Gospodarka

12 proc. pracowników w Polsce należy do związków zawodowych. Badanie CBOS

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:33
Członkostwo w związkach zawodowych deklaruje sześciu na stu Polaków (6%), czyli około jednej ósmej pracowników najemnych (12%) - wynika z sondażu Centrum Badań Opinii Publicznej. Większość z nich należy do związków wchodzących w skład dużych organizacji, jak NSZZ „Solidarność” czy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
12 proc. pracowników w Polsce należy do związków zawodowych. Badanie CBOS
Foto: sxc.hu

Jak wynika z badania, w ostatnich ośmiu latach odsetek związkowców w Polsce pozostaje względnie stabilny i ­- w stosunku do wcześniejszego okresu - relatywnie niski. Na początku lat dziewięćdziesiątych do związków zawodowych należał niemal co piąty Polak. W ciągu kilku kolejnych lat liczba ta zmniejszyła się prawie o połowę, a w ubiegłej dekadzie odsetek osób deklarujących członkostwo w związkach zawodowych nie przekraczał 9%.

Więcej związkowców wśród starszych pracowników
Według CBOS, przynależność związkową częściej deklarują pracownicy starsi niż młodsi. Związkowiec ma przeciętnie 44 lata, a pracownik niezrzeszony jest na ogół o pięć lat młodszy. Członkostwu sprzyja zatrudnienie w przedsiębiorstwach państwowych i instytucjach publicznych oraz przynależność do takich grup zawodowych, jak technicy i średni personel, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem. Jeśli chodzi o branże, najbardziej in plus wyróżnia się oświata, nauka i ochrona zdrowia. Natomiast - jak czytamy - najmniej związkowców odnotowujemy w handlu i usługach oraz w budownictwie. Ponadto osoby należące do związków zawodowych to przeważnie pracownicy dużych instytucji i przedsiębiorstw.

Negatywna ocena rezultatów działalności związków
Większość pracowników deklarujących, że w ich zakładach pracy są związki zawodowe, sceptycznie ocenia ich działalność, twierdząc, że - mimo podejmowanych starań - niewiele udaje im się osiągnąć (38%) albo w ogóle nie widać efektów ich funkcjonowania (36%). Tylko jedna szósta (16%) wyraża opinię, że związki zawodowe są efektywne, a pracownicy wiele im zawdzięczają.
Badanie, opublikowane we wtorek przez CBOS, przeprowadzono w dniach 8 - 14 maja 2014 roku na liczącej 1074 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze: związkowców jest 2 miliony. Tyle, co bezrobotnych.

Źródło: TVN24/x-news

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: pracownik związki zawodowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

110 mln zł. Tyle kosztuje rocznie utrzymanie związkowców

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 12:44
Jak trwoga, to do związku zawodowego, pisze "Rzeczpospolita" i podaje, że w przeżywającej trudności Jastrzębskiej Spółce Węglowej powstało od początku roku 5 nowych organizacji związkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy się zrzeszają?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 18:25
Zaledwie 4,6 proc. Polaków deklaruje przynależność do związków zawodowych. Jeszcze na początku lat 90. do związków zapisane było blisko 30 proc. pracowników. Jak wygląda obecnie sytuacja związków zawodowych w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma związkowców wyzyskiwała pracowników

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:34
Górniczy związkowcy założyli firmę, w której łamali prawa pracowników: nie płacili pensji, nie dawali im odpraw, nie odprowadzali składek na Fundusz Pracy, informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile związków zawodowych działa w górnictwie? Ponad 240

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 09:44
Górnictwo w kryzysie, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej powstał właśnie 45 już związek zawodowy. Roczne utrzymanie wszystkich organizacji kosztuje tam ponad 11 mln zł - informuje "Dziennik Zachodni".
rozwiń zwiń