Gospodarka

Wiceminister zapowiada jeszcze droższą żywność

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 13:28
Ogół cen żywności będzie rosnąć, choć trudno opwiedzieć, które produkty więcej, a które mniej, ocenił w środę wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

 - Jest jeszcze miejsce na dalsze wzrosty cen żywności. Ciężko jednak ocenić, ceny których produktów będą rosły. Obecnie ceny żywności w Polsce w dużej mierze ustalane są na światowych giełdach, są wynikiem spekulacji. Szczególnie łatwo spekulować na towarach, które są łatwe w przechowaniu - mam tu na myśli zboże, cukier czy mleko w proszku. Jest bardzo ciężko prognozować, np. ceny zboża po żniwach - stwierdził Nalewajk.

Przewiduje też, że w 2011 roku zbiór zbóż sięgniej około 27 mln ton.

 - Pogoda sprzyja, więc powinniśmy być w okolicach naszej średniorocznej normy, około 27 mln ton - powiedział.

Główny Urząd Statystyczny prognozuje zbiory zbóż za zeszły rok na mniej więcej 27,3 mln ton, czyli mnie niż w 2009 roku.

tk

Czytaj także

Posłanka PiS nie zna cen żywności

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 07:50
Posłanka PiS Beata Szydło, która towarzyszyła Jarosławowi Kaczyńskiemu w głośnych zakupach w warszawskim sklepie, nie zna cen w swojej rodzinnej wsi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Sawicki: "silne wzrosty cen żywności mamy już za sobą"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 20:10
Ceny żywności w ostatnich trzech latach rosły wolniej niż inflacja i jeszcze wolniej niż wzrost płac - zaznaczył minister rolnictwa Marek Sawicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SLD obwinia Rostowskiego o wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 19:23
SLD zamierza złożyć do marszałka Sejmu wniosek o odwołanie Jacka Rostowskiego. Politycy Sojuszu obwiniają go o złą sytuację ekonomiczną państwa.
rozwiń zwiń