X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

40 mln zł dla młodych naukowców na nowatorskie projekty

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 13:44
Trzydziestu sześciu młodych naukowców otrzyma środki na swoje nowatorskie projekty naukowe w ramach V edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W sumie otrzymają ponad 40 milionów złotych.
Audio
  • O V edycji programu LIDER mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, mówiła dr Barbara Pastuszek-Lipińska /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Naukowiec
NaukowiecFoto: Glow Images/East News

Jest to program skierowany do przedstawicieli właściwie wszystkich dziedzin nauk, mówi dr Barbara Pastuszek-Lipińska z NCBR.

- Projekt musi mieć możliwość wdrożenia. Jego wyniki, rezultaty powinny coś zmienić w naszym życiu, codzienności. Gama nauk, dziedzin docenionych w tej edycji programu jest bardzo szeroka. Na pierwszym miejscu plasują się badania interdyscyplinarne, na drugim nauki inżynieryjne i techniczne, następnie elektrotechnika, elektronika, inżynieria informatyczna, inżynieria mechaniczna. Mniej popularne dziedziny to inżynieria medyczna i nanotechnologie – wylicza dr Barbara Pastuszek-Lipińska.

Brakuje humanistów
Brakuje jednak naukowców z dziedziny humanistyki czy nauk społecznych.

- Naukowcy, którzy słyszą, że NCBR finansuje badania wdrożeniowe zastanawiają się bardzo często, czy ich praca pasuje do tego typu działań. Częste jest myślenie, że nauki społeczne wiążą się z badaniami podstawowymi. Nauki humanistyczne to też często taki obszar, który jest postrzegany jako głównie obszar badań podstawowy. Nie próbują nawet – mówi dr Barbara Pastuszek-Lipińska.

Laureatami programu często interesują się firmy
Laureaci mogą liczyć nawet na milion dwieście tysięcy złotych. Często też laureatami interesują się firmy.
- Już po ogłoszeniu list rankingowych dostajemy sygnały, że laureaci dostają zapytania o możliwość zakupu wyników ich projektów. Niektóre z osób otrzymujących u nas granty już właściwie po otrzymaniu finansowania, jeszcze nie podpisując umowy, mają zagwarantowane wdrożenie. Zdarza się, że sami młodzi naukowcy zgłaszając projekt, już mają pomysł na stworzenie start-upów – wyjaśnia ekspertka z NCBR.
Od 15 stycznia do 15 marca młodzi naukowcy mogą zgłaszać się do kolejnej edycji konkursu. Szczegóły na stronie ncbr.gov.pl.

Karolina Mózgowiec, awi

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA NAUKA pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet 2014-20: Rekordowe pieniądze na naukę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 08:35
W nauce mogą pojawić się największe pieniądze w historii. Bardzo wiele będzie zależeć jednak od aktywności naukowców. Szczegóły dotyczące przeznaczenia środków unijnych na cele naukowe poda w czwartek Lena Kolarska-Bobińska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy nie potrafią sięgać po unijne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 08:26
Z 328 grantów z przyznanych przez European Resarch Council, czyli Europejską Radę ds. Badań Naukowych na polskie uczelnie trafiło… zero - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń