Gospodarka

Rafalska: minimalna stawka 12 zł za godzinę na "śmieciówkach" być może będzie waloryzowana

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 18:25
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dziennikarzom, że rząd jest otwarty na propozycje dotyczące minimalnej stawki godzinowej za pracę.
Audio
  • Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dziennikarzom, że rząd jest otwarty na propozycje dotyczące minimalnej stawki godzinowej za pracę. Przypomniała, że projekt został już przekazany do konsultacji społecznych./IAR/.
  • Minister Rafalska nie wyklucza, że kwota 12 złotych będzie waloryzowana./IAR/
  • Minister zwróciła też uwagę, że projekt uchyla przepis, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku może wynosić 80 procent wysokości płacy minimalnej. Pozwoli to znieść zróżnicowanie wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy./IAR/.
Na minimalna stawkę czekają pracownicy na przykład firm ochroniarskich czy sprzątających, którym płacono po 4, po 5 złotych za godzinę.
Na minimalna stawkę czekają pracownicy na przykład firm ochroniarskich czy sprzątających, którym płacono po 4, po 5 złotych za godzinę.Foto: Pixabay

Przypomniała, że projekt został już przekazany do konsultacji społecznych. Nie wyklucza, że stawka będzie waloryzowana.

Minimalna stawka na umowie zlecenia 12 zł za godzinę

Zgodnie z dokumentem, najniższa stawka godzinowa dla osób pracujących na zlecenie oraz wykonujących usługi ma wynieść 12 złotych brutto.

Minister podkreśliła, że jest to rozwiązanie na które czekają pracownicy na przykład firm ochroniarskich czy sprzątających, którym płacono po 4, po 5 złotych. Minister wyraziła nadzieję, że być może zmiana na wyższą stawkę za godzinę zachęci wielu pracodawców do zamiany umowy zlecenia na umowę o pracę.

pracownicy.jpg
Minimum 12 zł za godzinę na umowie-zleceniu. Resort pracy szykuje rewolucję

Rafalska nie wyklucza, że stawka będzie waloryzowana

Minister nie wyklucza, że kwota 12 złotych będzie waloryzowana. Chodzi o to, by nie była to suma, która obecnie wydaje się wystarczającą z punktu widzenia płacy minimalnej a za 10 lat może być już bardzo niską.

Ustawa zrównuje prawa do minimalnego wynagrodzenie bez względu na staż pracy

Elżbieta Rafalska zwróciła też uwagę, że projekt uchyla przepis, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku może wynosić 80% wysokości płacy minimalnej. Pozwoli to znieść zróżnicowanie wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy. Po wejściu w życie zmiany wszyscy pracownicy - niezależnie od stażu pracy - będą mieli prawo do 100 procent minimalnego wynagrodzenia - zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Po wprowadzeniu stawki 12 zł za godzinę, płaca minimalna wzrośnie do 2016 zł

Zgodnie z wyliczeniami, płaca minimalna osoby pracującej przez 8 godzin dziennie na zlecenie czy umowę wyniesie po wprowadzeniu proponowanej przez rząd godzinowej stawki 2016 złotych. Płaca minimalna wynosi zaś obecnie 1850 złotych.

Pracownik na umowie cywilnoprawnej w przeciwieństwie do zatrudnionego na etat, sam musi jednak zapłacić płacić za obowiązkowe badania lekarskie, wszelkiego rodzaju szkolenia, odłożyć na urlop, często przygotować swoje narzędzia pracy czy pieniądze na delegacje.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Minimalna stawka godzinowa rozwiąże problem nadużywania umów „śmieciowych”?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 12:42
Związki zawodowe apelują o wprowadzenie w Polsce, dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, godzinowej stawki płacy minimalnej. Między innymi po to, aby zapobiegać takim patologiom, jak oferty pracy na zlecenie za 3 złote za godzinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimum 12 zł za godzinę na umowie-zleceniu. Resort pracy szykuje rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 09:39
12 zł brutto - tyle wynosić ma minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimalna stawka godzinowa na zleceniach: koniec biednych pracujących?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 22:01
Minimalna stawka przy umowach-zleceniach w wysokości 12 złotych za godzinę będzie obowiązywać w II kwartale tego roku, zapowiedziała w środę Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Rządowy projekt trafił już do konsultacji społecznych.
rozwiń zwiń