X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kredytobiorcy mogą odetchnąć

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 14:07
Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Raty kredytów hipotecznych w złotych nie ulegną więc większym wahaniom.
Pieniądze
PieniądzeFoto: SXC

Brak podwyżek to dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych, bo dalszy wzrost spowodowałby coraz większe obciążenie domowych budżetów Polaków, a w ostatnim roku raty kredytów hipotecznych w złotych i tak sporo wzrosły. Mimo braku podwyżek stóp w ostatnich dwóch kwartałach, w grudniu nadal obserwowaliśmy wzrost stawki WIBOR 3M. Wprawdzie zmiana była raczej symboliczna, bo wyniosła 2 pkt bazowe (z 4,98 do 5,00 proc.), ale jednak była i psychologiczna bariera 5 proc. została osiągnięta, choć już dzień później WIBOR znów spadł do 4,99 procent. Jeszcze jesienią 2011 r. WIBOR 3M wynosił 4,75, a rok wcześniej nawet 3,8 procent. Wzrost o 1,2 pkt proc. wiąże się z miesięczną ratą 30-letniego kredytu hipotecznego wyższą o 75 zł na każde 100 tys. zadłużenia, co daje prawie 13-proc. wzrost.

Pocieszeniem dla kredytobiorców mogą być notowania kontraktów FRA, które obrazują oczekiwania rynku dotyczące stawki WIBOR. Wynika z nich (podobnie jak miesiąc temu), że 3-mies. stawka WIBOR powinna powoli spadać do poziomu 4,75 na przełomie wiosny i lata 2012 r.

Z punktu widzenia kredytobiorcy nie każda zmiana WIBOR-u prowadzi do zmiany oprocentowania kredytu i miesięcznej raty. Banki według własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Efekty zmian stóp procentowych i WIBOR-u klienci poszczególnych instytucji odczuwają więc w różnym czasie i stopniu, czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pkt proc. lub 0,25 pkt proc.

Brak podwyżki w styczniu to kontynuacja kierunku obranego przez Radę w połowie ubiegłego roku. Po czterech podwyżkach w okresie styczeń-czerwiec rada utrzymuje stopy bez zmian, wierząc że ruchy dokonane w pierwszej połowie ubiegłego roku wystarczą do tego, by w średnim okresie przywrócić wskaźnik wzrostu cen do poziomu celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 proc. z odchyleniami o maksimum 1 pkt proc. Grudniowy odczyt inflacji wyniósł 4,8 proc. i był drugim najwyższym w 2011 r.

Open Finance, ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raty kredytów mogą spaść na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 14:17
W ostatnim roku raty kredytów hipotecznych w złotych wzrosły o prawie 13 proc., ale w najbliższych kwartałach kredytobiorcy nie powinni być już bombardowani złymi wiadomościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP ostrzega przed spekulacjami nt. rynku długu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 10:42
NBP ostrzega, że publiczne spekulacje na temat ewentualnego spadku cen polskich obligacji i konieczności interwencji NBP w tym zakresie mogą, w negatywnym scenariuszu, prowadzić do wzrostu zmienności cen obligacji i kursu walutowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści: stopy procentowe pozostaną bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 08:25
Stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie - prognozują ekonomiści. Od wtorku członkowie Rady Polityki Pieniężnej obradują na styczniowym posiedzeniu i dziś po południu poznamy ich decyzję w tej sprawie.
rozwiń zwiń