Gospodarka

"Kryzys nie skończył się, na razie ewoluuje"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 12:01
Rozpoczął się IX Kongres Ekonomistów Polskich. Ekonomiści rozmawiają m. in. o euro, fatalnych prognozach demograficznych i rynku pracy.
Audio
  • Bardzo Ważny Projekt/Trójka/IX Kongres Ekonomistów Polskich
IX Kongres Ekonomistów Polskich
IX Kongres Ekonomistów PolskichFoto: materiały prasowe, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne

Gościem audycji "Bardzo Ważny Projekt" była organizatorka kongresu prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska. W wydarzeniu biorą udział m.in. Marek Belka, Grzegorz Kołodko i Jerzy Hausner. Tegorocznemu kongresowi przyświeca hasło "Ekonomia dla Przyszłości -  odkrywać naturę i przyczynę zjawisk gospodarczych". Uczestnicy będą debatować o wejściu Polski do strefy euro oraz problemie demograficznym. Organizatorka zwraca uwagę, że kryzys się nie skończył. – Zaczęło się od kryzysu finansowego, który przerodził się w kryzys gospodarczy, teraz zaś mamy do czynienia z kryzysem zadłużenia – mówi ekonomistka.

W audycji również o nowym ministrze finansów. Mateusz Szczurek deklaruje, że zajmie się kodeksem podatkowym. - Jest nadzieja, że obecne absurdy zostaną zlikwidowane – komentuje zmianę na stanowisku ministra finansów prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Dr Elżbieta Mączyńska.

Ekonomistka zwraca uwagę, że nasz system podatkowy jest dziurawy. - Z systemu ciągle coś wycieka – mówi. - Miejmy nadzieję, że kodeks pomoże w zalataniu dziur. Nie będzie to łatwe, bo minister jest pod presją cyklu wyborczego  – dodaje.

Cały świat zastanawia się nad nową filozofią podatkową. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy jak i Europejski Bank Centralny podejmują dyskusję na temat relacji między podatkiem majątkowym i dochodowych - Im bardziej zglobalizowana gospodarka tym łatwiejszy wyciek w przypadku podatku dochodowego – wyjaśnia ekonomistka.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Trwa bój o przesunięcie unijnych funduszy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 12:57
- Kiedyś Europejczycy spotykali się na polu walki, dzisiaj na negocjacjach budżetowych – oceniał w audycji "Euranet - Europa od kuchni" Paweł Świeboda, szef Centrum demosEUROPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielecki: do strefy euro możemy wejść w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 07:18
2018 rok to pierwsza realna data wejścia Polski do strefy euro przy założeniu, że decyzje w tej sprawie zapadną po jesiennych wyborach parlamentarnych w 2015 r. - powiedział szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.
rozwiń zwiń