalska, podsumowując trzy lata pracy resortu, podkreśliła, że w centrum działań polityki społecznej znalazła się polityka rodzinna i realizowany w jej ramach program "Rodzina 500+".

Rafalska, że w ramach programu do polskich rodzin trafiło prawie 58 mld zł. Dodała, że tym samym pierwszy cel socjalny został osiągnięty i dzisiaj wiele rodzin nie wyobraża sobie, jak by to było, gdyby nie było 500+. Podkreśliła, że program stanowi pomoc dla ponad 54 proc. polskich dzieci do 18. roku życia.

Kolejnym programem, który wymieniła Rafalska, był "Dobry start". Minister zapewniła, że będzie on kontynuowany w 2019 r. i w następnych latach. "+Dobry start+ to wyprawka szkolna, z której skorzysta w 2018 r. 4,5 mln polskich uczniów. Finansowanie na poziomie 1 mld 440 mln zł. To duże wsparcie dla rodzin przed rozpoczęciem roku szkolnego, które zawsze wtedy mają zwiększone wydatki" - oceniła.

Jak podała minister, nakłady na samotnych rodziców w 2015 r. wyniosły 2,45 mld zł. "W 2017 r. wszystkie wydatki związane ze świadczeniami adresowanymi do samotnych rodziców - głównie samotnych mam - wzrosły trzykrotnie i są na poziomie 7 mld zł" - wskazała. Wymieniła tu m.in. przywrócenie funduszu alimentacyjnego. Zaznaczyła również, że rząd podejmuje "absolutnie wszelkie systemowe rozwiązania, żeby poprawić ściągalność alimentacyjną".

Minister Rafalska podkreśliła, że rośnie liczba nowych miejsc pracy a 90 proc. Polaków nie rozważa migracji zarobkowej. 

Kwieciński: koordynacja wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Najważniejszym zadaniem MIiR była koordynacja wdrażania Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podsumowując trzy lata działania swojego resortu. Dodał, że na realizację SOR w latach 2016-2020 przeznaczonych będzie 2,1 biliona złotych.

- Do tej pory uruchomiliśmy nieco ponad 900 mld zł, czyli 62 proc. z puli założonych środków publicznych, które wynoszą 1,5 biliona złotych - mówił. Zaznaczył, że 0,6 bln zł mają wynieść środki prywatne.

Jego zdaniem to właśnie skuteczne wdrażanie SOR wpłynęło na dobre wyniki makroekonomiczne polskiej gospodarki, takie jak tempo wzrostu PKB powyżej 5 proc, jedna z najniższych w UE stóp bezrobocia (5,8 proc.), nadwyżka w budżecie w wysokości 6,5 mld zł, czy rosnące o 7,6 proc. rok do roku płace.

Dofinansowanie ponad 44 tys. przedsięwzięć za 358 mld zł 

Szef resortu inwestycji i rozwoju podsumował wszystkie programy inwestycyjne ministerstwa. Powiedział, że w ramach różnych programów finansowanie trafiło do ponad 44 tysięcy przedsięwzięć wartych prawie 358 mld zł. Wartość wsparcia UE w tych projektach to ponad 220 mld zł. - Oznacza to, że dwie trzecie funduszy dla Polski jest już zagospodarowanych - ocenił minister. Wyraził też zadowolenie z faktu, że aż 32,5 proc. środków trafiło do przedsiębiorstw. Zaznaczył, że to swoistego rodzaju nowość, ponieważ w poprzedniej perspektywie budżetowej głównymi beneficjentami pieniędzy unijnych były samorządy. Obecnie - jak wyliczył resort - trafia do nich 31,4 proc. środków.

Oprócz środków z UE resort koordynuje też inwestycje finansowane z Planu Junckera. Ich wartość wyniosła około 60 miliardów złotych, a wysokość zatwierdzonego wsparcia to ponad 15 miliardów złotych. Zapowiedział, że w przyszłym roku planowane jest z tego źródła pozyskanie finansowania, na co najmniej 7 dużych inwestycji.

Mosty dla regionów i budowa dróg lokalnych 

Zadaniem Ministerstwa jest też wdrażanie dwóch programów finansowanych ze środków budżetowych. Są to: program Mosty dla Regionów i program budowy dróg lokalnych. Na ten drugi przeznaczono dodatkowych 500 mln zł złotych z budżetu. Pieniądze - jak wynika z danych resortu - trafiły do 421 samorządów, które zrealizują 433 inwestycje. W efekcie powstanie 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Na Mosty dla Regionów trwa nabór wniosków, który zakończy się do 29 marca 2019 roku.

100 tysięcy mieszkań 

Do końca 2019 roku MIiR ma też ambitny plan wybudowania 100 tys. mieszkań w programie Mieszkanie Plus oraz m.in. uruchomienie programu dopłat do czynszów. Ministerstwo przygotowało już trzy ustawy, których celem jest większe bezpieczeństwo rodzin: specustawę mieszkaniową, która ma uwolnić atrakcyjne grunty i przyspieszyć budowę mieszkań przy zachowaniu standardów urbanistycznych; ustawę, która wprowadza dopłaty do czynszów wysokości nawet kilkuset złotych przez 15 lat; ustawę przekształcającą użytkowanie wieczyste gruntów pod nieruchomościami mieszkaniowymi we własność.

Kwieciński podkreślił również jak dużym i ważnym przedsięwzięciem będzie program Dostępność Plus. - To nie tylko 23 mld złotych na inwestycje zwiększające dostępność, ale też na przykład zmiany w prawie" - mówił. Zaznaczył, że "pierwszy w historii projekt ustawy o dostępności, jest teraz we wstępnych konsultacjach ze środowiskami osób niepełnosprawnych"

Konstytucja Biznesu - krok w stronę przedsiebiorców 

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej podsumowującej dotychczasową działalność resortu przypomniała, jak zmieniła się polska rzeczywistość biznesowa i relacje między administracją a przedsiębiorcami. Jednym z nich jest Konstytucja Biznesu. To pakiet pięciu ustaw "zmieniających polską rzeczywistość biznesową". Jedną z nich jest Prawo przedsiębiorców, dzięki któremu firmy mają zaoszczędzić ponad 7 mld zł w ciągu 10 lat. Inne z rozwiązań Konstytucji - ulga na start - w takim samym czasie przyniesie początkującym przedsiębiorcom ok. 8 mld zł oszczędności.

Od wejścia w życie Konstytucji Biznesu z uproszczeń dla przedsiębiorców skorzystało 90 tys. nowozakładanych firm. - Wchodzący w życie od 1 stycznia mały ZUS spowoduje, że ok 180 tys. firm skorzysta z uproszczeń na dalszym etapie – mówił wiceminister Mariusz Haładyj.

Wskazał też na pakiet MŚP stanowiący prawie 50 uproszczeń w prawie podatkowym i gospodarczym, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców przez 10 lat ma zostać blisko 4 mld zł. -Pakiet sprawi, że wynagrodzenie małżonka w końcu stanie się kosztem podatkowym. Będzie też można jednorazowo odliczyć stratę podatkową w wysokości do 5 mln zł. Większość rozwiązań Pakietu wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. - mówił Haładyj.

Wzrost gospodarczy i niższy deficyt budżetowy  

Realne jest dojście w tym roku deficytu sektora finansów publicznych do wysokości 0,5 proc. PKB - poinformowała w piątek minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że deficyt budżetowy może być "zdecydowanie" poniżej 50 proc. z zaplanowanego na 41,5 mld zł.

Szefowa resortu finansów przedstawiła w piątek na konferencji prasowej osiągnięcia resortu finansów w ostatnich trzech latach. Jej zdaniem priorytetem ostatnich lat było uszczelnienie systemu podatkowego i odbudowa dochodów państwa z tego tytułu, budowa nowoczesnego systemu finansów publicznych - aby był nie tylko szczelny, ale także uwzględniał nowe technologie. Dodatkowo, jak powiedziała, wprowadzano zmiany organizacyjne zwiększające efektywność, z największym przedsięwzięciem w tym zakresie, czyli scaleniem służb skarbowych w ramach Krajowej Administracji Skarbowej.

Minister finansów mówiła, że bijemy kolejne rekordy, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, ale także rekordy, jeśli chodzi o niskie bezrobocie. - To wszystko oczywiście jest bardzo istotne, ale powinno być wspierane i nie będzie na dłuższą metę możliwe bez stabilnego sektora finansów publicznych - mówiła.

Zauważyła, że jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, został zmniejszony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku. Jej zdaniem kolejnym ważnym parametrem z punktu widzenia stabilnych finansów publicznych jest wykonanie budżetu, który leży bezpośrednio w gestii ministra finansów. Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br.

Podkreśliła, że jednocześnie wykonywane są zobowiązania społeczne. Minister przekonywała, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu jest możliwy "inkluzywny wzrost gospodarczy", czyli "taki, w którym partycypują wszyscy, (...) ci zwłaszcza najmniej zarabiający, o niższych dochodach".

Pakiety ułatwień VAT

Resort finansów pracuje też, jak dodała, nad "pakietem ułatwień w VAT". - I nie myślę tutaj o stawkach VAT-owskich, myślę o tym, aby uprościć ustawę VAT-owską - powiedziała. - To będzie pakiet kilkunastu czy kilkudziesięciu takich zmian, z których każda pojedyncza jest drobną zmianą, ale wszystkie dodane do siebie dają pewną synergię i duże ułatwienie dla przedsiębiorstw - mówiła.

Podkreślała, że skoro mamy obowiązki dotyczące JPK, w przyszłym roku, chcemy zlikwidować deklaracje VAT 7". - To jest projekt bardzo ważny dla mnie osobiście, żebyśmy w przyszłym roku zarówno ten pakiet uproszczeń VAT-owskich, jak i deklarację VAT 7 zrealizowali - powiedziała minister finansów.

Pracownicze Plany Kapitałowe podpisane przez prezydenta 

Przypomniała, że jest już podpis prezydenta pod ustawą o PPK. -Bardzo chcemy wspierać przedsiębiorców w realizowaniu tego planu - mówiła.

Czerwińska pytana była m.in. o to, czy podziela optymizm resortu przedsiębiorczości, który prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 5,2 proc. - Trzymamy kciuki za to, żeby ten wzrost gospodarczy był jak najwyższy, natomiast chcę podkreślić, że w gospodarce nie jest najważniejsze bicie rekordów. W gospodarce jest najważniejszy stabilny, zrównoważony wzrost. Dzisiaj mamy na poziomie ponad 5 proc., ale istotne jest to, aby utrzymać stabilny, być może niższy wzrost, przez lata kolejne - odpowiedziała.

Uszczelnienie systemu podatkowego 

Obecny na konferencji wiceminister finansów Leszek Skiba mówił o sukcesach resortu finansów w obszarze uszczelniania systemu podatkowego. Zauważył, że w kontekście sukcesu uszczelniania podatków najczęściej wymieniany jest VAT, ale - jak podkreślił - nie tylko to jest elementem sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego. Wymienił uszczelnianie w akcyzie tytoniowej i w PIT i CIT.

Wiceminister dodał, że "uczelnianie dotyczy też PIT i CIT". Wyjaśnił, że nastąpiło to głównie dzięki walce z agresywną optymalizacją, ale też w bardzo dużym zakresie pomógł także Jednolity Plik Kontrolny (JPK)".

-Wcześniej administracja skarbowa nie zawsze radziła sobie ze sztucznie generowanymi kosztami, a czasami to były nawet fałszywe faktury. W sytuacji, w której ogromna liczba faktur znajduje się w JPK - w bazach danych Ministerstwa Finansów, widzimy, że ten mechanizm zawyżania kosztów, tworzenia sztucznych kosztów już w takiej skali nie występuje i z tego powodu jest to też źródło silnego wzrostu dochodów z CIT i PIT - podkreślił wiceminister Skiba.

Natomiast wiceszef KAS, wiceminister finansów Piotr Walczak zwrócił m.in. uwagę na "drastyczny" spadek liczby kontroli przy jednoczesnym wzroście ich efektywności. Zapewnił, że administracja skarbowa stara się pomagać firmom poprzez szybsze zwroty VAT. W ciągu dwóch lat, jak poinformował, czas na zwrot tego podatku udało się skrócić o 4 dni - jest ona dwa razy krótszy niż wynika to z prawa. Walczak mówił o sukcesie w walce z wyłudzeniami VAT w obrocie paliwami. 

Adamczyk: w ciągu trzech ostatnich lat oddaliśmy do użytku 785 km dróg krajowych

W ciągu trzech ostatnich lat oddaliśmy 785 km dróg krajowych - powiedział w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podsumowując trzy lata działalności resortu. Jak dodał, resort podpisał także 94 umowy, w ramach których zrealizowanych będzie kolejnych ok. 1,1, tys. km dróg krajowych.

Jak powiedział Adamczyk, "za nami trzy lata rządów, udało się z sukcesem przeprowadzić wiele projektów". - Wprowadziliśmy nową filozofię inwestowania. Inwestujemy zarówno w tunel w Świnoujściu, jak i w Via Carpatię - podkreślił Adamczyk. Jak dodał, wybudujemy szlak Via Carpatia, to będzie 2025 rok.

Zwiększenie budżetu na drogi 

Adamczyk przypomniał, że rząd PiS "zwiększył budżet na drogi ze 107 do 135 mld zł". Minister podsumowując działalność resortu stwierdził, że od momentu gdy zjednoczona prawica przejęła rządy skończył się czas oszczędzania na polskiej kolei. - Czas oszczędzania na polskiej kolei skończył się 3 lata temu, w tym czasie zmodernizowaliśmy 2 tys. km. szlaków kolejowych, docelowo będzie to 9 tys. km. - powiedział Adamczyk.

Dodał, że w ciągi trzech ostatnich lat zmodernizowano ponad 2 tys. km torów kolejowych, a docelowo będzie to 9 tys. km do 2023 roku.

Minister poinformował też, że w czwartek podpisał program inwestycyjny na budowę trzeciego pasa na autostradzie A2 łączącej Warszawę z Łodzią. 

Według resortu infrastruktury realizacja inwestycji pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu. Zwiększy się przepustowości i usprawnieni połączenia drogowe pomiędzy Warszawą a Łodzią w kontekście planowanego do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zakłada się, że prace przygotowawcze rozpoczną się niezwłocznie i będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 mln zł. Natomiast na samą realizację powinno się przewidzieć okres nawet do 3 lat, z uwagi na planowane prace bez zamykania odcinka dla ruchu.

Łączny koszt rozbudowy o jeden pas może wynieść ok 600 mln zł.


Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, IAR, Katarzyna Walterska  


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Morawiecki zapowiada niższy ZUS i pakiet socjalnych udogodnień

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 14:44
Przygotowaliśmy propozycję dla drobnych przedsiębiorców - niższy ZUS, bardziej proporcjonalny, przy niższych przychodach do wysokości 2,5 krotności wynagrodzenia minimalnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. Zapowiedział też szereg nowych rozwiązań o charakterze socjalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: Nie ma zagrożeń dla realizacji nowych programów rządu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 11:48
Goście Polskiego Radia 24 Tomasz Kaczor (Prevision), Kazimierz Krupa(Drawbridge), Rafał Sadoch(Dom Maklerski mBanku) i dr Marian Szołucha(Akademia Finansów i Biznesu Vistula) dyskutowali o nowych projektach społecznych, których wprowadzenie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. O tym, jak mogą wpłynąć na budżet i finanse osobieste Polaków, w audycji Rządy Pieniądza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 r. z rekordowo niskim deficytem

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 21:00
Jak zapewnił premier Mateusz Morawiecki, wpisuje się on w politykę społeczną i inwestycyjną. Minister finansów Teresa Czerwińska dodała, że przyszłoroczny deficyt planowany w projekcie budżetu będzie rekordowo niski.
rozwiń zwiń