X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Na jakie dofinansowanie mogą liczyć pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 09:59
Dofinansowanie 1800 zł, zwrot kosztów szkolenia i przystosowania miejsca pracy, a także zwolnienie z opłat na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Takie korzyści czekają na pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Audio
  • O korzyściach, jakie może przynieść zatrudnienie w firmie osoby niepełnosprawnej, mówiła w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pracodawca może starać się o zwrot kosztów poniesionych na dostosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
Pracodawca może starać się o zwrot kosztów poniesionych na dostosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnejFoto: Glow Images/East News

Jak mówi Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, dofinansowanie uzależnione jest od stopnia niepełnosprawności pracownika, którego zatrudniamy.

- Do 1800 zł to jest kwota, którą może otrzymać pracodawca, który zatrudnia osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1125 zł to jest kwota z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i 450 zł dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – wyjaśnia gość radiowej Jedynki. - Są jeszcze dodatki za niepełnosprawność sprzężoną, ale trzeba pamiętać, że ta kwota jest ograniczona tym, że dofinansowanie ma nie przekraczać wynagrodzenia. A trzeba pamiętać, że od niedawna zwiększono minimalne wynagrodzenie w Polsce, zaś kwota dofinansowania jest od jakiegoś czasu stała i nie jest waloryzowana. To jest też powód, dla którego pracodawcy proszę o to, że jeżeli się zwiększa minimalne wynagrodzenie, to żeby też zwiększała się ta kwota dofinansowania – dodaje.

Zwolnienie z wpłat na PFRON

Firma, która zatrudnia osoby niepełnosprawne może być też zwolniona z obowiązkowych wpłat na PFRON.

- Jeżeli firma ma 6-proc. wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, to wówczas nie płaci tzw. kar za niezatrudnianie niepełnosprawnych. Każda firma, która ma przynajmniej 25 pracowników, powinna zatrudniać osoby z niepełnosprawnością, a jeżeli tego nie robi, to płaci właśnie tę tzw. karę na PFRON. To jest wpłata obowiązkowa i te środki przeznaczane są na dofinansowanie dla pracowników niepełnosprawnych, którzy gdzieś są zatrudnieni. Częściowo jest też przekazywana na projekty, które PFRON ogłasza, wykonuje, dotyczące rehabilitacji społecznej, zawodowej – wyjaśnia Monika Tykarska.

Zwrot niektórych kosztów

Pracodawcy mogą także liczyć na zwrot kosztów związanych ze szkoleniem niepełnosprawnego pracownika. Mogą również starać się o zwrot kosztów, które ponieśli w związku z wyposażeniem stanowiska pracy dla takiej osoby.

Niestety mimo poprawy na rynku pracy, w ostatnich latach zatrudnienie osób niepełnosprawnych maleje. Spada liczba pracowników zakładów pracy chronionej, które w ostatnich latach straciły część ulg podatkowych.

Kamil Piechowski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepełnosprawni to wielka szansa dla polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 11:32
Ponad 3 mln osób w Polsce posiada prawne potwierdzenie niepełnosprawności w rozumieniu różnych przepisów prawa. Oznacza to, że do tylu kierowane jest państwowe wsparcie. Rentę z ZUS pobiera obecnie niecały milion i liczba ta spada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za ograniczeniem ulg we wpłatach na PFRON

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 14:31
Ograniczenie do 50 proc. ulg we wpłatach na PFRON zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowela ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ma to zapewnić stabilność funkcjonowania PFRON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osobom niepełnosprawnym łatwiej znaleźć pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 09:17
Rynek pracy staje się coraz przyjaźniejszy dla pracowników, w tym dla osób niepełnosprawnych. Rośnie także liczba pracodawców bez uprzedzeń.
rozwiń zwiń