Gospodarka

Polska stanie się gazową potęgą?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 14:58
Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego - podaje amerykańska Agencja ds.Energii. Gazu starczy nam na 300 lat.
Audio

Według szacunków raportu zamówionego przez amerykańską administrację ds. informacji o energii (EIA), w 32 krajach znajduje się blisko siedem razy więcej opłacalnego w wydobyciu gazu łupkowego niż w USA. Zasoby gazu łupkowego możliwego do wydobycia w tych państwach sięgają 163 bln m sześc. - czyli sześć razy więcej niż potwierdzone zasoby gazu naturalnego.


Największe złoża znajdują się według tego raportu w Chinach, a duże zasoby w Argentynie, Meksyku, Afryce Południowej i Kanadzie. Kolejne kraje bogate w gaz łupkowy to: Libia, Algieria, Francja i Polska. Każdy z tych krajów, posiada zasoby gazu łupkowego, który można eksploatować przy użyciu istniejących technologii.
Obecnie uwaga sektora wydobywczego skupiła się na zasobach gazu łupkowego w Polsce. Według amerykańskiego portalu poświęconego cenom ropy oilprice.com, jeśli polskie zasoby gazu łupkowego okażą się tak duże, jak to jest przewidywane, Polska w ciągu kilku lat może zostać eksporterem gazu.

 abTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Francuzi boją się gazu łupkowego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 09:29
Francuscy politycy coraz częściej sprzeciwiają się rządowemu programowi wydobycia gazu łupkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA liczy na polski gaz łupkowy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 07:40
W Stanach Zjednoczonych największe nadzieje na wydobycie gazu łupkowego wiąże się z Indiami, Chinami i Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o gazie łupkowym: trzeba wykorzystać każdą szansę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 09:44
Premier Donald Tusk powiedział, że poszukiwanie surowców energetycznych w Polsce powinno być priorytetem i wpisuje się w całą strategię dywersyfikacji źródeł energii.
rozwiń zwiń