Gospodarka

Polska stanie się gazową potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 14:58
Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego - podaje amerykańska Agencja ds.Energii. Gazu starczy nam na 300 lat.
Audio

Według szacunków raportu zamówionego przez amerykańską administrację ds. informacji o energii (EIA), w 32 krajach znajduje się blisko siedem razy więcej opłacalnego w wydobyciu gazu łupkowego niż w USA. Zasoby gazu łupkowego możliwego do wydobycia w tych państwach sięgają 163 bln m sześc. - czyli sześć razy więcej niż potwierdzone zasoby gazu naturalnego.


Największe złoża znajdują się według tego raportu w Chinach, a duże zasoby w Argentynie, Meksyku, Afryce Południowej i Kanadzie. Kolejne kraje bogate w gaz łupkowy to: Libia, Algieria, Francja i Polska. Każdy z tych krajów, posiada zasoby gazu łupkowego, który można eksploatować przy użyciu istniejących technologii.
Obecnie uwaga sektora wydobywczego skupiła się na zasobach gazu łupkowego w Polsce. Według amerykańskiego portalu poświęconego cenom ropy oilprice.com, jeśli polskie zasoby gazu łupkowego okażą się tak duże, jak to jest przewidywane, Polska w ciągu kilku lat może zostać eksporterem gazu.

 abTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francuzi boją się gazu łupkowego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 09:29
Francuscy politycy coraz częściej sprzeciwiają się rządowemu programowi wydobycia gazu łupkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA liczy na polski gaz łupkowy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 07:40
W Stanach Zjednoczonych największe nadzieje na wydobycie gazu łupkowego wiąże się z Indiami, Chinami i Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o gazie łupkowym: trzeba wykorzystać każdą szansę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 09:44
Premier Donald Tusk powiedział, że poszukiwanie surowców energetycznych w Polsce powinno być priorytetem i wpisuje się w całą strategię dywersyfikacji źródeł energii.
rozwiń zwiń