Gospodarka

Nowa ustawa kominowa da zarobić więcej menedżerom? Obejmie więcej spółek skarbowych

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 15:16
Tak zwana nowa ustawa kominowa, czyli ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzenia osób kierujących spółkami z udziałem skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i państwowych osób prawnych zmieni sposób ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych.
Audio
  • O nowej ustawie kominowej, która pozwoli na uelastycznienie zasad wynagrodzeń menedżerów spółek skarbowych, mówi w Polskim Radiu 24 dr Karol Raźniewski, dyrektor w Zespole People Advisory Services EY./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Nowe regulacje dają możliwość przyznawania wynagrodzenia zmiennego, które będzie motywować do osiągania jak najlepszych wyników biznesowych.
Nowe regulacje dają możliwość przyznawania wynagrodzenia zmiennego, które będzie motywować do osiągania jak najlepszych wyników biznesowych.Foto: Pixabay

Jak mówi dr Karol Raźniewski, dyrektor w Zespole People Advisory Services EY, obecnie trudno jest zatrudnić dobrego menadżera bez odpowiedniego systemu wynagrodzenia, stąd nowe przepisy dają możliwość pewnego uelastycznienia wynagrodzeń na najwyższych stanowiskach.

Nowe przepisy pozwolą uelastycznić system wynagradzania menedżerów

 ̶  I dotyczy to zarówno wartości bezwzględnej wynagrodzenia, jak i jego składników – mówi gość Polskiego Radia 24.

Wyjaśnia, że nowe regulacje dają możliwość przyznawania wynagrodzenia zmiennego, które będzie motywować do osiągania jak najlepszych wyników biznesowych.

Nowe przepisy preferują umowę o świadczeniu usług

Nowa ustawa kominowa wprowadza zakaz stosowania umów o pracę.

Jak wyjaśnia, w nowej ustawie mamy przewidzianą umowę o świadczeniu usług, która była obecna w poprzednich regulacjach, niemniej teraz pozostaje jedyną formą świadczenia usług przez menedżera.

̶  W mojej ocenie to adekwatne rozwiązanie, ale w praktyce rynkowej spotykane są również umowy o pracę, tak w sektorze prywatnym jaki i państwowym i mają one swoje walory – mówi ekspert.

Jak jednak dodaje, biorąc pod uwagę charakter pracy menedżera, świadczenie usług jest tym co realnie on wykonuje, i za co jest oceniany i wynagradzany.

Nowe przepisy wejdą w życie 8 września.

Zmienione przepisy tzw. ustawy kominowej będą obowiązywać wszystkie spółki handlowe z udziałem Skarbu Państwa, a nie tylko te z większościowym udziałem – jak miało to miejsce do tej pory.

 Nowe regulacje będą dotyczyły wszystkich spółek, które nie były przedsiębiorstwami państwowymi lub miały udział skarbu państwa mniejszy niż 50 proc. Szacuje się, że nowymi przepisami może być objętych ponad 3900 podmiotów

Dominik Olędzki, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy Millenialsi nie cierpią szefa durnia, nadgodzin i niskich płac

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 21:32
Boomersi, pokolenie X i millenialsi, czyli pokolenie Y - oczekiwania tych trzech generacji w obszarze równowagi między pracą a życiem osobistym przeanalizowała firma EY. Z raportu wynika, że na rynku pracy do głosu coraz bardziej dochodzą nie mierni, bierni i ulegli, ale potrafiący walczyć nie tylko o swój awans ale o życie swoje i własnych rodzin. Pokolenie starych szefów albo to uwzględni w swoich planach, albo wypadnie z gry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimalne wynagrodzenie za pracę: trwają konsultacje międzyresortowe

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:42
Płaca minimalna w przyszłym roku ma wynieść 2 tysiące złotych brutto. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił już do konsultacji międzyresortowych. Obecnie płaca minimalna wynosi 1850 złotych brutto.
rozwiń zwiń