X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Znajomość języków obcych to konieczność. Ile kosztuje ich nauka?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 12:31
Otwarcie europejskich granic i zagranicznych rynków pracy powoduje, że Polacy coraz chętniej uczą się języków obcych. Taka nauka wymaga czasu, pieniędzy i motywacji.
Audio
  • O nauce języków obcych mówiły w radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia, Joanna Dębek, rzecznik MEN, Danuta Ostaszewska, lektor i metodyk ze Szkoły Języków Obcych Lingwista i Aleksandra Kolanus z agencji pracy Randstad /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Znajomość języków obcych to konieczność. Ile kosztuje ich nauka?
Foto: Glow Images/East News

Od lat język angielski króluje wśród  języków obcych, których uczą się Polacy. Potwierdzają to dane Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- W jednym roku szkolnym, patrząc na uczniów wszystkich szkół w Polsce, języka angielskiego jako obowiązkowego uczyło się ponad 4 600 tys. osób - mówi Joanna Dębek, rzecznik MEN.

Na drugim miejscu był w polskich szkołach język niemiecki i wybierało go do nauki 1 700 tys. uczniów.

Liczy się intensywność

Nauka nowego języka zawsze wymaga czasu, choć nie zawsze musi być to czas długi, uważa Danuta Ostaszewska, lektor i metodyk ze Szkoły Języków Obcych Lingwista.

- Jak długo należy się uczyć języka obcego, nie zależy od lat nauki, raczej od jej intensywności. Około 300 godzin nauki klasowej i praca w domu umożliwi nam porozumiewanie się w sposób dosyć swobodny – mówi Ostaszewska.

Koszty nauki języka obcego

Osiągnięcie płynności w porozumiewaniu się w języku obcym kosztuje minimum 10 tys. zł, twierdzi Ostaszewska.

Motywy szlifowania języków obcych

Ekspertka ze Szkoły Języków Obcych Lingwista uważa, że kiedyś motywy, jakimi kierowaliśmy się, podejmując naukę, były nieco inne niż obecnie.

- Zainteresowanie językiem angielskim dawniej było związane z poczuciem potrzeby kontaktu ze światem, a obecnie język angielski jest narzędziem, które jest konieczne w życiu codziennym, a przede wszystkim w pracy – wyjaśnia Ostaszewska.
Tę motywację i konieczność potwierdza Aleksandra Kolanus z agencji pracy Randstad.
- Większość naszych klientów są to firmy międzynarodowe, gdzie warunkiem koniecznym jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, umożliwiająca swobodną komunikację zarówno e-mailową, jak i telefoniczną, więc jest ona weryfikowana właściwie na każdej rozmowie rekrutacyjnej – mówi Kolanus.
Pracodawcy pomagają w nauce
Polacy sami inwestują w naukę języków obcych, ale wspomagają ich także pracodawcy.
- To może być dofinansowanie do nauki języka angielskiego bądź firma oferuje kursy doszkalające. Jest możliwość wyboru dowolnego języka, jaki może być wykorzystywany w pracy – informuje Kolanus.
Polacy chętnie uczą się języka angielskiego i innych języków obcych. Ciągle jednak pod względem znajomości języków obcych nie wypadamy najlepiej w Europie. Zaledwie co piąty Polak między 25 a 64. rokiem życia deklaruje biegłą znajomość jakiegokolwiek języka poza ojczystym.

Na świecie najbardziej popularnym językiem jest właśnie angielski. Pozostałe przydatne języki to chiński, hiszpański czy arabski.

Elżbieta Mamos, awi

Komentarze1
aby dodać komentarz
igorro2014-09-29 15:01 Zgłoś
Przyznaję autorowi artykułu rację, nie liczy się jak długo sie uczymy języka obcego ale jak intensywnie a to nie zawsze idzie w parze niestety. Dobrze, że w ogóle jest jakoś lepiej w tym młodszym pokoleniu chociaż i starsi tacy już 40+ zdają sobie sprawę jak teraz jest znajomość języka obcego istotna.

Czytaj także

Korepetycje z języka: średnio 28,5 zł za godzinę, dwa razy drożej za język chiński

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 20:25
Tegorocznym hitem na rynku korepetycji są języki obce. Jak wynika z dziesiątego już raportu o rynku korepetycji w Polsce, opracowanego przez portal Ekorki.pl, blisko 40 proc. poszukujących dodatkowych zajęć pyta właśnie o naukę języka. Średnia cena za godzinę to 28,5 zł, ale za chiński, hebrajski czy perski trzeba już zapłacić prawie dwa razy więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Językowe wyzwania Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 11:25
Przed polskim premierem twardy orzech do zgryzienia. W ciągu najbliższych trzech miesięcy będzie musiał podszlifować swój angielski i nauczyć się od podstaw francuskiego. Jak jego szanse oceniają specjaliści?
rozwiń zwiń