Gospodarka

40 mln zł dla młodych naukowców na nowatorskie projekty

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 13:44
Trzydziestu sześciu młodych naukowców otrzyma środki na swoje nowatorskie projekty naukowe w ramach V edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W sumie otrzymają ponad 40 milionów złotych.
Audio
  • O V edycji programu LIDER mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, mówiła dr Barbara Pastuszek-Lipińska /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Naukowiec
NaukowiecFoto: Glow Images/East News

Jest to program skierowany do przedstawicieli właściwie wszystkich dziedzin nauk, mówi dr Barbara Pastuszek-Lipińska z NCBR.

- Projekt musi mieć możliwość wdrożenia. Jego wyniki, rezultaty powinny coś zmienić w naszym życiu, codzienności. Gama nauk, dziedzin docenionych w tej edycji programu jest bardzo szeroka. Na pierwszym miejscu plasują się badania interdyscyplinarne, na drugim nauki inżynieryjne i techniczne, następnie elektrotechnika, elektronika, inżynieria informatyczna, inżynieria mechaniczna. Mniej popularne dziedziny to inżynieria medyczna i nanotechnologie – wylicza dr Barbara Pastuszek-Lipińska.

Brakuje humanistów
Brakuje jednak naukowców z dziedziny humanistyki czy nauk społecznych.

- Naukowcy, którzy słyszą, że NCBR finansuje badania wdrożeniowe zastanawiają się bardzo często, czy ich praca pasuje do tego typu działań. Częste jest myślenie, że nauki społeczne wiążą się z badaniami podstawowymi. Nauki humanistyczne to też często taki obszar, który jest postrzegany jako głównie obszar badań podstawowy. Nie próbują nawet – mówi dr Barbara Pastuszek-Lipińska.

Laureatami programu często interesują się firmy
Laureaci mogą liczyć nawet na milion dwieście tysięcy złotych. Często też laureatami interesują się firmy.
- Już po ogłoszeniu list rankingowych dostajemy sygnały, że laureaci dostają zapytania o możliwość zakupu wyników ich projektów. Niektóre z osób otrzymujących u nas granty już właściwie po otrzymaniu finansowania, jeszcze nie podpisując umowy, mają zagwarantowane wdrożenie. Zdarza się, że sami młodzi naukowcy zgłaszając projekt, już mają pomysł na stworzenie start-upów – wyjaśnia ekspertka z NCBR.
Od 15 stycznia do 15 marca młodzi naukowcy mogą zgłaszać się do kolejnej edycji konkursu. Szczegóły na stronie ncbr.gov.pl.

Karolina Mózgowiec, awi

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA NAUKA pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet 2014-20: Rekordowe pieniądze na naukę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 08:35
W nauce mogą pojawić się największe pieniądze w historii. Bardzo wiele będzie zależeć jednak od aktywności naukowców. Szczegóły dotyczące przeznaczenia środków unijnych na cele naukowe poda w czwartek Lena Kolarska-Bobińska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy nie potrafią sięgać po unijne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 08:26
Z 328 grantów z przyznanych przez European Resarch Council, czyli Europejską Radę ds. Badań Naukowych na polskie uczelnie trafiło… zero - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń