Gospodarka

Ważne dla właścicieli aut "z kratką": od stycznia znowu można odliczyć cały VAT

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 18:03
Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli znowu odliczać cały VAT od aut „z kratką”. Niestety, prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy.
Ważne dla właścicieli aut z kratką: od stycznia znowu można odliczyć cały VAT
Foto: Glowimages.com

Wszystko wskazuje, że od początku nowego roku właściciele aut "z kratką" będą mogli odliczyć VAT od kupowanego auta według starych zasad, czyli cały VAT, a nie jak dotychczas tylko 60 procent.

Teraz odliczamy tylko 60 proc. VAT od aut "z kratką"

Obecnie nabywając samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta.

Odliczenie nie jest natomiast ograniczone w zakresie pozostałych kosztów związanych z eksploatacją. Można więc zmniejszyć VAT np. odliczając VAT z faktur za naprawę firmowego samochodu.

Ograniczenia w odliczaniu VAT-u obowiązujs jednak tylko do końca 2013 r

Jednak stosowane obecnie ograniczenie w odliczaniu VAT-u przy nabyciu samochodów osobowych oraz zakaz odliczania VAT-u od paliwa do takich aut obowiązują do końca 2013 roku.

Polska chce stosować inne zasady niż w Unii

Rok temu Polska wystąpiła jednak do Komisji Europejskiej o zgodę na stosowanie odmiennych przepisów regulujących odliczanie VAT-u na samochody niż te, które zawarte są w unijnej dyrektywie.

Decyzja Unii spodziewana jest w 2014 r

Decyzja derogacyjna, czyli zgoda Brukseli na odstępstwa od unijnej dyrektywy, będzie jednak gotowa dopiero w 2014 roku – data nie jest jeszcze znana.

Do decyzjio Unii Polska musi wrócić do starych zasad odliczania VAT-u od aut z kratką

A to oznacza, jak poinformował PAP resort finansów, że „od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia implementacji decyzji derogacyjnej obowiązywać będą zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług".

Tym samym od początku przyszłego roku przedsiębiorcy mieliby prawo przez jakiś czas – prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy - do pełnego odliczania VAT-u od aut „z kratką”.

Rząd przygotowuje zmiany dotyczace aut z kratką. Jakie nie chce powiedzieć

A czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy po tym, jak Polska uzyska decyzję derogacyjną? Pierwotnie we wniosku skierowanym do  Komisji Europejskiej  mowa była o odliczeniu przez przedsiębiorców 50 proc. VAT naliczonego w cenie kupowanego samochodu osobowego, ale nie więcej niż 8 tys. zł, a także połowy VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do takiego auta i części zamiennych.

W czerwcu 2013 r. Ministerstwo Finansów przesłało jednak do Brukseli nowy, poprawiony wniosek, nie ujawniając jego treści.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzeba będzie płacić za samochód służbowy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 11:20
Rada Ministrów zajmie się dziś projektem opodatkowania wykorzystania służbowych aut do celów prywatnych
rozwiń zwiń

Czytaj także

VAT na służbowy samochód. "Powinno być pełne odliczenie"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 14:17
- Samochód jest narzędziem pracy i jako taki powinien być zwolniony z VAT – powiedział w Jedynce Wojciech Drzewiecki z Instytutu Motoryzacyjnego "Samar".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile Polacy zapłacą za przedłużenie wyższych stawek VAT

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 17:42
Przyjęty w ubiegłym tygodniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT przedłuża czas obowiązywania wyższych stawek do końca 2016 roku. Dla Polaków to ubytek z domowego budżetu średnio 28 zł miesięcznie.
rozwiń zwiń