X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Studenci żałują, że nie poszli na informatykę. I słusznie, pracy w IT nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 18:45
Jeden na czterech studentów uczelni wyższych uważa, że źle wybrał kierunek studiów, a połowa obecnie studiujących uważa, że nie będzie pracować w zawodzie związanym z kierunkiem studiów.
Audio
  • O zapotrzebowaniu na informatyków i zarobkach w branży IT mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Wolany z Instytutu Coders Lab (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pracy dla informatyków nie powinno zabraknąć
Pracy dla informatyków nie powinno zabraknąćFoto: StartupStockPhotos/Pixabay

Co ciekawe większość z nich, gdyby mogła wybierać jeszcze raz, poszłoby na informatykę, zaznacza Leszek Wolany z Coders Lab. 

- Informatyka i ogólnie IT są uważane za jedne z najbardziej przyszłościowych branż. Rzeczywiście tak jest. Zapotrzebowanie na informatyków, pracowników IT jest gigantyczne. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji szacują, że w tej chwili w Polsce jest 50 tys. wakatów. Komisja Europejska mówi o 800 tys. wakatów w Unii do końca 2020 roku. IT na pewno jest przyszłością i bardzo szybko się rozwija. Deficyt informatyków w Polsce, według ostatnich badań, dalej się pogłębia, o od 3 do 5 proc. rocznie wg szacunków MEN. Potrzeby rynku rosną szybciej, niż możliwości kształcenia uczelni – mówi gość Polskiego Radia 24.

Na rynku najbardziej poszukiwani programiści 

Największe zapotrzebowanie na rynku dziś jest na programistów.

- W naszym badaniu prawie 50 proc. respondentów zadeklarowało, że chciałoby zwiększać kompetencje w zakresie programowania. To wynika z tego, jak rozwija się technologia. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy w kieszeni smartfonów, iPhone powstał w 2007 roku. Od tego czasu bardzo zwiększyło się zapotrzebowanie na programistów. Wszystko, czego używamy, ma jakiś sterownik komputerowy, więc musiało być zaprogramowane. Łącznie z lodówką czy kuchenką mikrofalową – zaznacza Leszek Wolany.

Zapotrzebowanie na pracowników przekłada się na zarobki

Popyt na pracowników jest znacznie większy niż podaż. To przekłada się na wynagrodzenie. Dziś na rynku to firmy walczą o programistów.

- Średnia płaca, według raportów Sedlak&Sedlak, w 2015 roku to 6 tys. zł. Ta walka o programistów już jest bardzo zacięta. Benefity i płace, które firmy oferują programistom, to dla dużej części z nas mogą wydawać się całkiem abstrakcyjne. W tej chwili dobrzy programiści z doświadczeniem zarabiają pieniądze porównywalne do menedżerów wysokiego szczebla w sporych firmach. Mogą liczyć na wszystkie możliwe benefity, łącznie np. z owocami w biurze i konsolami do gier – wylicza ekspert.

Wielka Brytania nie wypuści naszych programistów 

Duże firmy informatyczne i polskie, i zagraniczne potrafią mieć otwartych nad Wisłą po kilkaset wakatów na stanowiska technologiczne.

Ewentualny Brexit nie sprawi jednak, że te wakaty zapełnią Polacy powracający z Wielkiej Brytanii.

- Nie podejrzewam, żeby Wielka Brytania wypuściła polskich programistów, nawet jeżeli rzeczywiście wyjdzie z Unii Europejskiej. Ten deficyt programistów jest na całym świecie. Widać to już w Polsce, u nas pracują programiści np. z Ukrainy – zaznacza Leszek Wolany.

Dziś o polskich programistów zabiegają firmy z całego świata, bo mają oni ustaloną renomę. Od lat zajmują najwyższe miejsca w prestiżowych turniejach.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drzwi do kariery w branży IT stoją otworem również przed humanistami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 16:52
Nie trzeba skończyć studiów informatycznych, by pracować w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze IT jest tak duże, że firmy decydują się na rekrutowanie pracowników, którzy nie mają doświadczenia, skończyli inne kierunki, ale dobrze rokują. Wiele osób same też zaczyna dostrzegać swoje szanse w branży IT i decyduje się na szkolenie w tym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety mogą być przyszłością firm technologicznych

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 21:00
Rośnie liczba kobiet pracujących w branży technologicznej. Wciąż jednak jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn, a to właśnie w paniach firmy widzą potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Aby zwiększyć udział kobiet na stanowiskach menadżerskich i kierowniczych, konieczna jest walka ze stereotypami i zachęcenie pań do studiowana na kierunkach technicznych. Obecnie udział kobiet na nich sięga 15 proc., stopniowo jednak rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na kobiety w technologiach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 08:21
Udział kobiet w branżach technologicznych wciąż jest mniejszy niż ich potencjał. Ale przyszłe inżynierki dostają coraz więcej zachęt - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń