Gospodarka

Napisy "bez konserwantów" to żart

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 08:58
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikowała listę najczęściej wykrywanych nieprawidłowości w opisywaniu produktów żywnościowych.
Audio

"Puls Biznesu" pisze o niedozwolonych sformułowaniach jakie pojawiają się na etykietach żywności.  Lista pułapek, w jakie mogą wpaść przedsiębiorcy - świadomie lub nieświadomie - jest długa i szczegółówa.

Z obowiązku uczynili wyjątkowość

Inspekcja ma zastrzeżenia do takich sformułówań jak na przykład "bez sztucznych konserwantów", "nierozcieńczony" czy "bez konserwantów". Takie określenia sugerują, że soki posiadają specjalne właściwości, podczas gdy to przepisy nie zezwalają na ich rozcieńczanie czy też dodawanie do nich środków i barwników.

Część opisów podaje ewidentną nieprawdę

"Puls Biznesu" dodaje, że na liście nieprawidłowości są też jednak przykłady ewidentnego wprowadzania konsumentów w błąd i ich oszukiwania, jak na przykład podawanie na pieczywie informacji "chleb pełnoziarnisty" sugerującej, że został wyprodukowany z mąki razowej, podczas gdy w rzeczywistości został z mąki jasnej. Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

tk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzięki UE etykiety produktów powiedzą nam jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 08:44
Wszystko wskazuje na to, że niebawem rozszerzeniu ulegnie liczba informacji zamieszczanych na etykietach produktów spożywczych - pisz PB. Europosłowie zaakceptowali projekt rozporządzenia UE ws. dostarczania konsumentom informacji na temat żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny żywności wystraszyły sam ONZ

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2010 07:16
Wysokie ceny żywności na świecie są tematem nadzwyczajnego spotkania agencji ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa (FAO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijesz soki? Uważaj, co kupujesz

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 11:24
Inspekcja jakości handlowej odkryła, że producenci nadużywają naszego zaufania i napis "świeży" na soku nie zawsze oznacza, że zrobiono go z nieprzetwarzanych owoców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydamy na Święta aż 10 mld zł!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 09:34
Wydatki na bożonarodzeniowe upominki będą w tym roku rekordowe.
rozwiń zwiń