Gospodarka

Do 2050 roku liczba pracujących Polaków może zmniejszyć się o 30 procent

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 17:09
Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią - tak wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Badań Strukturalnych.
Audio
  • Jedną z głównych przyczyn takiego wyniku jest szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa i niska aktywność zawodowa Polaków po 50. roku życia - wyjaśnia prezes Instytutu Badań Strukturalnych Piotr Lewandowski./IAR/.
  • Z powodu starzenia się społeczeństwa wzrośnie również średnia wieku pracowników w Polsce. Zdaniem Piotra Lewandowskiego, państwo powinno zająć się aktywizacją zawodową starszych, lepszą profilaktyką zdrowotną, ale również musi podnieść wiek emerytalny./IAR/.
  • Prezes Instytutu Badań Strukturalnych dodaje, że programy mające zwiększyć dzietność w Polsce - na przykład 500 plus czy budowanie nowych żłobków - nie zmienią w krótkim czasie struktury rynku pracy./IAR/.
Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią.
Do 2050 roku liczba pracowników w Polsce może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią.Foto: Glow Images/East News

Jedną z głównych przyczyn takiego wyniku jest szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa i niska aktywność zawodowa Polaków po 50. roku życia - wyjaśnia prezes Instytutu Badań Strukturalnych Piotr Lewandowski.

Winny wiek emerytalny, emigracja

Scenariusz może się sprawdzić, jeśli w Polsce nie dojdzie do znacznej imigracji, na przykład Polaków pracujących na zachodzie, czy Ukraińców, a także przyjmując, że będziemy przechodzić na emerytury w wieku 60 i 65 lat.

Polskie społeczeństwo się starzeje

Z powodu starzenia się społeczeństwa wzrośnie średnia wieku pracowników w Polsce.

W 2050 r. połowa Polaków powyżej 50-tki

Zdaniem Piotra Lewandowskiego, państwo powinno zająć się aktywizacją zawodową starszych, lepszą profilaktyką zdrowotną, ale również musi podnieść wiek emerytalny, ponieważ w 2050 roku połowa Polaków będzie miała 50 lub więcej lat, a liczba młodych pracowników będzie niewystarczająca.

Pracodawcy musza myśleć o dostosowaniu się do starszych pracowników

Podejście do pracowników muszą zmienić pracodawcy - wyjaśnia Piotr Lewandowski. Osoby o dłuższym stażu pracy, starsze będą miały inne potrzeby, powinny mieć możliwość pracy w mniejszym wymiarze godzin, przy lżejszych zajęciach. Starszy pracownik może przydać się tam, gdzie liczy się doświadczenie.

Programy demograficzne nie poprawią do 2050 r. struktury zatrudnienia

Prezes Instytutu Badań Strukturalnych dodaje, że programy mające zwiększyć dzietność w Polsce - na przykład 500 Plus czy budowanie nowych żłobków - nie zmienią w krótkim czasie - do 2050 roku - struktury na rynku pracy.

Analiza jest częścią publikacji przygotowanej przez Instytut Badań Strukturalnych zatytułowanej "Starzenie się Ludności, Rynek Pracy i Finanse Publiczne w Polsce", którą zaprezentowano na dzisiejszej konferencji w Warszawie o tej samej nazwie.
Jej organizatorami były: Komisja Europejska i Instytut Badań Strukturalnych.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o pracownikach tymczasowych w Sejmie. Ma poprawić sytuację pracownic w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 16:17
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrudnianie obcokrajowców: będą limity zezwoleń na pracę w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 10:16
Polska musi wdrożyć unijne przepisy dotyczące zatrudniania pracowników sezonowych z krajów trzecich, w tym zza wschodniej granicy. Projekt nowelizacji w tej sprawie przygotował resort pracy.
rozwiń zwiń