X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Pracodawcy będą zatrudniać, najwięcej w transporcie i logistyce

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 05:01
Polscy pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w III kwartale tego roku – tak wynika z globalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.
Audio
  • Według globalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia już dziewiąty kwartał z rzędu wśród przedsiębiorców w Polsce będzie panował optymizm mówi Marek Strojkowski, ekspert agencji zatrudnienia Manpower (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polscy pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w III kwartale tego roku
Polscy pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w III kwartale tego rokuFoto: Depositphotos

Według globalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, już dziewiąty kwartał z rzędu wśród przedsiębiorców w Polsce będzie panował optymizm. W sześciu z 10 badanych sektorach gospodarki i to we wszystkich badanych regionach kraju oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia.

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski po korekcie sezonowej wynosi +4 proc.  Z badań wynika, że spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 13% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 4% zamierza redukować etaty a 78% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Transport i Logistyka będzie zatrudniać

Wśród sektorów, które mają zamiar zwiększać zatrudnienie liderem jest Transport/Logistyka/Komunikacja. Bardzo dobre perspektywy zatrudnienia w nadchodzących trzech miesiącach odnotowano także w branży Handel detaliczny hurtowy. Największą chęć poszerzania swoich zespołów deklarują pracodawcy z dużych firm, liczących powyżej 250 pracowników – tłumaczy Marek Strojkowski, ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Wyraźny optymizm widać także w Budownictwie i Produkcji przemysłowej, gdzie uzyskany wynik wynosi po +8 proc. Dobrze przyszłość oceniają także pracodawcy z sektorów  Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi oraz Instytucje sektora publicznego, odpowiednio +6 proc. i 3 proc.

O pracę trudniej w energetyce czy gazownictwie

Ujemną prognozę netto zatrudnienia w badaniu odnotowano dla trzech sektorów. Najniższy wynik uzyskano dla branż Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi tam prognoza zatrudnienia wynosi – 6 proc. – tłumaczy Strojkowski. Zatrudniać nie będzie też sektor Kopalnie/Przemysł wydobywczy, odpowiednio -6% i -4 proc. Mało optymistyczne prognozy odnotowano też dla sektorów Restauracje i hotele oraz Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo.

Rośnie zatrudnienie – będą rosły płace

Z rynku płacy od kilku miesięcy płyną do nas dobre informacje. Zapotrzebowanie na pracę rośnie i pracodawcy zwiększają zatrudnienie. Prace sezonowe mamy w pełni  i specjalistów jak i wykwalifikowanych pracowników fizycznych zaczyna na rynku brakować.

To zapotrzebowanie na pracowników, w połączeniu ze zwiększającymi się trudnościami w ich pozyskaniu, wpływa na odczuwaną presję płacową. Możemy więc w najbliższym czasie spodziewać się dalszego wzrostu wynagrodzeń – tłumaczy Marek Strojkowski ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Polska w środku stawki

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział blisko 59 tysięcy pracodawców z 42 krajów i terytoriów. W 40 badanych krajach i terytoriach, pracodawcy przewidują zwiększenie zatrudnienia.

Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia ustalono na podstawie deklaracji pracodawców na Tajwanie +42 proc.  w Indiach i Japonii – wylicza Marek Strojkowski ekspert agencji zatrudnienia Manpower.

Polska z planowanym wzrostem poziomu zatrudnienia +4 proc. znajduje się pośrodku rankingu. Państwa, w których prognoza jest negatywna to: Włochy -4 proc. i Brazylia -3proc.

Justyna Golonko

Komentarze1
aby dodać komentarz
longin492015-06-09 12:37 Zgłoś
Jaki procent stanowić będą umowy śmieciowe. Czyli w jakim odsetku pracodawca będzie się bogacił na biednym pracowniku?

Czytaj także

Spór o poziom płac i warunków pracy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 18:05
Pracownicy są bezwzględnie wykorzystywani przez pracodawców – twierdzą związkowcy i obrońcy pracobiorców. Koszty pracy są za duże – oceniają środowiska pracodawców. Kto ma rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średnie zarobki, ale z awansem na horyzoncie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 16:32
W sektorze publicznym w Polsce jest zatrudnionych ponad 3 mln osób. Są to pracownicy oświaty publicznej, wojska, policji, służby zdrowia, sądów. Jednak najczęściej kojarzeni z budżetówką są urzędnicy.
rozwiń zwiń