Gospodarka

Barroso: musimy zrobić wszystko, by uratować euro

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 12:59
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał przywódców unijnych, by "zrobili wszystko" dla uratowania euro.
Audio
  • Przewodniczący Komisji Europejskiej wezwał unijnych przywódców, by zrobili wszystko dla ratowania strefy euro.
Barroso: musimy zrobić wszystko, by uratować euro

W czwartek rozpoczyna się szczyt UE w Brukseli, gdzie mowa będzie o tym, co zrobić, by uratować Europę przed kryzysem.

Jose Manuel Barroso przed spotkaniem europejskich partii konserwatywnych mówił, że cały świat przygląda się teraz Wspólnocie. "Musimy zrobić wszystko, by uratować unijną walutę"- podkreślił. W jego ocenie jest niezwykle ważne, by członkowie UE pokazali, iż zrezygnowanie z euro nie wchodzi w grę. Według przewodniczącego Komisji Europejskiej w czasie kryzysu Wspólnota potrzebuje więcej dyscypliny budżetowej.


Podczas szczytu w Brukseli, liderzy 27 krajów Wspólnoty powinni uzgodnić zasady dotyczące większej dyscypliny finansowej w strefie euro, co wiąże się ze zmianami traktatowymi, a także rozwiązać kluczowy problem - znaleźć pieniądze na ratowanie bankrutów. Powraca pomysł interwencji Europejskiego Banku Centralnego i emisji euroobligacji

IAR,ab

Czytaj także

Bukmacherzy obstawiają upadek strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 12:17
U bukmacherów można obstawić upadek strefy euro. Przyjmują zakłady 3:1, czyli oceniają to prawdopodobieństwo na 25 proc..
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką drogą pójdzie Unia Europejska?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 12:35
Dr Janusz Onyszkiewicz (Rada Wykonawcza Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego): Nikt poważnie nie bierze możliwości rozpadu Unii Europejskiej. To jest konstrukcja, w którą jest zaangażowanych tyle interesów narodowych i ponadnarodowych, że trudno sobie coś takiego wyobrazić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tusk: problemy euro są groźne dla naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 12:46
Premier Donald Tusk podkreśla, że ratowanie strefy euro, wymagające zdecydowanych działań, odbędzie się z korzyścią dla Polski.
rozwiń zwiń