Gospodarka

Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 11:52
Hiszpanie będą w tym roku zbierać winigrona we Francji. W akcji zorganizowanej przez rolnicze związki zawodowe biorą udział przede wszystkim bezrobotni.
Audio
  • (IAR) Ewa Wysocka, Barcelona: Hiszpanie jadą do Francji na winobranie
Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę
Foto: Glow Images

W Hiszpanii, bez pracy jest ponad 6 mln osób.

Pierwsi uczestnicy winobrania pakują walizki i jutro rozpoczną podróż. Będą pracować w południowych rejonach Francji, gdzie winogrona najwcześniej dojrzewają. Dostaną prawie 10 euro na godzinę i najwytrwalsi, chcący pracować również w soboty, zarobią po miesiącu 2,5 tys. euro.
- Miałem 6 lat, kiedy z moim ojcem, po raz pierwszy zbierałem winogrona. Doświadczenie przyda mi się w tym roku. Od zimy jestem bez pracy - opowiada mieszkaniec Kastylii, który wyjeżdża do Francji.
O pracę jest tam w tym roku trudniej niż zwykle, a do tego właściciele winnic wymagają podstawowej znajomości ich języka. Jednak do końca września przy winobraniu pracować będzie około 15 tys. Hiszpanów.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpania: Polacy zamieszani w przemyt papierosów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:30
Hiszpańska policja zatrzymała ośmiu Polaków zamieszanych w przemyt papierosów. Wartość skonfiskowanego towaru szacowana jest na 2,2 miliona euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańscy bezrobotni oszukiwani w Internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:38
Tamtejsza policja ostrzega, że wiele ogłoszeń o pracę zamieszczanych jest tylko po to, aby zdobyć CV, które potem sprzedaje się firmom reklamowym.
rozwiń zwiń