Gospodarka

Mimo bezrobocia, brakuje pracowników sezonowych na wsi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:22
Rośnie zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w rolnictwie. Średnio o jeden procent rocznie.
Audio
  • Na polskiej wsi brakuje w sezonie do pracy nawet pół miliona pracowników. Czy lukę zapełnią imigranci ze Wschodu, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa wynika, że do prac sezonowych, czyli na okres od 45 do 50 dni w roku, potrzeba na wsi aż pół miliona pracowników.
Z badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa wynika, że do prac sezonowych, czyli na okres od 45 do 50 dni w roku, potrzeba na wsi aż pół miliona pracowników.Foto: Pixabay

Tymczasem Unia zaostrza przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców.

Do prac sezonowych potrzeba nawet 500 tys. osób

− Przeprowadzone analizy wskazują, że do pracy sezonowej potrzeba bardzo wielu ludzi, wyjaśnia wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Jak wylicza, z badań Instytutu Ekonomiki wynika, że do prac sezonowych, czyli na okres od 45 do 50 dni w roku, potrzeba w Polsce aż pół miliona pracowników.

Na wsi ponad 0,5 mln osób jest bezrobotnych

− To mniej więcej tyle, ile stanowi nadwyżka siły roboczej w gospodarstwach rolnych, tyle, że ona występuje nie w tych miejscach,  gdzie potrzeba pracowników, mówi gość Agro Faktów.

Pomogą imigranci ze Wschodu?

Dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że te problemy mogą być rozwiązywane dzięki zatrudnianiu pracowników zza wschodniej granicy.

Tyle, że jak podkreśla gość Polskiego Radia, proces tych pracowników trzeba ucywilizować, tak, aby było to proste, sprawne, ale też gwarantujące panowanie nad tą grupą pracowniczą.

− Tak, aby mieli jednocześnie godne warunki pracy i płacy, mówi wiceminister.

Trwają prace zaostrzające niektóre regulacje dotyczące imigrantów

Zapewnia, że jeszcze przez jakiś czas obecne przepisy regulujące te kwestie zostaną zachowane, ale przygotowywane są zmiany, które mogą zaostrzyć pewne regulacje dotyczące imigrantów.

Dotychczas formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowca polegały na złożeniu oświadczenia, które na przykład zatrudniający sadownik składał w powiatowym urzędzie pracy, a urząd je  rejestrował. To oświadczenie pozwalało obywatelowi Ukrainy uzyskać wizę, umożliwiającą podjęcie pracy. Następnie zazwyczaj podpisywane były umowy o dzieło.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiosna, i rośnie popyt na prace sezonowe

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 08:42
Bezrobocie w naszym kraju powoli, ale systematycznie maleje. W najbliższych dniach zacznie zapewne spadać szybciej, bo wiosna oznacza wzrost popytu na prace sezonowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej Ukraińców zatrudnionych w polskim rolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 13:00
Z brakiem pracowników polskie rolnictwo boryka się od lat. Do zbierania owoców przyjeżdżali do nas głównie Ukraińcy. Jednak udział rolnictwa w strukturze zatrudniania cudzoziemców w Polsce maleje. W ciągu zaledwie 5 lat spadł z prawie 60 procent w 2011 roku do 25 procent w roku ubiegłym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile osób nie ma pracy na wsi: 50 czy 600 tysięcy?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 11:14
W Polsce oficjalnie bez pracy w sektorze rolnictwa jest ok. 50 tys. osób.
rozwiń zwiń