Gospodarka

Studenci żałują, że nie poszli na informatykę. I słusznie, pracy w IT nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 18:45
Jeden na czterech studentów uczelni wyższych uważa, że źle wybrał kierunek studiów, a połowa obecnie studiujących uważa, że nie będzie pracować w zawodzie związanym z kierunkiem studiów.
Audio
  • O zapotrzebowaniu na informatyków i zarobkach w branży IT mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Wolany z Instytutu Coders Lab (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pracy dla informatyków nie powinno zabraknąć
Pracy dla informatyków nie powinno zabraknąćFoto: StartupStockPhotos/Pixabay

Co ciekawe większość z nich, gdyby mogła wybierać jeszcze raz, poszłoby na informatykę, zaznacza Leszek Wolany z Coders Lab. 

- Informatyka i ogólnie IT są uważane za jedne z najbardziej przyszłościowych branż. Rzeczywiście tak jest. Zapotrzebowanie na informatyków, pracowników IT jest gigantyczne. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji szacują, że w tej chwili w Polsce jest 50 tys. wakatów. Komisja Europejska mówi o 800 tys. wakatów w Unii do końca 2020 roku. IT na pewno jest przyszłością i bardzo szybko się rozwija. Deficyt informatyków w Polsce, według ostatnich badań, dalej się pogłębia, o od 3 do 5 proc. rocznie wg szacunków MEN. Potrzeby rynku rosną szybciej, niż możliwości kształcenia uczelni – mówi gość Polskiego Radia 24.

Na rynku najbardziej poszukiwani programiści 

Największe zapotrzebowanie na rynku dziś jest na programistów.

- W naszym badaniu prawie 50 proc. respondentów zadeklarowało, że chciałoby zwiększać kompetencje w zakresie programowania. To wynika z tego, jak rozwija się technologia. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy w kieszeni smartfonów, iPhone powstał w 2007 roku. Od tego czasu bardzo zwiększyło się zapotrzebowanie na programistów. Wszystko, czego używamy, ma jakiś sterownik komputerowy, więc musiało być zaprogramowane. Łącznie z lodówką czy kuchenką mikrofalową – zaznacza Leszek Wolany.

Zapotrzebowanie na pracowników przekłada się na zarobki

Popyt na pracowników jest znacznie większy niż podaż. To przekłada się na wynagrodzenie. Dziś na rynku to firmy walczą o programistów.

- Średnia płaca, według raportów Sedlak&Sedlak, w 2015 roku to 6 tys. zł. Ta walka o programistów już jest bardzo zacięta. Benefity i płace, które firmy oferują programistom, to dla dużej części z nas mogą wydawać się całkiem abstrakcyjne. W tej chwili dobrzy programiści z doświadczeniem zarabiają pieniądze porównywalne do menedżerów wysokiego szczebla w sporych firmach. Mogą liczyć na wszystkie możliwe benefity, łącznie np. z owocami w biurze i konsolami do gier – wylicza ekspert.

Wielka Brytania nie wypuści naszych programistów 

Duże firmy informatyczne i polskie, i zagraniczne potrafią mieć otwartych nad Wisłą po kilkaset wakatów na stanowiska technologiczne.

Ewentualny Brexit nie sprawi jednak, że te wakaty zapełnią Polacy powracający z Wielkiej Brytanii.

- Nie podejrzewam, żeby Wielka Brytania wypuściła polskich programistów, nawet jeżeli rzeczywiście wyjdzie z Unii Europejskiej. Ten deficyt programistów jest na całym świecie. Widać to już w Polsce, u nas pracują programiści np. z Ukrainy – zaznacza Leszek Wolany.

Dziś o polskich programistów zabiegają firmy z całego świata, bo mają oni ustaloną renomę. Od lat zajmują najwyższe miejsca w prestiżowych turniejach.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drzwi do kariery w branży IT stoją otworem również przed humanistami

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 16:52
Nie trzeba skończyć studiów informatycznych, by pracować w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów w sektorze IT jest tak duże, że firmy decydują się na rekrutowanie pracowników, którzy nie mają doświadczenia, skończyli inne kierunki, ale dobrze rokują. Wiele osób same też zaczyna dostrzegać swoje szanse w branży IT i decyduje się na szkolenie w tym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety mogą być przyszłością firm technologicznych

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 21:00
Rośnie liczba kobiet pracujących w branży technologicznej. Wciąż jednak jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn, a to właśnie w paniach firmy widzą potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Aby zwiększyć udział kobiet na stanowiskach menadżerskich i kierowniczych, konieczna jest walka ze stereotypami i zachęcenie pań do studiowana na kierunkach technicznych. Obecnie udział kobiet na nich sięga 15 proc., stopniowo jednak rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na kobiety w technologiach

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 08:21
Udział kobiet w branżach technologicznych wciąż jest mniejszy niż ich potencjał. Ale przyszłe inżynierki dostają coraz więcej zachęt - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń