Gospodarka

Czy interwencja w Syrii może zaszkodzić gospodarce europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 12:30
Coraz głośnie mówi się o tajnym układzie, który Arabia Saudyjska zaproponowała Rosji. Jeśli Moskwa by na niego przystała, Europa może mieć poważny problem.
Audio
  • Bardzo Ważny Problem Europejski: Syria, a gospodarka Europy
Syryjczycy przebywający w Jordanii protestują przeciwko syryjskiemu reżimowi, który podejrzewany jest o użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom.
Syryjczycy przebywający w Jordanii protestują przeciwko syryjskiemu reżimowi, który podejrzewany jest o użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom. Foto: PAP/EPA/JAMAL NASRALLAH

Ostatnio w prasie pojawiły się pogłoski, że Arabia Saudyjska zaproponowała Rosji kontrolę nad rynkiem gazu i ropy naftowej oraz zabezpieczenie rosyjskich kontraktów w zamian za zgodę na obalenia prezydenta Syrii. - Z przecieków wynika, że Rosja tę propozycję odrzuciła. Ale jeśli by ona została zaakceptowana i jeśli okazało by się, że to prawda, to by oznaczało bardzo poważne kłopoty w Europie – twierdzi Beata Płomecka korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.

Belgijska prasa zaś raczej uspakaja. Zdaniem tamtejszych dziennikarzy większym zagrożeniem dla strefy euro jest nadal niestabilna Grecja. Warto jednak pamiętać, że w związku z rosnącym napięciem w Syrii odnotowano spadki na światowych giełdach.

Elżbieta Mączyńska ze Szkoły głównej Handlowej dodaje, że konflikt w Syrii winduje ceny złota. Dodatkowo ruch turystyczny zmienił kierunek. Teraz coraz więcej osób wybiera jako kierunek wakacyjny  Hiszpanię, co pozytywnie wpływa na tamtejszą gospodarkę.

Więcej o Syrii w audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski”. W materiale także m.in. o europejskim systemie edukacji oraz przegląd prasy europejskiej opracowany przez Pawła Sołtysa.

abo

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA strefa euro Syria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Izrael ma tajną broń przeciwko Iranowi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 07:30
Gdy Iran pracował nad programem atomowym, Izrael zainwestował miliardy dolarów w najnowsze technologie, umożliwiające prowadzenie wojny cybernetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja Wielkiej Brytanii ws. Syrii sygnałem dla UE?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 11:52
Dziś w "Komentarzu europejskim": Unia Europejska wobec sytuacji w Syrii po tym, jak Wielka Brytania odmówiła udziału w interwencji zbrojnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Francji Francois Hollande: atak na Syrię możliwy przed środą

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 13:27
Francuski prezydent Francois Hollande nie wykluczył w wywiadzie dla "Le Monde", że interwencja w Syrii może nastąpić przed środą, kiedy to zbiera się na nadzwyczajnej sesji francuski parlament.
rozwiń zwiń