X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Rusza program BIOSTRATEG. Co najmniej 10 mln zł dofinansowania do projektu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:50
Startuje BIOSTRATEG , program dotacji przeznaczanych na badania i rozwój w obszarze środowiska naturalnego, rolnictwa i leśnictwa. Nabór wniosków w ramach programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma nastąpić jeszcze w tym kwartale, czyli do końca września.
Audio
  • O programie BIOSTRATEG mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Rusza program BIOSTRATEG. Co najmniej 10 mln zł dofinansowania do projektu
Foto: East News/Glow Images

Warto sięgnąć po to wsparcie, tym bardziej, że do tej pory te sektory nie miały dedykowanych programów, podkreśla Beata Tylman, dyrektor Zespołu Pomocy Publicznej w PwC.

- Program jest skierowany do konsorcjów – musi to być konsorcjum co najmniej trzech podmiotów składające się przynajmniej z jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy – którzy robią programy badawcze ukierunkowane na rozwój nowych produktów, technologii, metod, związanych z dziedzinami wskazanymi w programie, czyli z rolnictwem, np. poprawą efektywności upraw czy hodowli, czy z leśnictwem – wyjaśnia Tylman.

Dwie obowiązkowe fazy

Projekty takie powinny składać się z dwóch faz, które są obowiązkowe.

- Pierwsza jest to faza badawczo-rozwojowa, druga faza – przygotowawcza do wdrożenia. Ta ostatnia jest ukierunkowana przede wszystkim na przedsiębiorców i finansuje takie koszty, jak pozyskanie praw własności przemysłowej czy badania rynku. Jeżeli chodzi o fazę badawczą, to są koszty związane z prowadzeniem wszystkich prac badawczych i wszystkich rodzajów badań, które są niezbędne do opracowania tego, co założone zostało na samym początku – tłumaczy Tylman.

Kwoty dofinansowania

Program ukierunkowany jest przede wszystkim na duże projekty.

- Minimalne dofinansowanie powinno wynieść przynajmniej 10 mln zł. Jeżeli chodzi o dofinansowanie fazy przygotowawczej do wdrożenia, jest to tzw. pomoc de mini mis i może ona wynieść do 90 proc. kosztów. Co do dofinansowania prac badawczych, to jednostka naukowa jest dofinansowana w 100 proc., a przedsiębiorcy – w zależności od wielkości firmy i rodzaju badań od 25 proc. do 80 proc. – podaje kwoty Tylman.

Kryteria oceny

Ekspertka zwraca uwagę na to, że przy przyznawaniu dofinansowania oceniany jest cały wniosek, czyli konsorcjum jako całość.

- Istnieje kilka merytorycznych kryteriów oceny i takich, które są związane ze specyfiką całego konsorcjum. Z jednej strony brane jest pod uwagę to, jak taki podmiot odpowiada celom programu, wartość naukowa projektu, innowacyjność i jego interdyscyplinarność – to dwa główne kryteria. Później oceniany jest dorobek i potencjał wnioskodawcy, również naukowy. Następnie – możliwość zastosowania w praktyce i efekty ekonomiczne oraz społeczne projektu – mówi Tylman. – Bardzo ciekawym kryterium, bo wysoko punktowanym, jest samoograniczenia, czyli z jakiego proc. dotacji przedsiębiorca jest w stanie zrezygnować, jak bardzo może zwiększyć wkład własny. Najwięcej punktów, czyli 20, otrzymuje się, jeżeli wkład własny w ramach całego projektu wyniesie ponad 40 proc. – dodaje.

Wymagane dokumenty

Drugi etap, czyli przygotowanie do wdrożenia, jest prosty.

- Wystarczy opisać działania i przedstawić kosztorys, który jest wymagany. Jeżeli chodzi o dokumenty dotyczące fazy badawczej, to są one typowe dla innych programów badawczych. Trzeba dobrze opisać cel projektu, udowodnić jego innowacyjność, jak i wskazać, w jaki sposób chcemy go zrealizować, po to, żeby ekspert mógł ocenić wykonalność projektu – wyjaśnia Tylman.

Pula dotacji wynosi ok. 500 mln zł do podziału na trzy konkursy.

Elżbieta Szczerbak, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pieniądze dla przedsiębiorców. Na innowacje i badania naukowe

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 11:33
Już we wrześniu przedsiębiorcy będą mogli starać się o kolejne wsparcie finansowe na rozwój własnych firm. Pieniądze oferuje Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program GEKON. Można dostać duże dofinansowanie na projekt

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 11:06
Już po raz drugi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił nabór wniosków do programu wspierającego ekoinnowacje. Program adresowany jest do ośrodków badawczo-naukowych, ale ściśle współpracujących z firmami, które ewentualne wynalazki będą w stanie wdrożyć i wprowadzić na rynek.
rozwiń zwiń