X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ministerstwo środowiska podsumowało trzy lata prac: Pakiet katowicki i program antysmogowy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 20:00
Sukces organizacyjny COP24 i przyjęcie Pakietu Katowickiego, start programu antysmogowego Czyste powietrze, uruchomienie programów o wartości 21 mld zł przez NFOŚiGW - to główne sukcesy, jakie wskazał minister środowiska Henryk Kowalczyk, podsumowując trzy lata pracy resortu.
er środowiska Henryk Kowalczyk (C) oraz wiceministrowie Mariusz Orion Jędrysek (L), Małgorzata Golińska (P) i Michał Kurtyka (2P) podczas konferencji prasowej pt. Praca dla Polski, 18 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa.
er środowiska Henryk Kowalczyk (C) oraz wiceministrowie Mariusz Orion Jędrysek (L), Małgorzata Golińska (P) i Michał Kurtyka (2P) podczas konferencji prasowej pt. "Praca dla Polski", 18 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. Briefing dotyczył podsumowania 3 lat działalności kierownictwa ministerstwa. Foto: PAP/Marcin Obara

Minister Kowalczyk w towarzystwie wiceministrów Michała Kurtyki, Sławomira Mazurka, Mariusza Oriona Jędryska, Małgorzaty Golińskiej i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy podsumował trzy lata prac w resorcie środowiska.

Minister na pierwszym miejscu wymienił sukces organizacyjny szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach, a także przyjęcie tzw. Pakietu Katowickiego - zasad wdrażania wynegocjowanego w 2015 Porozumienia paryskiego. Umowa paryska to pierwsza globalna umowa klimatyczna zobowiązująca wszystkie państwa do działań na rzecz ochrony klimatu.


Kowalczyk podkreślił, że polska prezydencja otrzymała wiele gratulacji za organizację tego wydarzenia.

"Stworzyliśmy dobre warunki i atmosferę do rozmów. Najważniejszą rzeczą było jednak przyjęcie Pakietu Katowickiego. Tutaj nasza prezydencja pod przewodnictwem prezydenta COP24 Michała Kurtyki spisała się znakomicie - to nawet mało. Pakiet Katowickie został przyjęty jednomyślnie przez wszystkie kraje, co nie zdarzało się od wielu lat. Przybliżyliśmy się w ochronie klimatu o wielki krok" - zaznaczył.

Szef resortu środowiska dodał, że kolejnym sukcesem ministerstwa było przygotowanie i start programu antysmogowego Czyste Powietrze. Zaznaczył, że to "największy program w III RP", na który wydanych zostanie 103 mld zł w dotacjach i pożyczkach. Pieniądze trafią do właścicieli budynków jednorodzinnych na termomodernizację oraz na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Przekazał, że od 19 września, czyli od startu programu złożono 15 tys. wniosków.


Kowalczyk poinformował, że we wtorek NFOŚiGW podpisał umowę z wojewódzkimi funduszami na udzielenie środków pożyczkowych i dotacyjnych na realizację programu. Prezes Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda wyjaśnił, że umowa zakłada przekazanie wojewódzkim funduszom w pierwszej transzy 850 mln zł. Razem ze środkami z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie to ok 1 mld zł.

Minister, odnosząc się do kwestii smogu przypomniał ponadto, że przy udziale resortu powstał cały szereg rozwiązań legislacyjnych mających na celu skuteczną walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Wymienił m.in. rozporządzenie dot. jakości kotłów oraz ustawę o jakości paliw stałych. Rozbudowywany jest również system monitorujący jakość powietrza, m.in. o mobilne stacje, które staną w uzdrowiskach.

Szef resortu środowiska wymienił ponadto uruchomienie w 2016 r. przez NFOŚiGW środków z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do tej pory podpisano 3,5 tys. umów o wartości 21 mld zł. "Jesteśmy jednym z liderów wykorzystania środków z POIiŚ" - podkreślił.Minister wymienił ponadto pakiet odpadowy, na który złożyły się nowele ustawy o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Kowalczyk wskazał, że obie ustawy mają za zadanie przeciwdziałać pożarom składowisk, do których masowo dochodziło w połowie roku. Podkreślił, że nowe przepisy wzmacniają Inspekcję (kadrowo i finansowo- PAP), inspektorzy będą mogli prowadzić całodobowy monitoring i nie uprzedzać wcześniej o planowanych kontrolach. Zmieniły się również zasady dot. otrzymywania zgód na prowadzenie składowisk, wprowadzono ponadto kaucję, która ma zabezpieczać przed "nagłą" niewypłacalnością podmiotów działających w branży odpadowej.

Kowalczyk dodał, że w ciągu trzech lat udało się również: uchwalić nowelę Prawa łowieckiego (dostosowującą do wyroku TK co do możliwości niezgodzenia się na polowania na własnej nieruchomości, wprowadzającą dekomunizację w PZŁ); wprowadzić pierwokup Lasów Państwowych przy sprzedaży terenów leśnych; opracować w 44 miastach plany adaptacji do zmian klimatu; znowelizować ustawę o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (reguluje kwestie zgłaszania, rejestracji oraz kontroli upraw GMO; ustawa ustanawia terytorium Polski obszarem wolnym od upraw GMO); uruchomić promocję budownictwa drewnianego. Minister, odnosząc się do ostatniego punktu ocenił, że w 2019 roku powinna ruszyć faktyczna budowa budynków wykorzystujących elementy drewniane.

Wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek dodał, że w ciągu trzech lat udało się również wiele zrobić w geologii - chodzi o zmiany w prawie górniczym i geologicznym, które mają "ogromne znaczenie gospodarcze". Podkreślił, że kolejne zmiany są przygotowywane.

W resorcie trwają prace nad Polityką Surowcową Państwa. Nowa strategia ma obniżyć ryzyka w podaży surowców na potrzeby państwa.

Wiceminister przypomniał, że Polska stała się jednym z 7 państw, które ma swoją działkę na środkowym Atlantyku. Polska 12 lutego br. podpisała kontrakt na poszukiwanie siarczków polimetalicznych (miedź, srebro, metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich) na obszarze ryftu śródatlantyckiego z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego. Prawdopodobnie w 2019 roku zostanie rozpisany przetarg na czarter statku, który wyruszy na rozpoznanie i poszukiwanie złóż.

Minister Kowalczyk pytany o plany na przyszły rok wskazał, że konieczne będą jeszcze zmiany w ustawie o czystości i porządku w gminach (tzw. ustawa śmieciowa). Nowe przepisy mają usprawnić system zbiórki odpadów.

 PAP, NRG, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak