X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jerzy Kwieciński: nowe instrumenty będą wspierać rozwój regionalny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 14:12
Nową politykę regionalną na lata po 2020 r. wesprą nowe instrumenty instytucjonalne i finansowe; będą to m.in. kontrakt programowy, kontrakt sektorowy, porozumienie terytorialne oraz program dla obszarów tracących funkcje społeczno-gospodarcze – poinformował szef MIiR Jerzy Kwieciński.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Podczas piątkowego briefingu przed spotkaniem konsultacyjnym ws. projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSSR) w Katowicach minister inwestycji i rozwoju zaznaczył, że to dokument bardzo potrzebny – w kontekście rozpoczętych negocjacji dot. kształtu nowej perspektywy finansowej oraz prac nad dokumentami strategicznymi na lata po 2020 r.

Minister akcentował też założone w projekcie Strategii zrównoważone podejście do rozwoju regionalnego. - Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieszkali w dobrych warunkach, żeby mieli wysokiej jakości życie, wysokiej jakości usługi społeczne – niezależnie, czy mieszkają w dużym mieście, małym czy na terenach wiejskich - deklarował.

Selektywna polityka regionalna

- Chcemy wykorzystywać istniejące potencjały, a nie tylko skupiać się na silniejszych ośrodkach wzrostu. Nowa polityka regionalna powinna być bardziej selektywna w swojej analizie i bardziej skoncentrowana w swoich działaniach - zastrzegł Kwieciński wskazując, że chodzi m.in. o tereny i miasta z problemami społeczno-gospodarczymi (w woj. śląskim podał przykłady Sosnowca, Bytomia czy Jastrzębia-Zdroju).

- Z punktu widzenia krajowego chcemy ustanowić nowe instrumenty, które będą wspierały ten rozwój. Niektóre z nich zaczęliśmy realizować. Przykładem tego nowego podejścia jest Program dla Śląska; chcemy wstrzymać proces słabnącej konkurencji Śląska - zapewnił szef MIiR przypominając, że region pod względem PKB na mieszkańca jest obecnie czwarty w kraju.

- Tworzymy też nowe instrumenty finansowe, nowe instrumenty instytucjonalne. Na nową perspektywę finansową chcemy przygotować nowy program, który będzie adresowany właśnie do tych obszarów tracących funkcje społeczno-gospodarcze, obszarów zmarginalizowanych, średnich miast, które mają problemy z rozwojem - mówił Kwieciński.

Nowe rozwiązania instytucjonalne 

- Tworzymy nowe rozwiązania instytucjonalne: kontrakt programowy, kontrakt sektorowy czy porozumienie terytorialne. Niektóre te pomysły instytucjonalne powstawały na bazie współpracy z woj. śląskim przy Programie dla Śląska; uważamy, że np. kontrakt sektorowy będzie bardzo potrzebny Śląskowi czy to w obszarze energii czy transportu - uściślił.

Wskazał, że także pomysł na porozumienie terytorialne wyrósł na bazie realizowanego już w woj. śląskim pilotażowego projektu – zapisanej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Programie dla Śląska budowy górskiego kompleksu turystyczno-hotelowego w rejonie Brennej i Szczyrku, obejmującego tereny kilku gmin i dwóch powiatów.

Występujący na piątkowym briefingu marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zapowiedział podjęcie prac – w oparciu o SOR i przyszłą KSSR – nad nowymi wojewódzkimi dokumentami strategicznymi. Mają to być m.in. strategia rozwoju regionu, polityka miejska, polityka gospodarcza czy polityka rewitalizacji. Chełstowski wyraził też satysfakcję, że w projekcie KSSR znalazł się specjalny podrozdział poświęcony woj. śląskiemu.

W piątkowym spotkaniu konsultacyjnym projektu KSSR w Katowicach wzięli udział przedstawiciele samorządów, biznesu i nauki. Samorządowcy z woj. śląskiego wyrażali satysfakcję z mechanizmów wypracowanych m.in. pod kątem tego regionu.

Pod kątem specyfiki woj. śląskiego samorządowcy sygnalizowali kwestie wynikające m.in. z braku specjalnego, dodatkowego finansowania Programu dla Śląska oraz szerokiego uwzględnienia w projekcie problemów średnich miast, a mniej - dużych. Pod kątem podziału przyszłych środków unijnych chcą zaproponować, by w algorytmie - poza PKB - uwzględnić kwestie środowiskowe.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego stanie się podstawowym dokumentem strategicznym polityki regionalnej państwa. Będzie obowiązywała do 2030 r. KSRR rozwija postanowienia SOR w zakresie obszaru rozwoju społecznie wrażliwego i terytorialnie zrównoważonego.

Dokument identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy województw, samorządy powiatowe i gminne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę.

Spotkania konsultacyjne Projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 będą kontynuowane we wszystkich regionach Polski do końca stycznia.

PAP, NRG, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa strategia rozwoju regionów. Zyskają słabiej rozwinięte części kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:40
Nowa stategia rozwoju regionalnego niesie spore zmiany. Nie będzie już tak silnego wspierania największych miast jak dotychczas. Skorzystać ma prowincja. Co ma ten temat sądzą eksperci? Co jest najważniejsze w rozwoju polskich regionów i na co powinien zostać położony nacisk? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: nowa strategia rozwoju regionalnego kładzie nacisk na rozwój zrównoważony

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:15
W nowej strategii rozwoju regionalnego zmieniamy podejście i kładziemy nacisk na zrównoważony rozwój terytorialny, społeczny i gospodarczy – mówił w poniedziałek we Wrocławiu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń