X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

OFE: prezydent podpisał, posłowie się burzą

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 16:56
W Sejmie nie milkną dyskusje nad rządową ustawą o zmianach w OFE. Po podpisaniu ustawy przez prezydenta politycy rozważają możliwość zaskarżenia nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.
Audio

Taki wniosek do TK zapowiedział klub Polska Jest Najważniejsza. Posłanka PJN Elżbieta Jakubiak podkreśla, że jej klub do końca dawał szansę prezydentowi porozumienie z opozycją w sprawie OFE. Chodzi o propozycję referendum w tej sprawie, które można byłoby przeprowadzić wraz z wyborami parlamentarnymi. Teraz konieczne jest złożenie skargi do Trybunału - ocenia posłanka. Zaznacza jednak, że nie traktuje tej skargi jako "ostatnia deska ratunku" dla systemu emerytalnego.

Opozycja nie działa wspólnie

Do skargi PJN nie przyłączą się posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 - Zastrzeżenia natury konstytucyjnej są bardzo dyskusyjne - stwierdził szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Dodał jednak, że jego partia podtrzymuje krytykę zmian w OFE. Przypomniał, że zdaniem PiS zmiany w OFE są jedynie doraźnym łataniem dziury budżetowej.

SLD oczekuje, że prezydent opublikuje na swoich stronach internetowych opinie prawne, na których oparł się podpisując ustawę o zmianach w OFE. Sojusz nie chce składać skargi do Trybunału sam. Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski powiedział, że do takiej skargi powinny się przyłączyć organizacje pozarządowe i inni krytycy rządowych rozwiązań w OFE.

Koalicja odrzuca zarzuty opozycji

Janusz Piechociński z PSL nie martwi się planami opozycji. Zaznacza, że skarga konstytucyjna jest jednym z elementów naszego systemu prawnego. Dodał, że lepiej kiedy krytyka rządowych rozwiązań jest ujęta w takiej formie, a nie w postaci konferencji prasowych i artykułów w gazetach.

Platforma Obywatelska nie obawia się skuteczności konstytucyjnych zarzutów opozycji wobec zmian w OFE. Jarosław Gowin przypomina, że rządowy projekt był poparty licznymi opiniami ekspertów zarówno rządowych jak i prezydenckich. "Mamy ekspertyzy świadczące, że naruszenia konstytucji tam nie było. Jeżeli okaże się, że pomyliliśmy się, to poniesiemy za to polityczną odpowiedzialność" - stwierdził poseł PO.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona z obecnych 7,3 do do 2, 3 procent. Od 2017 roku do OFE ma trafiać 3,5 procent naszego wynagrodzenia. Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE. Będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflację.

Czytaj więcej w "Zmiany w OFE".

IAR/tk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS i PJN chcą zaskarżyć ustawę o OFE

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 17:15
Beata Szydło z PiS powiedziała, że jej partia prawdopodobnie zaskarży ustawę o OFE. Z kolei podpisane przez prezydenta prawo na penwo do Trybunału Konstytucyjnego zgłosi PJN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stępień pewny zaskarżenia reformy OFE

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 00:12
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że podpisana przez prezydenta ustawa obniżająca składkę do OFE zostanie zaskarżona do TK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balcerowicz o OFE: to zły dzień dla państwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 21:00
- To zły dzień dla demokratycznego państwa prawa w Polsce - napisał prof. Leszek Balcerowicz w odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania ubezpieczeń społecznych.
rozwiń zwiń